ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2010 р. Справа № 5856/10
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Богаченка С.І., Старунського Д.М.,
при секретарі судового засідання Ткач О.О.,
з участю прокурора Коваль Р.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від 03.12.2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про визнання протиправними дій та рішення суб’єкта владних повноважень, зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області про перерахунок пенсії.
Позивач посилався на те, що йому як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інваліду 2 групи, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щомісячно повинна нараховуватись та виплачуватись пенсія в розмірі не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, що віднесені до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія для інвалідів 2-ї групи у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком. Однак, відповідач в порушення норм закону нараховував та виплачував йому пенсію у меншому розмірі.
Позивач просив визнати неправомірними дії відповідача та зобов’язати відповідача зробити перерахунок та виплатити йому пенсію відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 25.09.2009 року.
Постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 03.12.2009 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області щодо не нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 25.09.2009 року по 30.11.2009 року.
Зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 25.09.2009 року по 30.11.2009 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що відповідно до ч.5 ст. 54 Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Оскільки, позивачу було нараховано та виплачено пенсію відповідно до нормативно-правових актів КМУ, то вимоги позивача щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»є безпідставними.
Апелянт просить скасувати постанову Сарненського районного суду Рівненської області від 03.12.2009 року та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у повному обсязі заявлених позовних вимог.
Вислухавши суддю-доповідача, прокурора Коваль Р.Р., яка просить апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи, інвалідність пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а тому відповідач зобов’язаний провести перерахунок його пенсії відповідно до ст. ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з дня звернення його до суду.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права та є правильними.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи, що пов’язана з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується відповідним посвідченням.
Відповідно до ст. 54 Закону обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими –8-ми мінімальних пенсій за віком по 2-ій групі інвалідності.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесеним до I категорії, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою у розмірі –75% мінімальної пенсії за віком.
П.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими встановлено мінімальний розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим: по 2 групі інвалідності - 200% прожиткового мінімуму.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008 року визнано неконституційними положення п.28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», тому з 22.05.2008 року почала діяти колишня редакція ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 в частині перерахунку пенсії відповідно по ст.ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 25.09.2009 року (моменту звернення до суду), виходячи з розміру мінімальної пенсії, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Достатніх правових підстав чи застережень щодо неможливості перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" колегія суддів не вбачає.
З огляду на наведене апеляційна скарга управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Разом з тим, колегія суддів приходить до висновку про зайвість обмеження строком перерахування та виплати пенсії на час постановлення рішення в справі, в зв’язку з чим покликання суду на термін по 30.11.2009р. з резолютивної частини виключає.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Рівненської області залишити без задоволення.
Постанову Сарненського районного суду Рівненської області від 03.12.2009 року у справі № 2а-3009/09 залишити без змін, виключивши з резолютивної частини постанови покликання суду на термін нарахування та виплати пенсії - по 30.11.2009р.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та згідно із вимогами Закону України №1691-IV від 18.02.2010 року може бути оскаржена до Верховного Суду України у порядку цивільного судочинства протягом двох місяців шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : С.І. Богаченко
ОСОБА_2
Повний текст виготовлено 07.05.2010 року
< Текст >