Судове рішення #50919282


ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


27 січня 2011 р. Справа № 2179/10/9104 /



           Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:


головуючого судді                                         Ніколіна В.В.,

суддів                                                             Багрія В.М., Любашевського В.П.,


розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі на постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 25.11.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,-


ВСТАНОВИЛА :


В жовтні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання відмову Управління Пенсійного фонду в Долинському районі, здійснити перерахунок пенсії - протиправною, зобов»язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням сплачених страхових внесків на підставі Договору про добровільну участь у системі загальнообов»язкового державного пенсійного страхування № 2 від 12.02.2009 року за період з червня 2008 року по травень 2009 року.

В позові ОСОБА_1 покликається на те, що з 19 квітня 2007 року отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за Списком № 2. Крім того, працює у Філії НАК «Нафтогаз України» в Єгипті (м. Каїр, Арабська республіка Єгипет) на посаді директора, що підтверджується записом в трудовій книжці та довідкою від 03.06.2009р. за № 2110. Філія в якій він працює, знаходиться за кордоном, та сплачує податки за місцем знаходження, а відповідно не виступає страхувальником своїх працівників. Тому він, як працюючий пенсіонер, змушений був укласти з Управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі Договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування № 2, від 12.02.2009р. Згідно зазначеного договору ним було сплачено страхові внески відповідно до повідомлення-розрахунку від 12.02.2009р. за період з червня 2008 року по травень 2009 року. 14 квітня 2009 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі з приводу перерахунку пенсії згідно ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак 22 липня 2009 року отримав відповідь з Управління Пенсійного фонду України, в Долинському районі за №7099/03 від 17.07.2009р., зі змісту якої випливає, що йому відмовлено в перерахунку пенсії. Відмову мотивовано тим, що він втратив статус застрахованої особи в момент призначення пенсії, тобто не являється суб'єктом системи пенсійного забезпечення.

Після цього він змушений був звернутись зі скаргою до Пенсійного Фонду України (м. Київ), на яку отримав відповідь №1596/ф-11. Із цієї відповіді вбачається, що йому відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що він отримує пенсію за віком, а тому не може брати добровільну участь в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Вважає відмову безпідставною виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 7 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування:» право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування мають особи, які відповідно до цього Закону не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню. А відповідно до ч. 3 ст. 8 цього ж Закону особи, які не підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, але добровільно сплачували страхові внески в порядку та розмірах, встановлених цим Законом, до солідарної системи та/або накопичувальної системи пенсійного страхування, мають право на умовах, визначених цим Законом, на отримання пенсії, і соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду та/або отримання довічної пенсії чи одноразової виплати за рахунок коштів накопичувального фонду.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах.

Статтею 13 цього Закону визначено, що участь застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування припиняється: у разі якщо застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно де цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату.

Оскільки він працює за межами України та добровільно брав участь у солідарній системі - сплачував страхові внески на підставі Договору про добровільну участь у солідарній системі - сплачував страхові внески на підставі Договору про добровільну і участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування №2 від 12.02.2009 року, укладеного між ним та Управлінням пенсійного фонду України в Долинському районі за період з червня 2008 року по травень 2009 року,тому має право на перерахунок пенсії.

Оскаржуваною постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 25.11.2009 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії - задоволено. Визнано відмову Управлінням пенсійного фонду України в Долинському районі протиправною. Зобов’язано Управлінням пенсійного фонду України в Долинському районі здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сплачених страхових внесків на підставі договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування № 2 від 12.02.2009 року за період з червня 2008 року по травень 2009 року.


У поданій апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) особи, які досягнули 16- річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Особа може припинити участь в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування тільки у випадках передбачених ст.13 Закону № 1058 одним з яких, є випадок зазначений пунктом 3 частини 1 цієї статі, коли застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно до цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату. Пунктом 5 ст. 11 Закону № 1058 також передбачено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають громадяни України, які працюють у розташованих за межами України дипломатичних представництвах, консульських установах України, філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України). Підпунктом 3 частини 1 ст. 14 Закону № 1058 зазначено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці дипломатичні представництва, консульські установи України, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи підприємств та організацій (у тому числі міжнародних), створених відповідно до законодавства України, які мають окремий баланс і самостійно здійснюють розрахунки із застрахованими особами, - для осіб, зазначених у пункті 5 статті 11 цього Закону.

З довідки виданої 05.06.2009 року № 2110 вбачається, що ОСОБА_1 працює у Філії НАК «Нафтогаз України» в Єгипті на посаді директора з 18.04.2007 року по даний час. Тобто дана філія НАК «Нафтогаз України» створена та діє відповідно до законодавства України. Тому відповідно до ст.ст. 14,15,17 Закону № НОМЕР_1 «Нафтогаз України» є страхувальником та зобов'язана сплачувати страхові внески за застрахованих осіб. А ОСОБА_1 так як продовжує працювати відповідно до пп. 3 п.1 ст.1 та п.5 ст.11 Закону № 1058 є застрахованою особою та підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а не добровільній участі в системі загальнообов"язкового державного пенсійного страхування.

