Судове рішення #50918963

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


05 листопада 2010 р. Справа № 34685/10/9104


Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді Ніколіна В.В.

Суддів Заверухи О.Б. , Любашевського В.П.


при секретарі судового засідання Грищишин Л.І.



розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу довіреної особи кандидата на посаду міського голови м. Коломиї ОСОБА_1 – ОСОБА_2 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2010 року у справі за позовом кандидата на посаду міського голови м. Коломиї ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18029, утвореної у межах м. Коломия, Івано-Франківської області та Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання протиправних дій, визнання недійсними результатів голосування та зобов’язання до вчинення дій, -


ВСТАНОВИЛА :


02.11.2010 року о 18 год. 40 хв. суб'єкт виборчого процесу з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року - кандидат на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №18029, утвореної у межах м. Коломия, Івано-Франківської області та Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області з наступними позовними вимогами: про визнання протиправними дії дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №18029, утвореної у межах м. Коломия, Івано-Франківської області щодо організації голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці №18029; визнання недійсними результати голосування з виборів міського голови міста Коломиї на виборчій дільниці №18029, які були оформлені протоколом дільничної виборчої комісії; зобов'язати Коломийську міську виборчу комісію Івано-Франківської області не враховувати протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №18029 про підрахунок голосів при встановленні підсумків голосування та встановленні результатів виборів міського голови міста Коломиї; зобов'язати Коломийську міську виборчу комісію Івано-Франківської області в порядку статті 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» провести повторний підрахунок голосів з виборів міського голови міста Коломиї.


В адміністративному позові кандидат на посаду міського голови м. Коломиї ОСОБА_1 покликається на те, що в день голосування 31 жовтня 2010 року дільничною виборчою комісією виборчої дільниці №18029, утвореної у межах м. Коломиї, Івано-Франківської області за відсутності рішення відповідної територіальної виборчої комісії про скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_1, у виборчих бюлетенях з виборів міського голови міста Коломиї на прізвищі позивача проставлений штамп «ВИБУВ». По даному факту довіреною особою позивача, в присутності виборців 31 жовтня 2010 року складено акт про виявлення порушень виборчого законодавства. Вважає дані обставини підставою для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.


Оскаржуваною постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2010 року в задоволенні позову кандидата на посаду міського голови м. Коломиї ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18029, утвореної у межах м. Коломия, Івано-Франківської області та Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання протиправних дій, визнання недійсними результатів голосування та зобов’язання до вчинення дій - відмовлено.


У поданій апеляційній скарзі апелянт довірена особа кандидата на посаду міського голови м. Коломиї ОСОБА_1 – ОСОБА_2 просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою визнати протиправними дії дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18029, утвореної у межах міста Коломиї Івано-Франківської області, щодо організації голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці № 18029, визнати недійсними результати голосування з виборів міського голови міста Коломиї на виборчій дільниці № 18029, які були оформлені протоколом дільничної виборчої комісії, зобов’язати Коломийську міську виборчу комісію Івано-Франківської області не враховувати протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18029 про підрахунок голосів при встановлені підсумків голосування та встановлені результатів виборів міського голови міста Коломиї, зобов’язати Коломийську міську виборчу комісію Івано-Франківської області в порядку ст. 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» провести повторний підрахунок голосів з виборів міського голови міста Коломиї, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що використання штампу «ВИБУВ» дільничними комісіями регламентовано ч. 14 ст. 67 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (ділі – Закон), відповідно до якої у разі скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду міського голови після виготовлення виборчих бюлетенів відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Копія такого рішення передається територіальною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії.

Такі зміни за рішенням територіальної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампу «ВИБУВ». Про проставлення на виборчому бюлетені штампа «ВИБУВ», що засвідчує внесення змін до виборчого бюлетеня, дільничні виборчі комісії невідкладно письмово повідомляють територіальну виборчу комісію, що прийняла рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня, а відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє про це Центральну виборчу комісію. Член дільничної виборчої комісії під час видачі виборчого бюлетеня повідомляє кожному виборцю про зміни, внесені до виборчого бюлетеня. Штамп "ВИБУВ" передається дільничним виборчим комісіям одночасно з рішенням територіальної виборчої комісії про скасування рішення про реєстрацію усіх кандидатів у депутати, включених до виборчого списку місцевої організації партії. Використання штампа "ВИБУВ" дільничною виборчою комісією без отримання відповідного рішення територіальної виборчої комісії забороняється.

Крім того апелянт покликається на пункт 10 Роз'яснення щодо порядку виготовлення та використання штампа з написом "ВИБУВ" під час проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 12 жовтня 2010 року № 403, дільнична виборча комісія після отримання рішення територіальної виборчої комісії про внесення змін до виборчого бюлетеня та штампа з написом "ВИБУВ" невідкладно вносить зміни до виборчого бюлетеня.

В порушення вищенаведених норм, в день голосування 31 жовтня 2010 року відповідачем за усним доручення голови дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18029, за відсутності рішення відповідної територіальної виборчої комісії про скасування рішення про реєстрацію кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_1, у виборчих бюлетенях з виборів міського голови міста Коломиї на прізвищі Позивача був проставлений штамп "ВИБУВ".

Такі обставини підтверджуються актом про виявлення порушень виборчого законодавства від 31 жовтня 2010 року, складеним у встановленим законом порядку довіреною особою кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_1, а також фотокопією виборчого бюлетеня із позначкою «ВИБУВ»).

Вказаний акт був долучений до матеріалів справи. Також апелянт зазначає, що позивач як суб'єкт виборчого процесу в даній ситуації мав можливість фіксувати такого роду порушення виборчого законодавства виключно складанням актів про порушення виборчого процесу. Що було і зроблено уповноваженим представниками позивача. Такий акт від 31 жовтня 2010 року долучений до матеріалів справи та був предметом дослідження в судовому засіданні 03 листопада 2010 року.

Крім того апелянт вважає, що відповідач не довів правомірності власних дій щодо проставлення штампу "ВИБУВ", незважаючи на те, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України обов'язок такого доказування покладається саме на відповідача.

Відповідно до пункту 7 частини 27 статті 71 Закону недійсними, зокрема, вважаються виборчі бюлетені до яких не внесено зміни, передбачені у частинах чотирнадцятій, п'ятнадцятій статті 67 цього Закону, або внесено зміни невідповідно до такого рішення.

Таким чином, дії дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18029 щодо проставлення штампу «ВИБУВ» у виборчих бюлетенях з виборів кандидата на посаду міського голови міста Коломиї 31 жовтня 2010 року на прізвищі ОСОБА_1 є незаконними, такими, що порушують норми Закону та виборчі права Позивача, а відповідні виборчі бюлетені з виборів кандидата на посаду міського голови міста Коломиї мають бути визнані недійсними.

Також апелянт звертає увагу на те, що на такого роду порушення за боку дільничної виборчої комісії зверталася увага Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області.

Відповідно до ч. 6 ст. 75 Закону за наявності відповідно оформлених актів, складених довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

З огляду на наявність таких актів від 31 жовтня 2010 року, складених уповноваженими особами позивача відповідач 2, Коломийська міська виборча комісії Івано-Франківської області мала достатньо правових підстав для проведення повторного підрахунку відповідних голосів виборців.


Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.


Відмовляючи в позові кандидата на посаду міського голови м. Коломиї ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 18029, утвореної у межах м. Коломия, Івано-Франківської області та Коломийської міської виборчої комісії Івано-Франківської області про визнання протиправних дій, визнання недійсними результатів голосування та зобов’язання до вчинення дій суд першої інстанції виходив з того, що частиною 1 статті 73 Закону №2487-VI встановлює, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці; виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує

більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

Враховуючи наведене суд першої інстанції прийшов до висновку, що рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним можливе лише за вищевказаних обставин.


Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.


Крім того, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду зазначає, що 31.10.2010 року о 09 годині 10 хвилин довіреною особою кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_1 ОСОБА_2 спільно з членом дільничної комісії Бур дяк Д.В. виявлено виборчий бюлетень із штампом «ВИБУВ» на прізвищі діючого кандидата ОСОБА_1 та складено акт про виявлення порушення виборчого законодавства щодо проставлення у виборчому бюлетені штампу «ВИБУВ» по виборчій дільниці №18029 в місті Коломиї. Даний акт складено в присутності виборців ОСОБА_3 та ОСОБА_4

В судовому засіданні суду першої інстанції представник позивача, яким і було складено зазначений акт, суду пояснив, що акт складено щодо одного випадку, одночасно не зміг вказати кількості бюлетенів, в яких були або могли бути допущені аналогічні порушення.

Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 року №2487-VI (далі - Закон №2487-VI) зі змінами та доповненнями, а також прийнятими відповідно до них іншими нормативними актами.

Згідно частини 14 статті 67 Закону встановлено, що у разі скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови після виготовлення виборчих бюлетенів відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня. Копія такого рішення невідкладно передається територіальною виборчою комісією до Центральної виборчої комісії. Такі зміни за рішенням територіальної виборчої комісії вносяться до виборчих бюлетенів членами дільничних виборчих комісій з використанням відповідного штампа «ВИБУВ». Про проставлення на виборчому бюлетені штампа «ВИБУВ», що засвідчує внесення змін до виборчого бюлетеня, дільничні виборчі комісії невідкладно письмово повідомляють територіальну виборчу комісію, що прийняла рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня, а відповідна територіальна виборча комісія невідкладно повідомляє про це Центральну виборчу комісію. Член дільничної виборчої комісії під час видачі виборчого бюлетеня повідомляє кожному виборцю про зміни, внесені до виборчого бюлетеня. Штамп «ВИБУВ» передається дільничним виборчим комісіям одночасно з рішенням територіальної виборчої комісії про скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Використання штампа «ВИБУВ» дільничною виборчою комісією без отримання відповідного рішення територіальної виборчої комісії забороняється.

Пунктом 7 частиною 27 статті 71 Закону №2487-VI встановлено, що недійсними вважаються виборчі бюлетені до яких не внесено зміни, передбачені частинами чотирнадцятою, п'ятнадцятою статті 67 цього Закону, або внесено зміни без відповідного рішення чи внесено зміни невідповідно до такого рішення.

Як встановлено колегією суддів , що реєстрація кандидата на посаду міського голови міста Коломиї ОСОБА_1 не скасовувалась.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що внесення відбитку штампу «ВИБУВ» на прізвище кандидата на посаду міського голови міста Коломиї реєстрація якого не скасована, має наслідком, при підрахунку голосів, визнання такого виборчого бюлетеня недійсним.

Однак, як встановлено судом та підтверджується протоколом дільничної виборчої комісії №18029 за наслідками підрахунку голосів визнано недійсними 11 виборчих бюлетенів, будь-яких скарг та актів про порушення виборчого законодавства, в тому числі врахування виборчих бюлетенів, які у відповідності до Закону є недійсними від суб'єктів виборчого процесу на даній дільниці не подавалося та не складалося.

Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №18029 підписаний всіма членами без будь-яких застережень.

Частина 1 статті 73 Закону №2487-VI встановлює, що дільнична виборча комісія приймає рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:

-          виявлення фактів незаконного голосування (вкидання виборчого бюлетеня до

виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених цим Законом; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцем більше одного разу) у кількості, що перевищує десять відсотків від кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

-          знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює

встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує десять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;

-          виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів у кількості, що перевищує

більш як на десять відсотків кількість виборців, які отримали бюлетені на виборчій дільниці.

Таким чином, колегія суддів констатує, що рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним можливе лише за вищевказаних обставин.

Також, необгрунтовані позивачем та не підтверджені доказами позовні вимоги щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців при таких обставинах.

Так, відповідно до вимог статті 75 Закону №2487-УІ за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

В даному випадку норми даної статті передбачають, з врахуванням наведених обставин, право територіальної виборчої комісія прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців, а не є обов'язком відповідача.

Крім того, прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців можливе при наявності сумніву щодо результатів підрахунку голосів виборців на цій дільниці.

При цьому, в наданому суду першої інстанції представником відповідача протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №18029 з виборів Коломийського міського голови, не зазначено будь-яких зауважень стосовно можливих порушень під час проведення виборів, членами цієї комісії.

При дослідженні колегією суддів акту про виявлені порушення виборчого законодавства від 31.10.2010 року, не встановлено наявності сумніву щодо результатів підрахунку голосів виборців на цій дільниці в цілому. Даний акт складено тільки відносно одного бюлетеня, з копії фрагмента якого неможливо встановити його приналежність до виборчої дільниці №18029. Вказаний акт, особою, яка його склала, відповідачам не надавався.

Будь-яких інших доказів, порушення відповідачами законодавства про вибори суду не надано, а твердження представників позивача про можливість допущення порушень виборчого законодавства, що базується на припущеннях, не може розцінюватись судом як підстава для визнання виборів на окремій дільниці недійсними чи зобов'язання до проведення повторного підрахунку голосів.

Розглядаючи апеляційну скаргу про зобов'язання Коломийську міську виборчу комісію Івано-Франківської області не враховувати протокол дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №18029 про підрахунок голосів при встановленні підсумків голосування та встановленні результатів виборів міського голови міста Коломиї, колегія суддів зазначає, що згідно Закону повноважень територіальних виборчих комісій на здійснення таких дій та можливості не врахування будь-яких результатів голосування на виборчих дільницях не передбачено.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає позовні вимоги безпідставними, а позов таким, що не підлягає до задоволення.


З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.


А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.


На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.


Керуючись ст.ст. 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -


УХВАЛИЛА:


Апеляційну скаргу довіреної особи кандидата на посаду міського голови м. Коломиї ОСОБА_1 – ОСОБА_2 – залишити без задоволення.


Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.11.2010 року у справі № 2а-3867/10 – залишити без змін.


Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.





Головуючий суддя < підпис >ОСОБА_5

Судді< підпис > < підпис > ОСОБА_6 ОСОБА_7



< Текст >


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація