Справа № 2 - а - 3130/ 2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2009 року. м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в складі : головуючого - судді Янголь Є.В.
при секретарі - Дубініна Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом прокурора Зарічного району м. Суми в інтересах ОСОБА_1 д о Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, третя особа Головне управління Державного казначейства України в Сумській області про спонукання до вчинення дій та стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
24.03.2009 року прокурор Зарічного району м. Суми в інтересах ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, третя особа Головне управління Державного казначейства України в Сумській області в якому просив суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік відповідно до положень ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Позов обгрунтовує тим, що ОСОБА_1 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 1 категорії - інвалідом війни 1-ї групи і відповідно до чинного законодавства має право на одержання щорічної допомоги на оздоровлення, яка виплачується органами соціального захисту населення щорічно в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. В 2008 році Управлінням праці та соціального захисту населення Сумської міської ради їй була призначена і виплачена допомога на оздоровлення в сумі 120 гривень, тобто в розмірі значно нижчому ніж передбачено Законом "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В судовому засіданні прокурор підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідачів та третьої особи в судове засідання не з'явивлись, були повідомлені належним чином, про причини неявки не повідомили.
Згідно поданого заперечення відповідач вважає, що нарахування та виплата вказаної допомоги проводилась в межах бюджетних асигнувань згідно Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік” та постанов Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 р. та № 936 від 20.09.2005 р., якими було визначено розміри вказаних виплат та порядок їх проведення. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши надані суду докази та перевіривши наведені у позовній заяві доводи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради є органом влади, який позивачці проводив нарахування та виплату щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". В 2008 році відповідач проводив нарахування та виплату позивачу щорічної допомоги в розмірах, які значно менші ніж визначені ст. 48 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме у в квітні 2007 року позивачу було сплачено 120 грн.
Відповідно до вимог с. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції станом на 09.07.2007 року громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - інвалідам 1-ї групи щорічно виплачується допомога на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Згідно ч.7 ст.48 вищенаведеного закону розмір мінімальних заробітних плат визначається на момент виплати.
Як зазначено у ст. 71 вказаного Закону - дія його положень не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до нього.
Розмір мінімальної заробітної плати затверджується щорічно Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік. Іншого порядку визначення розміру мінімальної заробітної плати в Україні не встановлено.
28.12.2007 року до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були внесені зміни та згідно зазначеної статті в редакції станом на 28.12.2007 року о дноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ № 562 від 12.07.2005 року встановлено розмір виплати на оздоровлення для інвалідів 1 групи у розмірі 120 грн.
Конституцією України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Принцип верховенства права передбачає, що усі підзаконні нормативно-правові акти мають відповідати за своїм змістом Конституції України та Законам України.
Згідно ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Враховуючи конституційний принцип дії законів у часі відповідач не мав права обмежувати існуюче право позивачки на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції станом на 09.07.2007 року.
Крім того рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема визнано неконституційними зміни до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З урахуванням наведеного Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, при визначенні розміру щорічної допомоги на оздоровлення, яка підлягала виплаті позивачу у 2008 році, мало керуватися лише відповідними положеннями Законів України "Про державний бюджет України" на 2008 рік (в частині визначення розміру мінімальної заробітної плати) та ст. 48 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції станом на 09.07.2007 року.
Посилання представника Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради на те, що постановами Кабінету Міністрів України були визначені інші розміри щорічної допомоги на оздоровлення суд не може прийняти до уваги, оскільки усі підзаконні нормативно-правові акти мають відповідати Конституції України та Законам України, а в разі їх невідповідності Законам чи Конституції мають застосовуватися відповідні положення закріплені в Законі.
Визначаючи спосіб у який підлягає поновленню порушене право ОСОБА_1 на отримання щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік, cуд вважає за необхідне відповідно до положень ст. 162 КАС України зобов'язати суб'єкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплатити йому недосплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення, враховуючи положення ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції станом на 09.07.2007 року.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" розмір мінімальної заробітної плати склав у квітні 2008 р. - 525 грн.
За таких обставин та з урахуванням отриманих сум ОСОБА_1 та розмірів мінімальної заробітної плати, встановлених на момент виплати на користь позивача за 2008 рік підлягає виплаті 2505 грн. (525 х 5 - 120 грн.).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 19,22, 48, 85, 95 Конституції України, ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції станом на 09.07.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року, ст. ст. 7 - 9, 11, 14, 69 - 72, 86, 87, 94, 99, 159, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов прокурора Зарічного району м. Суми в інтересах ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сумської міської ради здійснити перерахунок та виплату громадянці ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік відповідно до ст. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі 2505 грн.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необгрунтованістю.
Сторони мають право оскаржити постанову в апеляційному порядку. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя підпис
Копія, з оригіналом згідно.
Суддя
Повний текст постанови виготовлено 01 червня 2009 року.