- Позивач (Заявник): кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області Павліш Павло Васильович
- Відповідач (Боржник): Комсомольська районна у місті Херсоні виборча комісія Херсонської області
- Секретар судового засідання: Пальона Ірина Миколаївна
- Судовий розпорядник: Ожога С.А.
- Позивач (Заявник): Кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області Павліш Павло Васильович
- Відповідач (Боржник): Комсомольська районна у м.Херсоні виборча комісія Херсонської області
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2015 р. 12:55 год.м.ОдесаСправа № 821/3415/15-а
Категорія: 1.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Хом'якова В.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федусик А.Г.,
суддів - Шевчук О.А. та Зуєвої Л.Є.,
при секретарі - Пальоній І.М.,
за участю: позивача - кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області ОСОБА_1 до Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
28 жовтня 2015 року кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області ОСОБА_1 (далі Кандидат) звернувся до суду з адміністративним позовом до Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії Херсонської області (далі РВК) про зобов'язання РВК прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців з чергових виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області на виборчої дільниці №650699.
В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що 26 жовтня 2015 року на виборчій дільниці №650699 складено протокол про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області. При підрахунку голосів виборців дільнична виборча комісія враховувала недійсні бюлетені, на яких була відсутня печатка виборчої комісії, що вплинуло на результати голосування. Тому, з врахуванням наведеного, позивач вважає, що відмова РВК в задоволенні його скарги на дії ДВК №650699 щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області виборчої дільниці №650699 є протиправною та такою, що порушує його право бути обраним, яке закріплено в Законі України "Про місцеві вибори" (далі Закон).
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, Кандидат подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 25 жовтня 2015 року відбулися чергові місцеві вибори депутатів обласних рад, окремих районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад і міських, селищних, сільських голів та рад об'єднаних громад.
26 жовтня 2015 року було складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №650699 з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області.
26 жовтня 2015 року о 02 год. 00 хв. офіційним спостерігачем від Херсонської міської організації партії "Блок ОСОБА_3 "Солідарність" ОСОБА_4 було складено акт про порушення виборчого законодавства, з якого вбачається, що на виборчій дільниці №650699, що розташована за адресою: м.Херсон, вул.Сухарна, 4, у виборчих скриньках були виявлені виборчі бюлетені для голосування без печатки дільничної виборчої комісії, і при підрахунку голосів ці бюлетені враховувались виборчою комісією, що є порушенням ч.27 ст.79 Закону.
Зазначений акт складено у двох примірниках, підписано офіційним спостерігачем від Херсонської міської організації партії "Блок ОСОБА_3 "Солідарність" ОСОБА_4 та виборцями ОСОБА_1 та ОСОБА_5.
28 жовтня 2015 року Кандидат звернувся до РВК зі скаргою на дії дільничної виборчої комісії № 650699, в якій просив прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів.
Постановою "Про розгляд скарги ОСОБА_1." №41 від 28 жовтня 2015 року, складеною о 19 год. 50 хв. під час безперервного засідання РВК, у задоволенні скарги Кандидата на дії ДВК №650699 щодо повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області виборчої дільниці №650699 було відмовлено.
Відмова Кандидату у задоволенні скарги на дії ДВК №650699 щодо повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області виборчої дільниці №650699 і стала підставою для звернення позивача з позовом до суду.
Вирішуючи справу та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, на ряду з іншим, виходив з того, що РВК обґрунтовано не прийняла до уваги вказаний акт про порушення Закону, як належний доказ вчинення порушень ДВК. Крім того, судом першої інстанції зазначено, що наведені позивачем підстави для покладення на відповідача обов'язку вчиняти дії не є тими підставами, з якими ч.6 ст.83 Закон пов'язує можливість призначення повторного підрахунку голосів на виборчій дільниці.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду та вважає його помилковим з огляду на наступне.
Частиною 1 ст.1 Закону передбачено, що організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до ч.1 та 3 ст.2 Закону місцеві вибори є вільними та відбуваються на основі гарантованого Конституцією України та цим Законом загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій (далі - виборчі списки) із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно Автономної Республіки Крим, області, району, району в місті, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" об'єднаної міської територіальної громади (далі - територія об'єднаної територіальної міської громади)
Положеннями ст.83 Закону регламентовано встановлення підсумків голосування. Так, ч.6 вказаної статті передбачено, що за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Згідно п.1 ч.27 ст.79 Закону недійсними вважаються виборчі бюлетені, на яких відсутня печатка цієї дільничної виборчої комісії.
З акту від 26 жовтня 2015 року вбачається, що в ході підрахунку голосів на виборчій дільниці №650699, яка розташована за адресою: м.Херсон, вул.Сухарна, 4, суб'єктом виборчого процесу - офіційним спостерігачем ОСОБА_4 разом з двома виборцями ОСОБА_1 та ОСОБА_5 було зафіксовано порушення виборчого законодавства, що виразилося у врахуванні виборчих бюлетеней для голосування без печатки дільничної виборчої комісії, які повинні бути визнані недійсними та не можуть враховуватися при підрахунку голосів.
На наявність наведених обставин стосовно виявлення бюлетенів без печатки дільничної виборчої комісії також посилався свідок ОСОБА_5 під час розгляду справи в суді першої інстанції.
З аналізу вимог ст.83 Закону вбачається, що належним чином оформлений акт про порушення виборчого законодавства є підставою для звернення з відповідною скаргою до відповідної виборчої комісії, яка згідно ст.97 Закону зобов'язана розглянути цю скаргу, якщо вона складена з дотримання вимог Закону.
Відповідно до ч.3 ст.99 Закону під час розгляду скарги на дії (бездіяльність) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує, крім іншого, чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження; чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалася (вчинялася) суб'єктом оскарження на законних підставах.
З матеріалів справи вбачається, що розглядаючи скаргу позивача від 28 жовтня 2015 року, РВК фактично не здійснила перевірку викладених в ній обставин та не встановила відповіді на визначені ст.99 Закону питання, а своє рішення від 28 жовтня 2015 року №41 за результатами розгляду скарги мотивувала припущеннями щодо фізичної можливості позивача скласти акт про порушення від 26 жовтня 2015 року та фактом підписання протоколу про підрахунок голосів усіма членами ДВК без зауважень.
При цьому, ані в спірній постанові від 28 жовтня 2015 року №41, ані в судах першої та апеляційної інстанцій, відповідачем не було надано пояснень стосовно того, яким іншим шляхом можливо встановити наявність чи відсутність порушення виборчого законодавства, на яке в даному випадку посилався ОСОБА_1 у своїй скарзі від 28 жовтня 2015 року, ніж шляхом перерахунку голосів на ДВК.
Частиною 7 ст.83 Закону визначено, що у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій дільниці.
На підставі викладеного, враховуючи акт про порушення виборчого законодавства від 26 жовтня 2015 року, свідчення представника громадської організації ОСОБА_5 стосовно наявності порушення вимог Закону під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, зокрема, врахування бюлетенів без печатки дільничної виборчої комісії, що саме по собі ставить під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, а також відсутність іншого способу перевірки наявності чи відсутності викладеного в акті порушення, колегія суддів приходить до висновку, що з метою реалізації загального, рівного і прямого виборчого права, гарантованого Конституцією України, належить провести повторний підрахунок голосів виборців з чергових виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області на виборчої дільниці №650699.
Разом з тим, звертаючись з даним адміністративним позовом до суду, Кандидат просив зобов'язати РВК прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців, проте, на думку колегії суддів, зобов'язуючи РВК прийняти рішення про вчинення певних дій, суд підмінив би собою відповідного та повноваженого суб'єкта виборчого процесу - РВК, а тому з метою повного та ґрунтовного захисту прав, свобод та інтересів Кандидата, колегія суддів вважає за доцільне зобов'язати РВК провести повторний підрахунок голосів виборців з чергових виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області на виборчої дільниці №650699.
Також, колегія суддів зазначає, що обставини, вказані судом першої інстанції, зокрема, стосовно часу складання акту про порушення виборчого законодавства від 26 жовтня 2015 року та протоколу про підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області, не спростовують доводів позивача щодо врахування виборчою комісією бюлетенів без печатки дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів та не виключають необхідності встановити дійсні результати підрахунку голосів виборців на дільниці №650699.
Отже, враховуючи все вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухвалені постанови припустився порушень норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим судове рішення підлягає скасуванню з постановленням по справі нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області ОСОБА_1 до Комсомольської районної у місті Херсоні виборчої комісії Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Комсомольську районну у місті Херсоні виборчу комісію Херсонської області провести повторний підрахунок голосів виборців з чергових виборів депутатів Херсонської міської ради Херсонської області на виборчої дільниці №650699.
В іншій частині позову - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.Г. Федусик
Суддя: Суддя: Л.Є. Зуєва О.А. Шевчук
- Номер:
- Опис: зобов'язання прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 650699
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 821/3415/15-а
- Суд: Херсонський окружний адміністративний суд
- Суддя: Федусик А.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 28.10.2015
- Дата етапу: 02.11.2015
- Номер: 877/8866/15
- Опис: зобов'язання прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 650699
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 821/3415/15-а
- Суд: Одеський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Федусик А.Г.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.10.2015
- Дата етапу: 04.11.2015