ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2010 р. Справа № 52520/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Богаченка С.І., Старунського Д.М.,
при секретарі судового засідання Ткач О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області на постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 10.06.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та рішення суб’єкта владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про перерахунок пенсії.
Позивач посилався на те, що йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інваліду 3 групи, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щомісячно повинна нараховуватись та виплачуватись пенсія в розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, що віднесені до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія для інвалідів 3-ї групи у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідач в порушення норм закону нараховував та виплачував йому пенсію у меншому розмірі.
Позивач просив визнати неправомірними дії відповідача та зобов’язати відповідача зробити перерахунок йому пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2005 року по 31.12.2008 року та стягнути з відповідача 99742,49 грн. не донарахованої пенсії.
Постановою Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 10.06.2009 року позов задоволено частково.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області за період з 01.01.2005 року по 31.12.2008 року провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії як інваліду 3 групи, щодо якого встановлено зв'язок з ЧАЕС, згідно ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, яка згідно ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному у Законах України про Державний бюджет на 2005-2008 роки.
Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області у користь ОСОБА_1 101418,14 грн. недорахованої пенсії за період з 01.01.2005 року по 31.12.2008 року.
Постанову суду першої інстанції оскаржило управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що відповідно до ч.5 ст. 54 Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Оскільки, позивачу було нараховано та виплачено пенсію відповідно до нормативно-правових актів КМУ, то вимоги позивача щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є безпідставними.
Апелянт просить скасувати постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 10.06.2009 року та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у повному обсязі заявлених позовних вимог.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 3 групи, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відповідач зобов’язаний провести перерахунок його пенсії відповідно до ст. ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з дня звернення його до суду.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, частково відповідають нормам матеріального права та є правильними.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 3 групи, що пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням.
Відповідно до ст. 54 Закону обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими –6-ти мінімальних пенсій за віком по 3-ій групі інвалідності.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до I категорії, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі –50% мінімальної пенсії за віком.
З матеріалів справи видно, що пенсія ОСОБА_1 з 01.01.2005 року виплачувалась відповідачем та визначалася з розрахунку розмірів мінімальної пенсії, встановлених постановами Кабінету Міністрів України.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд першої інстанції, на думку колегії суддів, прийшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку основної та додаткової пенсій позивача, передбачених ст..ст. 50,54 Закону України застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не положення постанов Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Щодо перерахунку пенсії за 2008 рік, то п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими встановлено мінімальний розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: по 3 групі інвалідності - 180% прожиткового мінімуму.
З матеріалів справи вбачається, що за період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року позивачу ОСОБА_1 було нараховано та виплачено пенсію відповідно до внесених Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»змін. Тому, позовні вимоги позивача в частині перерахунку пенсії за вказаний період не підлягають задоволенню, а висновки суду першої інстанції щодо задоволення таких вимог є безпідставними.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційними положення п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», тому з 22.05.2008 року почала діяти колишня редакція ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 в частині перерахунку пенсії відповідно по ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року , виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за вищевказаний період колегія суддів не вбачає.
Оскільки суд першої інстанції позовні вимоги позивача в частині виплат з 01.01.2008р. по 22.05.2008р. вирішив неправильно, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову з наведених вище підстав.
Доводи апеляційної скарги в частині правомірності дій органу пенсійного фонду, який обчислював розмір пенсії позивачу, виходячи з підзаконних нормативно-правових актів уряду, спростовуються нормами матеріального права та наведеним вище.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області задоволити частково.
Постанову Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 10.06.2009 року у справі № 2а-144/09 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задоволити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області в частині відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області провести нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року включно та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімального розміру пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та згідно із вимогами Закону України №1691-IV від 18.02.2010 року може бути оскаржена до Верховного Суду України у порядку цивільного судочинства протягом двох місяців шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : С.І. Богаченко
ОСОБА_2
Повний текст виготовлено 07.05.2010 року