З причин відсутності сплати НАК «Нафтогаз України» як страхувальником страхових внесків за період з 01.06.2008р. по 31.03.2009 року, в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду відсутні дані про нараховану заробітну плату ОСОБА_1. Тому це як наслідок унеможливило для управління провести позивачу перерахунок пенсії по віку з 14.04.2009 року згідно ч.4 ст. 42 Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу набутого після призначення пенсії із врахуванням заробітної плати за період з 01.06.2008р. по 31.03.2009р.

Крім цього позивачу листом Пенсійного фонду України від 08.09.2009 року № 15968/Ф-П та листом управління Пенсійного фонду України в Долинському районі від 01.10.2009р. № 9096/03 пропонувалось провести за його згодою перерахунок пенсії згідно ч.4 ст.42 Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу набутого ним після призначення пенсії з 01.04.2007 року по 31.05.2008 року із врахуванням заробітної плати з якої призначено пенсію. Проте позивач згоди на даний час не надав.



Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.


Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.


Задовольняючи позов ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що у задоволенні заяви про перерахунок пенсії відповідач зіслався на ст. 13 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування «,згідно якої участь застрахованих осіб у системі загальнообов»язкового державного пенсійного страхування припиняється зокрема у разі якщо застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно до цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату.

Однак суд першої інстанції вважає що дані доводи суперечать вимогам ст. 11 п. 5 цього Закону, де зазначено що громадяни України, які працюють у розташованих за межами України дипломатичних представництвах, консульських установах України, філіях представництвах, інших відокремлених підрозділах підприємств та організацій (у тому числі міжнародних) створених відповідно до законодавства України (якщо інше не встановлено міжнародники договорами, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України), підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії відповідач порушив вимоги ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку ) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, з 19.04.2007 року, отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах за списком № 2, Однак продовжує працювали на посаді директора філії НАК «Нафтогаз України «в Арабській Республіці Єгипет. До червня 2008 року філія сплачувала податки до бюджету, України, після чого перейшла на сплату податків у країнах перебування. ОСОБА_1, 12.02.2009 року, уклав договір про добровільну участь у системі загальнооов»язкового державного пенсійного страхування №2,та сплатив у Пенсійний фонд з 01.06.2008 року по 31.05.2009 року внесків на суку 39571, 16 грн.

У квітні 2009 року позивач звернувся, до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі, з приводу перерахунку пенсії згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки ним з моменту призначення пенсі і відпрацьовано безперервно 24 місяці.

Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії «оскільки на їх думку особа яка набула статус пенсіонера вже не являється суб»єктом системи пенсійного забезпечення і саме тому не може брати добровільну участь у систем; загальнообов»язкового пенсійного страхування.

У відповідності до вимог ст. 12 ч. 1 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування «…,особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загзльнообов»язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до ст. 11 цього Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Зазначені особи можуть брати добровільну участь у солідарній системі або в накопичувальній системі пенсійного страхування, або одночасно в обох системах.

Колегією суддів встановлено, що позивачем сплачено внесків за період з 01 червня 2008 року по 31.05.2009 року на суму 39571,16грн.

Відмовляючи, у задоволенні заяви про перерахунок пенсії відповідач зіслався на ст. 13 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування «,згідно якої участь застрахованих осіб у системі загальнообов»язкового державного пенсійного страхування припиняється зокрема у разі якщо застрахованій особі відповідно до цього Закону призначено пенсію і вона не продовжує працювати або якщо застрахована особа відповідно до цього Закону набула права на довічну пенсію чи одноразову виплату.

Однак колегія суддів вважає що дані доводи суперечать вимогам ст. 11 п. 5 цього Закону, де зазначено що громадяни України, які працюють у розташованих за межами України дипломатичних представництвах, консульських установах України, філіях представництвах, інших відокремлених підрозділах підприємств та організацій (у тому числі міжнародних) створених відповідно до законодавства України (якщо інше не встановлено міжнародники договорами, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України), підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії відповідач порушив вимоги ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку ) пенсії незалежно від перерв у роботі.

При таких обставинах колегія судді приходить до висновку, що дії відповідача являються неправомірними, оскільки ним порушено право позивача на проведення перерахунку пенсії, а представником Управління Пенсійного фонду в суді не доказано правомірності відмови пронести перерахунок.

Враховуючи викладені обставини, колегія суддів вважає, що позов є підставним і підлягає до задоволення.

А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.

На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.


Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:


Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі – залишити без задоволення.


Постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 25.11.2009 року у справі № 2а-1174/09 – залишити без змін.


Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.


Головуючий В.В. Ніколін


Судді В.М. Багрій

ОСОБА_2






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація