КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-16353/08 р. Головуючий у першій інстанції: Бабоїд О.М.
Доповідач: Шостак О.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Шостака О.О.,
суддів: Ізмайлової Т.Л., Романчук О.М.,
при секретарі: Авдошині М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі на постанову Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_1 звернулася до Таращанського районного суду Київської області з адміністративним позовом до УПФ у Таращанському районі про зобов'язання виплачувати пенсію в розмірі відповідно до чинного законодавства та провести перерахунок доплати за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Постановою Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року позовні вимоги задоволені частково; визнані неправомірними дії посадових осіб УПФ в Таращанському районі щодо відмови позивачеві як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду 2 групи, захворювання якої, пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, у перерахуванні пенсії по інвалідності за період з 01.01.2005 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01.01.2005 року, в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком; зобов'язано УПФ в Таращанському районі провести перерахунок та виплату пенсії позивачеві за період з 01.01.2005 року відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період 01.01.2005 року відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75% від мінімальної пенсій за віком; з послідуючим їх перерахунком у відповідності до змін діючого законодавства та встановлення нових розмірів прожиткових мінімумів для непрацюючих громадян.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в позові. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність рішення суду, неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволенню, виходячи з наступного:
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1, інвалідом 2 групи (копія довідки МСЕК серії 2-18 АБ, № 154472), працюючим пенсіонером, який проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Суд першої інстанції, виходячи з положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначив, що позивачу як потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інваліду 2 групи з причиною захворювання пов'язаного з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, призначена пенсія не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, а також додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Частиною 3 ст. 54 зазначеного Закону передбачено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження, проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 ст. 33 Закону визначені розмірі пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності. Для інвалідів другої групи такий розмір становить 90% пенсії за віком, обчисленої, відповідно до ст.ст. 27, 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог вказаної норми, Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного бюджету» від 03.01.2002 року № 1.
При вирішенні справи судом першої інстанції правомірно врахована позиція Конституційного Суду України, згідно з якою Конституція України і закону України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Згідно зі ст. 16 Конституції України подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав і свобод (ст. 22 Конституції України).
Частиною 2 ст. 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 % від розміру мінімальної заробітної плати.
Таким чином суд апеляційної інстанції погоджується з висновком Таращанського районного суду Київської області в частині відмови в задоволені даної вимоги, з огляду на те, що дане підвищення оплати праці повинно здійснюватися за місцем роботи позивача.
Відповідно до вимог ст. 99 КАС України законодавством встановлений річний строк звернення до суду з позовом. Наслідком пропуску цього строку є відмова у задоволені позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін (ст. 100 КАС України).
При визначенні періоду, за який має бути проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1, суд першої інстанції, незважаючи на клопотання відповідача про застосування наслідків пропуску строку звернення до суду, виходів з того, що позивач дізналася про порушення свого права при зверненні до УПФ у Таращанському районі, тобто 05.04.2007 року, та зобов'язав провести перерахунок з 01.01.2005 року.
Проте, колегія суддів не може погодитися з таким висновком, оскільки позивач з 1996 року перебуває на обліку в УПФ Таращанського району як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалід 2 групи, в зв'язку з чим отримує пенсію та користується пільгами, передбаченими спеціальним законом. З огляду на те, що апелянт в апеляційній скарзі наполягає на застосуванні наслідків пропуску строку звернення до суду, апеляційний суд вважає правильним постанову Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року скасувати, постановивши нову, якою відмовити позивачу в задоволені позову в частині проведення перерахунку та виплату пенсії позивачеві за 2005 - 2006 роки відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушив норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За таких обставин апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі на постанову Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, судова колегія
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі на постанову Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.
Постанову Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - скасувати.
Постановити нову, якою визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області щодо відмови у перерахуванні пенсії за 2007 рік в розмірі, встановленому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок пенсії за 2007 рік ОСОБА_1 в розмірі, встановленому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-16353/08 р. Головуючий у першій інстанції: Бабоїд О.М.
Доповідач: Шостак О.О.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Шостака О.О.,
суддів: Ізмайлової Т.Л., Романчук О.М.,
при секретарі: Авдошині М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі на постанову Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
В С Т А Н О В И Л А:
Відповідно до вимог ст.ст. 158, 160 КАС України залежно від складності справи складання судового рішення у вигляді постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи. При цьому вступна та резолютивна частини постанови підписуються всім складом суду, проголошуються в судовому засіданні та приєднуються до справи.
Роз'яснити сторонам, що з обґрунтованим текстом постанови суду вони зможуть ознайомитись 18 травня 2009 року.
Керуючись ст.ст. 159, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі на постанову Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - задовольнити частково.
Постанову Таращанського районного суду Київської області від 11.02.2008 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії та доплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - скасувати.
Постановити нову, якою визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області щодо відмови у перерахуванні пенсії за 2007 рік в розмірі, встановленому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок пенсії за 2007 рік ОСОБА_1 в розмірі, встановленому ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді: