Ухвала
іменем України
30 жовтня 2015 року м. Київ
Суддя Вищого спеціалізованого суду України
з розгляду цивільних і кримінальних справ Євграфова Є.П.,
розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, подану ОСОБА_5, на рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 26 травня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Харківської області від 25 серпня 2015 року в справі за позовами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря» про розірвання договорів оренди земельних ділянок,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулися до суду з позовами до ТОВ «Зоря», на обґрунтування якого зазначали, що 01 жовтня 2012 року між ОСОБА_2 та ТОВ «АФ «Росія» укладено договір оренди земельної ділянки площею 6,918 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить йому на праві власності згідно з державним актом серії НОМЕР_2 зі строком дії договору 15 років; 01 жовтня 2012 року між ОСОБА_3 та ТОВ «АФ «Росія» укладено договір оренди земельної ділянки площею 6,8219 га, кадастровий номер НОМЕР_3, яка належить йому згідно з державним актом серії НОМЕР_4 зі строком дії договору 15 років; 28 вересня 2012 року між ОСОБА_4 та ТОВ «АФ «Росія» укладено договір оренди земельної ділянки площею 6,8219 га, кадастровий номер НОМЕР_5, яка належить йому згідно з державним актом серії НОМЕР_6 зі строком дії договору 15 років.
Зазначали, що у серпні 2014 року виплата орендної плати за користування вищезазначеною земельною ділянкою здійснювалась іншим підприємством, а саме: ТОВ «Зоря» та у 2015 році вони дізналися, що їхні земельні ділянки знаходяться вже в оренді цього товариства, однак жодних повідомлень про зміну орендаря вони не отримували та ніяких додаткових угод не підписували.
У 2012 році ТОВ «Зоря» неодноразово пропонувало їм укласти договори оренди земельних ділянок однак вони уклали договори з ТОВ «АФ «Росія».
Після отримання витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців їм стало відомо, що товариство припинило господарську діяльність 27 серпня 2014 року шляхом приєднання до ТОВ «Зоря», яке є правонаступником ТОВ «АФ «Росія», хоча у витязі відсутні відомості про юридичних осіб, правонаступником яких є ТОВ «Зоря».
Вважали, що обманним шляхом без їх волевиявлення укладено договори оренди землі з відповідачем. Будь-яких документів на підтвердження переходу прав у зобов'язанні не надано. Право оренди на земельні ділянки до відповідача перейшло відповідно до передавального акта, складеного між ТОВ «АФ «Росія» та ТОВ «Зоря», яке почало користуватися земельними ділянками у серпні 2014 року.
Зазначали, що за ТОВ «АФ «Росія» не було зареєстровано право оренди земельних ділянок, а був зареєстрований лише договір оренди землі; ТОВ «Зоря» не є стороною договорів та не є орендарем земельних ділянок; ТОВ «Зоря» не здійснено державну реєстрацію права оренди земельних ділянок.
Вважали, що передача права оренди (користування) земельних ділянок до іншої особи без повідомлення власника та погодження з ним змін до договору оренди є грубим порушенням норм чинного законодавства та підставою для розірвання договорів оренди, оскільки власники землі втрачають контроль над своєю земельною ділянкою, змінюється назва орендаря, юридична адреса, місце виплати орендної плати стає невідомим, юридична особа в майбутньому може уникнути відповідальності, оскільки вона не є стороною договору та може передати землю іншій особі.
Ухвалою судді Великобурлуцького районного суду Харківської області від 10 квітня 2015 року позови ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ТОВ «Зоря» про розірвання договорів оренди земельних ділянок об'єднано в одне провадження.
Рішенням Великобурлуцького районного суду Харківської області від 26 травня 2015 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Харківської області від 25 серпня 2015 року, в задоволенні позовів відмовлено.
У поданій касаційній скарзі ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 просять зазначені судові рішення скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 328 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, відмовляючи в задоволенні позовів, обґрунтовано виходив із того, що підстав для припинення користування земельними ділянками позивачів та розірвання договорів оренди землі немає.
Оскільки судові рішення відповідають вимогам матеріального і процесуального права, а викладені в касаційній скарзі доводи були предметом перевірки під час судового засідання та висновків суду не спростовують, у відкритті касаційного провадження слід відмовити.
Керуючись ст. 328 ЦПК України,
у х в а л и в:
У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, подану ОСОБА_5, на рішення Великобурлуцького районного суду Харківської області від 26 травня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Харківської області від 25 серпня 2015 року в справі за позовами ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря» про розірвання договорів оренди земельних ділянок відмовити.
Копію ухвали разом з доданими до касаційної скарги матеріалами направити заявникам.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Вищого спеціалізованого суду
України з розгляду цивільних
і кримінальних справ Є.П. Євграфова