Судове рішення #50918983

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


№ 24495/10/9104


09.09.10


Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:


головуючого судді                                          Ніколіна В.В.,

суддів                                                              Заверухи О.Б., Любашевського В.П.,

при секретарі судового засідання            Грищишин Л.І.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.03.2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, третя особа – Тернопільська обласна рада про визнання наявності повноважень, -


В С Т А Н О В И Л А :


В грудні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, третя особа – Тернопільська обласна рада про визнання наявності повноважень Тернопільської обласної ради п’ятого скликання, обраної 26 березня 2006 року.


Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач посилався на те, що 26.03.2006 року відбулись чергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого

скликання і його обрано депутатом Тернопільської обласної ради п'ятого скликання від ОСОБА_2 Тимошенко - виборчого блоку Тернопільських обласних організацій "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" та Української соціал-демократичної партії.

Депутатські повноваження, набуті в результаті обрання депутатом Тернопільської обласної ради п'ятого скликання не припинялись достроково, оскільки жодна з правових підстав, визначених ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" не настали.

Верховна Рада України 18 грудня 2008 року Постановою №771-VI "Про призначення

позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради" призначила позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради на 15.03.2009 р., але повноваження Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраної 26.03.2006 р., як і його повноваження, як депутата Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраного 26.03.2006 р, не були припинені, оскільки Тернопільська обласна територіальна виборча комісія у встановлений законодавством строк не вчинила дій, за умови вчинення яких могла набути повноваження Тернопільська обласна рада та її депутати, обрані 15.03.2009 р.

Дії, передбачені ст. 74 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та ч. 3 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", щодо встановлення результатів виборів депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання 15.03.2009 р. та визнання повноважень обраних на вказаних виборах депутатів, Тернопільською обласною територіальною виборчою комісією не були вчинені.

Дії, щодо встановлення та оприлюднення результатів позачергових виборів депутатів

Тернопільської - обласної ради п'ятого скликання, що відбулись 15.03.2009 р., визнання

повноважень депутатів Тернопільської обласної ради відповідно до чинного законодавства був наділений єдиний орган - Тернопільська обласна територіальна виборча комісія (голова ОСОБА_3Д.) в складі, затвердженому Тернопільською обласною радою рішенням від 30.12.2008 р. № 477 "Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії".

Позивач зазначає, що дії, які є обов'язковими для визнання повноважень новообраних депутатів, не вчинялись взагалі.


Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.03.2010 року в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.


Постанову суду першої інстанції оскаржив позивач - ОСОБА_1, подавши на неї апеляційну скаргу.


Апелянт просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.03.2010 року, та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити, покликаючись на порушення суду першої інстанції норм матеріального та процесуального права і невідповідність висновків обставинам справи, що призвело до її неправильного вирішення.


В апеляційній скарзі зазначає, що ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутатів місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Частиною четвертою статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що інформація про підсумки виборів доводиться територіальною виборчою комісією до відома відповідної місцевої ради. Спори щодо набуття повноважень депутатів місцевої ради вирішуються судом.

Вичерпний перелік випадків, за яких повноваження депутата місцевої ради можуть бути достроково припинені, визначений статтею 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Апелянт зазначає, що його депутатські повноваження, набуті в результаті обрання депутатом Тернопільської обласної ради п'ятого скликання на чергових виборах 26 березня 2006 року не припинялись достроково, оскільки жодна з правових підстав, визначених статтею 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не настали.

В порядку, визначеному статтею 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Верховна Рада України 18 грудня 2008 року своєю Постановою №771-VI «Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради» призначила позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради на 15 березня 2009 року.

Проте, повноваження Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраної 26 березня 2006 року, як і ОСОБА_1 повноваження депутата Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраного 26 березня 2006 року, так і не були припинені, оскільки Тернопільська обласна територіальна виборча комісія у встановлений законодавством строк не вчинила дій, за умови вчинення яких могла набути повноваження Тернопільська обласна рада та її депутати, обрані 15 березня 2009 року.

Для набуття повноважень новообраної ради та її депутатів територіальна виборча комісія, відповідно до частини першої статті 74 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі по тексту - Закон про вибори) повинна на своєму засіданні на підставі протоколів відповідних дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних дільницях, протоколів відповідних територіальних (окружних) виборчих комісій про підсумки голосування у відповідних виборчих округах не пізніш як на п'ятий день з дня місцевих виборів встановлює результати виборів депутатів у багатомандатному окрузі, про що складає протокол про підсумки голосування та результати виборів депутатів.

Частинами 10-11 статті 74 Закону про вибори встановлено, що Протокол територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів у багатомандатному окрузі складається у двох примірниках, підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та іншими членами комісії, присутніми на засіданні, і скріплюється печаткою територіальної виборчої комісії. До протоколу додаються, за наявності, висловлені у письмовій формі окремі думки членів територіальної виборчої комісії, заяви і скарги щодо порушень порядку встановлення результатів виборів територіальною виборчою комісією та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Перший примірник протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, другий - невідкладно вивішується для загального ознайомлення в приміщенні територіальної виборчої комісії.

Повідомлення про результати голосування, список обраних депутатів у багатомандатному окрузі (в алфавітному порядку) із зазначенням прізвища, імені, по батькові, професії, посади (заняття), місця роботи і проживання кожного депутата, партійності, назви місцевої організації партії (блоку), від якої він обраний, не пізніш як на десятий день після проведення виборів публікуються в пресі або доводяться до відома населення відповідної території в інший спосіб. Про результати голосування і підсумки виборів територіальна виборча комісія приймає відповідне рішення. Територіальна виборча комісія інформує відповідну раду про результати виборів депутатів на її пленарному засіданні.

В силу положень частини третьої статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», першу сесію районної, обласної ради скликає і веде голова відповідної територіальної виборчої комісії.

Проте, дії, передбачені статтею 74 Закону про вибори та частиною третьою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», щодо встановлення результатів виборів депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання 15 березня 2009 року та визнання повноважень обраних на вказаних виборах депутатів, Тернопільською обласною територіальною виборчою комісією так і не були вчинені.

Як свідчить протокол Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії про

підсумки голосування та результати виборів у багатомандатному виборчому окрузі з

позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради від 17 березня 2009 року,

він складений та підписаний особами, які станом на день підписання цього протоколу не

мали повноважень голови, заступника голови, секретаря та членів Тернопільської

обласної територіальної виборчої комісії, а в сукупності не мали статусу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, тобто, не були уповноваженим органом, який відповідно до закону про вибори наділені правом здійснювати організацію та проведення виборів.

18 березня 2009 року в № 10 (444) «Нової Тернопільської газети» опубліковано публікацію під назвою «Офіційне оприлюднення результатів позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради». Під публікацією підписалась голова Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії ОСОБА_4

Проте, на день виходу в друк «Нової Тернопільської газети» від 18 березня 2009 року ОСОБА_4 не мала повноважень голови Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, а тому не могла підписуватись під офіційним оприлюдненням результатів позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради.

Як свідчить рішення двадцятої (організаційної) сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання від 19 березня 2009 року «Про обрання тимчасової президії двадцятої (організаційної) сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраної на позачергових виборах 15 березня 2009 року», воно підписане головою Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії ОСОБА_4, що в свою чергу означає, що ОСОБА_4 вела двадцяту (організаційну) сесію Тернопільської обласної ради п'ятого скликання до обрання тимчасової президії.

Проте, на день проведення сесії ОСОБА_4 не мала повноважень голови Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, а значить не мала повноважень вести сесію обласної ради та підписувати її рішення.

Статтею 19 Закону про вибори встановлено систему виборчих комісій, серед яких і обласні територіальні виборчі комісії.

Згідно статті 21 Закону про вибори, територіальна виборча комісія формується відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніше 90 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше 8 і не більше 15 осіб за поданнями керівних органів місцевих організацій партій (блоків) (не більше як на одну особу).

Відповідно до статті 24 Закону про вибори, територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень є постійно діючим органом, який забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів.

Частиною третьою статті 28 Закону про вибори встановлено, що повноваження усього складу відповідної територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку органом, який її утворив, або за рішенням суду у разі систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.

Частиною п'ятою статті 28 Закону про вибори визначено, що у разі дострокового припинення повноважень усього складу виборчої комісії або зменшення кількісного складу комісії нижче від межі, встановленої у частині першій статті 21 і частині третій статті 22 цього закону, відповідний орган, який утворив виборчу комісію, не пізніш, як на сьомий день, але не пізніш як напередодні дня виборів, відповідно затверджує новий склад комісії, або включає до її складу інших осіб замість тих, повноваження яких припинено у порядку, встановленому цим законом.

Відповідно до наданих законодавством повноважень, 26 грудня 2008 року Тернопільська обласна рада п'ятого скликання у зв'язку із порушенням чинного законодавства Тернопільською обласною територіальною виборчою комісією, встановлених судом та невідповідності діяльності ТВК вимогам законодавства (в керівному складі Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії було 2 представника одного виборчого блоку) прийняла рішення № 475 «Про Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію», яким достроково припинила повноваження Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії.

В спецвипуску газети «Свобода» від 27 грудня 2008 року опубліковано рішення сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання № 475 від 26 грудня 2008 року «Про Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію», яким достроково припинено повноваження Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії.

29 грудня 2008 року Тернопільським окружним адміністративним судом в складі

судді Данилевич Н.А. винесено Ухвалу в адміністративній справі № 2-а-1251/08 за

позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Тернопільської

обласної ради про визнання засідання сімнадцятої сесії Тернопільської обласної ради

п'ятого скликання 26 грудня 2009 року не чинним та скасування усіх прийнятих на ньому

рішень, якою задоволене заяву позивачів ОСОБА_5, ОСОБА_6 про забезпечення

позову та зупинено дію рішень, які прийняті на сімнадцятій сесії Тернопільської обласної

ради п'ятого скликання, що відбулась 26 грудня 2008 року до ухвалення рішення в

адміністративній справі.

30 грудня 2008 року Тернопільська обласна рада п'ятого скликання прийняла

рішення № 477 «Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної

виборчої комісії».

31 грудня 2008 року Тернопільським окружним адміністративним судом в складі

судді Данилевич Н.А. винесено Ухвалу в адміністративній справі № 2-а-1251/08 за

позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Тернопільської

обласної ради про визнання засідання вісімнадцятої сесії Тернопільської обласної ради

п'ятого скликання 30 грудня 2009 року не чинним та скасування прийнятого на ньому

рішення № 477, якою задоволене заяву позивачів ОСОБА_5, ОСОБА_6 про

забезпечення позову та зупинено рішення №477, яке прийнято на вісімнадцятій сесії

Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, яка відбулась 30 грудня 2008 року до

ухвалення рішення в адміністративній справі.

02 лютого 2009 року Тернопільським окружним адміністративним судом в складі судді Данилевич Н.А. винесено Постанову в адміністративній справі № 2-а-1251/08 за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Тернопільської обласної ради, якою визнано не чинним засідання сімнадцятої сесії Тернопільської обласної ради, яке відбулося 26 грудня 2008 року, визнано не чинним прийняте на ньому рішення №475 та скасовано його.

Постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2009 року оскаржена Тернопільською обласною радою до Львівського апеляційного адміністративного суду, а тому, не набирала законної сили, а 13 серпня 2009 року взагалі скасована Львівським апеляційним адміністративним судом.

Таким чином, прийнявши 02 лютого 2009 року Постанову в адміністративній справі № 2-а-1251/08 за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Тернопільської обласної ради суд ухвалив рішення в адміністративній справі, тобто, 02 лютого 2009 року з прийняттям Постанови Тернопільського окружного адміністративного суду, втратили свою чинність Ухвали цього ж суду від 29 грудня 2008 року та 30 грудня 2009 року про забезпечення позову в тій же адміністративній справі.

Тобто, з 02 лютого 2009 року по сьогоднішній день рішення Тернопільської обласної ради п'ятого скликання № 475 від 26 грудня 2008 року «Про Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію» не вважається зупиненим або ж скасованим, тобто, дане рішення чинне і відповідно до статті 144 Конституції України, є обов'язковим до виконанням на території Тернопільської області.

За таких обставин, починаючи з 02 лютого 2009 року повноваженим органом по організації та проведенню позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання була Тернопільська обласна територіальна виборча комісія (голова ОСОБА_3Д.) в складі, затвердженому Тернопільською обласною радою рішенням від 30 грудня 2008 року № 477 «Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії».

Тобто, дії, щодо встановлення та оприлюднення результатів позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, що відбулись 15 березня 2009 року, визнання повноважень депутатів Тернопільської обласної ради відповідно до чинного законодавства був наділений єдиний орган - Тернопільська обласна територіальна виборча комісія (голова ОСОБА_3Д.) в складі, затвердженому Тернопільською обласною радою рішенням від 30 грудня 2008 року № 477 «Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії».

Проте, Тернопільською обласною територіальною виборчою комісією, затвердженою Тернопільською обласною радою рішенням від 30 грудня 2008 року № 477 «Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії» такі дії у встановлений законодавством строки не вчинялися.

Тобто, наведені вище дії, які є обов'язковими для визнання повноважень новобраних-депутатів, не вчинялись взагалі.

За таких обставин, враховуючи положення частини першої статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та частини другої статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» до дня подання даного адміністративного позову є чинними повноваження Тернопільської обласної ради п'ятого скликання та її депутатів, обраних на чергових виборах 26 березня 2006 року, в тому числі і повноваження ОСОБА_1 - депутата Тернопільської обласної ради п'ятого скликання.

Відповідно до частини першої статті 30 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради наділений усією повнотою повноважень, передбачених цим та іншими законами України. Ніхто не може обмежити повноваження депутата місцевої ради інакше як у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

У зв'язку із цим, діяльність нелегітимного складу Тернопільської обласної ради грубо порушує права позивача як депутата місцевої ради, надані Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад».

Тернопільський окружний адміністративний суд своєю постановою від 17 березня 2010 року фактично встановив новий порядок набрання чинності рішеннями органу місцевого самоврядування та судових рішень.

Всупереч вимогам Конституції України та законів України Тернопільський окружний адміністративний суд встановив, що рішення Тернопільської обласної ради № 475 та № 477 є нечинними навіть не зважаючи на те, що постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2009 року, що скасовувала вказані рішення обласної ради, так і не набирала законної сили, а 13 серпня 2009 року взагалі скасована Львівським апеляційним адміністративним судом (ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили 13 серпня 2009 року).

Неправомірним та помилковим є посилання Тернопільського окружного адміністративного суду на те, що повноваження Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії під головуванням ОСОБА_4 були підтверджені постановами Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 березня 2009 року, від 23 квітня 2009 року. Як свідчать згадані постанови Тернопільського окружного адміністративного суду, долучені до справи судом за клопотанням третьої особи Тернопільської обласної ради, їх предметом не було встановлення повноважень Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, а участь будь-кого в судових процесах не є підставою для неврахування рішень Тернопільської обласної ради, що відповідно до статті 144 Конституції України, є обов'язковим до виконанням на території Тернопільської області.

В частині першій статті 17 КАС України законодавцем розмежовано оскарження рішень, дій чи бездіяльності та визнання наявності повноважень як окремі правовідносини, щодо вирішення яких поширюється компетенція адміністративних судів. Розмежовуються такі правовідносини і статтею 162 КАС України. Тому пов'язування Тернопільським окружним адміністративним судом з власної ініціативи адміністративного позову про визнання наявності повноважень із правовідносинами щодо оскарження рішень дій чи бездіяльності виборчих комісій апелянт вважає неправомірним.


Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.


Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 був обраний депутатом Тернопільської обласної ради п»ятого скликання на чергових виборах 26 березня 2006 року. Підтвердженням, цього є протокол Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів Тернопільської обласної ради від 26 березня 2006 року (а.с.7-12).

Верховна Рада України 18 грудня 2008 року Постановою №771-VI "Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради" призначила позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради на 15 березня 2009 року.

Відповідно до ст.. 21 Закону України «Про вибори Верховної Ради Автономної республіки Крим. Місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі по тексту - Закон про Вибори) територіальна виборча комісія формується відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніше 90 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше 8 і не більше 15 осіб за поданнями керівних органів місцевих організацій партій (блоків) (не більше як на одну особу).

Відповідно до наданих законодавством повноважень, 26 грудня 2008 року Тернопільська обласна рада п'ятого скликання прийняла рішення № 475 "Про Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію", яким достроково припинила повноваження Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії (голова - ОСОБА_4І.).

Дане рішення було оприлюднене в спецвипуску газети "Свобода" від 27 грудня 2008 року.

29 грудня 2008 року Тернопільським окружним адміністративним судом винесено Ухвалу в адміністративній справі № 2-а-1251/08 за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Тернопільської обласної ради про визнання засідання сімнадцятої сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання 26 грудня 2009 року не чинним та скасування усіх прийнятих на ньому рішень, якою задоволене заяву позивачів ОСОБА_5, ОСОБА_6 про забезпечення позову та зупинено дію рішень, які прийняті на сімнадцятій сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, що відбулась 26 грудня 2008 року до ухвалення рішення в адміністративній справі. Даною ухвалою було зупинено і дію рішення № 475"Про Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію".

30 грудня 2008 року Тернопільська обласна рада п'ятого скликання прийняла рішення № 477 "Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії".

31 грудня 2008 року Тернопільським окружним адміністративним судом винесено Ухвалу в адміністративній справі № 2-а-1251/08 за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Тернопільської обласної ради про визнання засідання вісімнадцятої сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання 30 грудня 2009 року не чинним та скасування прийнятого на ньому рішення № 477, якою задоволено заяву позивачів ОСОБА_5, ОСОБА_6А, про забезпечення позову та зупинено рішення № 477, яке прийнято на вісімнадцятій сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, яка відбулась 30 грудня 2008 року до ухвалення рішення в адміністративній справі.

За результатами розгляду адміністративної справи № 2-а-1251/08 за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Тернопільської обласної ради, 02 лютого 2009 року Тернопільським окружним адміністративним судом прийнято постанову, якою серед іншого визнано не чинними та скасовано рішення Тернопільської обласної ради № 475 та №477 "Про Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію".

Постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2009 року оскаржена Тернопільською обласною радою до Львівського апеляційного адміністративного суду. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2009 року постанова Тернопільського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2009 року у справі № 2-а- 1251/08 скасована в частині позовних вимог до Тернопільської обласної ради, а справа в цій частині направлена на розгляд до суду першої інстанції.

Станом на 17 березня 2010 року розгляд даної справи не завершено кінцеве рішення не прийнято. Доказів протилежного позивачем у відповідності до вимог ст.ст.69, 70 КАС України не надано, а судом не здобуто.

З врахуванням викладеного, судом першої інстанції не прийнято до уваги твердження позивача, щодо того, що рішення Тернопільської обласної ради № 475 та №477 "Про Тернопільську обласну територіальну виборчу комісію" на даний час не вважається зупиненими або ж скасованими, оскільки Львівський апеляційний адміністративний суд 13 серпня 2009 року не прийняв рішення, яким би залишив в силі рішення Тернопільської обласної ради № 475 та № 477.

Суд першої інстанції прийшов до висновку, що на час проведення позачергових виборів депутатів до Тернопільської обласної ради, тобто в період з 29 грудня 2008 року по 15 березня 2009 року правомочною була Тернопільська обласна територіальна виборча комісія (голова - ОСОБА_4І.) в складі обраному до 26 грудня 2008 року.

Крім того, повноваження Тернопільської обласної територіальної комісії було підтверджено і постановами Тернопільського окружного адміністративного суду від 11 березня 2009 року у справі №2-а-838/09/1970, а також постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2009 року у справі № 2-а-1226/09/1970, якими було встановлено законність і правомірність дій Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії (голова ОСОБА_4І.) по організації, проведенню та встановленню результатів виборів депутатів до Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З врахуванням викладеного, суд критично оцінив твердження позивача щодо того, що починаючи з 02 лютого 2009 року повноваженим органом по організації та проведенню позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання була Тернопільська обласна територіальна виборча комісія (голова ОСОБА_3Д.) в складі, затвердженому Тернопільською обласною радою рішенням від 30 грудня 2008 року № 477 "Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії".

Звертаючись в суд з позовом до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії позивач просить визнати наявність повноважень, наданих Конституцією України та законами України органу місцевого самоврядування - обласній раді у Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраної 26 березня 2006 року.

За наслідками позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної Ради 15.03.09р. вже 18.03.09 р. прийнято рішення №132 «Про реєстрацію депутатів Тернопільської обласної Ради 5-го скликання», та складено список депутатів Тернопільської обласної Ради 5-го скликання, обраних на позачергових виборах депутатів Тернопільської обласної Ради 15.03.09 р.


Таким чином, у відповідності до вимог ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ОСОБА_1 (позивача) припинилися 18 березня 2009 року.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року відбулися, проведені правомочним складом Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, результати виборів та законність їх проведення підтверджені рядом вищенаведених рішень адміністративних судів, а також рішенням Конституційного Суду України у справі №14 - рп/2009 від 10 червня 2009 року.


Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального і процесуального права та є правильними.


Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому рішення суду по даній справі скасуванню не підлягає.

          

На підставі наведеного колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.


Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -

                                                   УХВАЛИЛА:


Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.


Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.03.2010 року у справі № 2а-4314/09 — залишити без змін.


Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.


Ухвала у повному обсязі складена 14 вересня 2010 року.


Головуючий В.В.Ніколін


Судді О.Б.Заверуха


                                                             ОСОБА_7



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація