КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-19018/08 р. Головуючий у першій інстанції: Хаюк С.М. Доповідач: Шостак О.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Шостака О.О.,
суддів: Ізмайлової Т.Л., Романчук О.М.
при секретарі: Авдошині М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення надбавки до пенсії як дитині війни, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1. звернулася до Житомирського окружного суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій відповідача по ненарахуванню надбавки до пенсії, передбаченої Законом України «Про соціальний захист дітей війни» та стягнення заборгованості, яка утворилася з січня 2007 року по жовтень 2007 року, в сумі 1 441 гривня 11 копійок.
Постановою Житомирського окружного суду від 26.03.2008 року позовні вимоги задоволені частково : визнані неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі; стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі на користь позивача заборгованість по виплаті надбавки до пенсії в розмірі 742 гривні 65 копійок.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в позові. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони : на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо, добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема за дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; своєчасно (ч. 3 ст. 2 КАС України) .
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1. є дитиною війни, що підтверджується посвідченням серіїНОМЕР_1
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Проте Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію вказаної статті зупинено, в зв'язку з чим пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищувались в меншому ніж визначено Законі розмірі, і лише інвалідам.
З матеріалів справи вбачається, що в 2007 році позивачу надбавка до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не призначалась.
Відповіддю, наданої відповідачем на звернення ОСОБА_1. із заявою про призначення та виплату вказаної надбавки, позивачеві відмовлено в задоволені її заяви з причин відсутності встановленого законодавством України розміру підвищення пенсії особам, які набули статус дітей війни та фінансування, передбаченого ст. 7 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року по справі № 1-29 були визнані неконституційними положення п. 7 ст. 71 та ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», тобто з цього часу відновлено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до п. 5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів в зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, які визнані неконституційними.
Визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, згідно зі ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України».
Таким чином, колегія суддів вважає за необхідне визначити, що дії відповідача по не нарахуванню доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є неправомірними тільки з 09.07.2007 року. Тому саме з цієї дати відповідач має здійснити нарахування надбавки до пенсії в розмірі, встановленому вищезазначеною нормою.
При цьому колегія суддів приходить до висновку, що постановляючи правильне по суті рішення, суд першої інстанції припустився помилки, стягнувши певну суму з відповідача на користь позивача.
З огляду на положення ст. 21 КАС України, відповідно до якої в порядку адміністративного судочинства розглядаються вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, суд апеляційної інстанції змінює постанову Житомирського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
За таких обставин апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення надбавки до пенсії як дитині війни - не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення надбавки до пенсії як дитині війни - залишити без задоволення.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення надбавки до пенсії як дитині війни - змінити, виклавши резолютивну частину в наступній редакції :
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області по не нарахуваннюОСОБА_1 з 09.07.2007 року надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі, передбаченому Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області нарахувати та виплатитиОСОБА_1 надбавку до пенсії як дитині війни в розмірі, передбаченому Законом України «Про соціальний захист дітей війни» з 09.07.2007 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-19018/08 р. Головуючий у першій інстанції: Хаюк С.М. Доповідач: Шостак О.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Шостака О.О.,
суддів: Ізмайлової Т.Л., Романчук О.М.
при секретарі: Авдошині М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення надбавки до пенсії як дитині війни, -
В С Т А Н О В И Л А:
Відповідно до вимог ст.ст. 158, 160 КАС України залежно від складності справи складання судового рішення у вигляді постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи. При цьому вступна та резолютивна частини постанови підписуються всім складом суду, проголошуються в судовому засіданні та приєднуються до справи.
Роз'яснити сторонам, що з обґрунтованим текстом постанови суду вони зможуть ознайомитись 01 червня 2009 року.
Керуючись ст.ст. 159, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення надбавки до пенсії як дитині війни - залишити без задоволення.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та стягнення надбавки до пенсії як дитині війни - змінити, виклавши резолютивну частину в наступній редакції :
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області по не нарахуваннюОСОБА_1 з 09.07.2007 року надбавки до пенсії як дитині війни в розмірі, передбаченому Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області нарахувати та виплатитиОСОБА_1 надбавку до пенсії як дитині війни в розмірі, передбаченому Законом України «Про соціальний захист дітей війни» з 09.07.2007 року.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді: