Справа № 2а-235/09
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ЧЕРКАСИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2009 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого судді – Орленка В.В.
при секретарі – Акатовій Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Соснівської районної ради в м. Черкаси про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення виплати державної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Соснівської районної ради в м. Черкаси про визнання дій по невірному нарахуванню допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірними та стягнення заборгованості по допомозі по догляду за дитиною, посилаючись на те, що 08.06.2005 року вона народила дочку та з 08.06.2005 року по 08.06.2008 року отримувала державну допомогу відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми". З 01 квітня 2007 року по 08.06.2008 року відповідач сплатив державну допомогу на дитину в розмірі 1962 грн. 42 коп. Згідно ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Статтею 62 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 01 січня - 434 грн., з 01 квітня - 463 грн., з 01 жовтня - 470 грн., статтею 58 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2008 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 01 січня 2008 року - 526 грн. Керуючись даними законами, відповідач повинен був сплатити допомогу в розмірі 6985 грн. 44 коп. Загальна сума недоотриманої допомоги по догляду за дитиною складає 5023 грн. 02 коп., яку вона і просить стягнути з відповідача на свою користь. Крім того просить стягнути з відповідача понесені витрати за надання юридичних послуг адвоката в розмірі 500 грн.
Позивачка у судовому засіданні збільшила позовні вимоги, просить стягнути з УПСЗН Виконавчого комітету Соснівської районної ради м. Черкаси на її користь недонараховану допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.04.2007 року по 08.06.2008 року в розмірі 5023 грн. 02 коп., 1580 грн. 94 коп. інфляційних нарахувань за час прострочення, 207 грн. 01 коп. – 3% річних від простроченої суми та судові витрати в сумі 500 грн., дала суду пояснення, аналогічні викладеному у позові.
Представник позивача позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та ст. 56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 дане положення було визнано неконституційним, а пунктом 23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункт 3 розділу 8 «Прикінцеві положення Закону України «Про Державну допомогу сім’ям з дітьми» викладено у новій редакції, яка передбачає виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш як 130 грн. Але витрати, пов’язані з задоволенням судами позовних заяв отримувачів даної державної допомоги, які виникли внаслідок даного рішення Конституційний Суд України Державним бюджетом на 2007 та 2008 роки враховані не були. Конституційний Суд України не розглядав питання щодо відповідності Конституції України вищезазначеного пункту Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і відповідного рішення не виносив. Управління праці та соціального захисту населення Соснівської районної ради у м. Черкаси не є прибутковою організацією, а являється тільки розпорядником бюджетних коштів. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фінансується виключно з Державного бюджету. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Судом досліджені наступні докази: довідка УПСЗН Соснівської районної ради у м. Черкаси про перебування позивачки на обліку та отриману допомогу, копія свідоцтва про народження дитини, копія паспорту позивачки, копія картки ДПІ, копія договору про надання юридичних послуг, копія квитанції про оплату витрат на юридичну допомогу, письмові заперечення на позов відповідача.
Суд, вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка 08.06.2005 року народила дитину ОСОБА_2. Позивачка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Соснівської районної ради у м. Черкаси, яке здійснює нарахування та виплату позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що не заперечується сторонами.
Розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років: з 1 січня – 434 грн., з 1 квітня – 442 грн., з 1 жовтня – 450 грн.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Однак рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п.7 ст.71, п.14 ст.71 щодо зупинення на 2007 рік дії статей Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вказані норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили свою чинність з дня ухвалення Конституційним Судом даного рішення. Рішення Конституційного суду у даній справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли в наслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ст. 19 Конституції України - правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закони України про державний бюджет на відповідний рік є загальними по відношенню до спеціально закону з огляду на суть Конституції та даних законів, оскільки закони про бюджет встановлювали інший розмір виплат передбачених спеціальним законом.
Відповідно до ст.8 КАС України – суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються вищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку про необхідність захисту прав позивача та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виходячи з фактичного розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Стосовно позовних вимог щодо здійснення позивачу виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, суд вважає їх не підлягаючими до задоволення з наступних підстав.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Відповідно до ч. 1 ст. 15 вищевказаного закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та я сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року вказані зміни до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно з якими допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, визнані неконституційними не були.
Стосовно позовних вимог про стягнення інфляційних нарахувань за час прострочення та 3% річних від простроченої суми, то відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. В статті 625 ЦК України, на яку посилається позивач, вказано, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Але дана норма права стосується зобов’язального права в рамках цивільного судочинства, а тому не може бути застосована в даній ситуації.
Тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 – 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Соснівської районної ради в м. Черкаси про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення виплати державної допомоги - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Соснівської районної в м. Черкаси ради щодо виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення заборгованості по виплатам даного виду допомоги за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Соснівської районної ради в м. Черкаси провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з фактичного розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Соснівської районної ради в м. Черкаси на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 500 грн.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Соснівської районної ради в м. Черкаси про визнання дій неправомірними, перерахунок та стягнення виплати державної допомоги – відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: В.В. Орленко