Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #50856725

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


22 вересня 2015 р.                                          Справа № 805/4041/15-а


приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2


Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб’єва І.Г. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в:


Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполі Донецької області (далі – Управління ПФ) звернулося до адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» (далі - Товариство), у якому просили стягнути з Товариства 16 061,44 гривень.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що колишньому працівнику Товариства, як науковому працівнику, на підставі постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя по справі № 2а-12427/10 від 11 лютого 2011 року по справі № 2а/115/11/0519 призначена пенсія відповідно до статті 24 Закону України №1977-ХІІ від 13 грудня 1991 року «Про наукову та науково-технічну діяльність» (далі - Закон № 1977). Це тягне для Товариства обов’язок щомісячно сплачувати до Пенсійного фонду суму коштів - різницю між розміром наукової пенсії, та пенсії, призначеної на загальних умовах.

Оскільки за період з квітня по серпень 2015 року Товариство не сплатило 16 061,44 гривень такої різниці, просили стягнути вказану суму.

Через канцелярію суду відповідач подав заперечення на позов, у яких зазначив, що ПАТ «МК «Азовсталь» не значиться в переліку підприємств, робота на яких дає право на отримання наукової пенсії, а також не є недержавним небюджетним підприємством, недержавною науковою установою (організацією), як того вимагає діюче законодавство України для відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених згідно з Законом України № 1977 і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів. Просив суд у задоволені позову відмовити у повному обсязі.

Позивач до судового засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, через відділ діловодства надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.

Відповідач до судового засідання також не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглянути справу за відсутності його представника.

Враховуючи вищевикладене та з урахуванням вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи у письмовому провадженні за наявними в справі матеріалами та доказами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідач, Публічне акціонерне товариство “Металургійний комбінат “Азовсталь” зареєстровано як юридичну особу 01 жовтня 1996 року рішенням виконавчого комітету Маріупольської міської Ради, є правонаступником Відкритого акціонерного товариства “Металургійний комбінат “Азовсталь”, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області.

Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя по справі № 2а-12427/10 від 11 лютого 2011 року у справі № 2а/115/11/0519, яке набрало законної сили, задоволено позов ОСОБА_1 та зобов’язано Управління ПФ призначити йому пенсію відповідно до Закону № 1977 з 19 липня 2010 року.

Також встановлено, що у період з 1971 року по 2001 рік ОСОБА_1 працював на металургійному комбінаті «Азовсталь» на таких посадах: керівник групи в сталеплавильній лабораторії, виконуючий обов’язки начальника сталеплавильної лабораторії, начальник центральної заводської лабораторії, начальник центральної лабораторії комбінату, заступник технічного директора з технології по іспитам.

Вказана робота, а також науковий ступінь доктора наук, стали підставами для вирішення судом питання про право ОСОБА_1 на пенсію, передбачену статтею 24 Закону № 1977.

Різниця у розмірі цієї пенсії, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, за період з 01 квітня по 31 серпня 2015 року склала 16 061,44 гривень.

Управлінням ПФ надсилалися Товариству розрахунки розміру сум такої різниці, що підлягають відшкодуванню: № 11286/02 від 10 квітня 2015 року на суму 4 938,66 гривень за період з 01 по 31 квітня 2015 року; № 13970/02 від 18 травня 2015 року на суму 4 197,86 гривень за період з 01 по 31 травня 2015 року; № 16881/02 від 07 червня 2015 року на суму 3 569,34 гривень за період з 01 по 30 червня 2015 року; № 18695/05 від 09 липня 2015 року на суму 3 569,34 гривень за період з 01 по 31 липня 2015 року та № 21448/05 від 17 серпня 2015 року на суму 3 569,34 гривень за серпень 2015 року.

Відповідач вказані суми на сплатив.

Також встановлено, що Товариство є юридичною особою приватного права, та не проходило атестацію як наукова установа/організація недержавної форми власності у відповідності до статті 24 Закону № 1977.

Як вбачається з довідки № 00191158 про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України від 29 січня 1999 року, видами діяльності відповідача є: 27.10.0 чорна металургія; 27.52.0 стальне лиття; 27.35.0 виробництво феросплавів та іншої продукції, не віднесеної до інших угруповань; 37.10.1 обробка металевих відходів та лому чорних металів; 51.70.0 інші види оптової торгівлі; 29.14.2 виробництво механічних передач загального машинобудівельного призначення.

Здійснивши правову оцінку обставин справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з такого.

Абзацом 9 статті 1 Закону № 1977 визначено, що науковий працівник - це вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково - технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.

Правові підстав призначення та порядок виплати пенсій науковим працівникам визначені статтею 24 Закону № 1977.

Частиною восьмою цієї статті установлено, що перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 22-1, 22-2 цього Закону.

Частиною дев’ятою цієї ж статті установлено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Статтею 24 Закону № 1977 також передбачено, що її дія поширюється на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ та організацій недержавної форми власності, які пройшли державну атестацію згідно із цим Законом, недержавних вищих навчальних закладів, що діють відповідно до Закону України "Про вищу освіту", міжнародних наукових організацій, відкритих на території України відповідно до міжнародних договорів, установчі документи яких затверджено Кабінетом Міністрів України, а також на наукових (науково-педагогічних) працівників наукових установ і вищих навчальних закладів, що належали партійним та громадським організаціям колишніх Української РСР, інших республік СРСР та СРСР.

Таким чином, обов’язок недержавних установ відшкодовувати суму наукової пенсії виникає у разі віднесення установи до Державного реєстру наукових установ або у разі атестації наукової установи, тобто підтвердження наукового напряму роботи даної установи.

За приписами статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Норми статті 69 КАС України визначають, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Проте, позивачем до матеріалів справи не надано жодних доказів атестації Публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь".

Крім того, за твердженням відповідача, яке не спростовано Управлінням ПФ, Товариство не включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, порядок функціонування якого визначений постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 року N 380.

З викладеного вбачається, що дія положень статті 24 Закону № 1977 не розповсюджується на правовідносини, які є предметом цього спору.

Це означає, що правові підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 72, 151-154, 160, 162, 163, 165, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


п о с т а н о в и в :


У задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області до Публічного акціонерного товариства “Металургійний комбінат “Азовсталь” про стягнення заборгованості і розмірі 16 061,44 гривень відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного через Донецький окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.


          

Суддя                                                             Аляб'єв І.Г.


  • Номер:
  • Опис: про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на суму 16061,44 грн.
  • Тип справи: Адміністративний позов
  • Номер справи: 805/4041/15-а
  • Суд: Донецький окружний адміністративний суд
  • Суддя: Аляб'єв І.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.09.2015
  • Дата етапу: 04.02.2016
  • Номер:
  • Опис: стягнення заборгованості
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 805/4041/15-а
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Аляб'єв І.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.12.2015
  • Дата етапу: 04.02.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація