- Позивач (Заявник): Державне підприємство "Адміністрація морських портів України"
- Заявник апеляційної інстанції: Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії
- Заявник касаційної інстанції: ТОВ сільськогосподарське підприємство "Нібулон"
- Позивач в особі: Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії
- Відповідач (Боржник): ТОВ сільськогосподарське підприємство "Нібулон"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2015 року Справа № 915/319/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Божок В.С.- головуючого, Костенко Т.Ф., Сибіги О.М.
перевіривши матеріали касаційної скаргитовариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Нібулон"
на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 21.07.2015
у справігосподарського суду Миколаївської області
за позовомдержавного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії ДП "АМПУ"
дотовариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарського підприємства "Нібулон"
простягнення 11 665,59 грн.
в судовому засіданні взяли участь представники:
від позивача:Травянко Л.В. - дов. №6104 від 30.10.2015;
від відповідача:не з'явились;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням від 18.05.2015 господарського суду Миколаївської області (суддя: Васильєва Л.І.) позовні вимоги задоволено частково. Стягнено з ТОВ СП "Нібулон" на користь ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії ДП "Адміністрація морських портів України" 38,79 грн. пені, 6,27 грн. річних, 45,79 грн. інфляційних втрат по санітарному збору та 59,57 грн. судового збору. В іншій частині позову відмовлено.
Рішення мотивовано тим, що відсутні підстави для стягнення адміністративного та корабельного портових зборів, оскільки відсутній факт заходження та виходу суден у порт. Вимога про стягнення санітарного збору є обґрунтованою, оскільки буксири відповідача на зовнішньому рейді морського порту Миколаїв здійснювали вантажні операції.
Постановою від 21.07.2015 Одеського апеляційного господарського суду (судді: Ярош А.І. - головуючий, Головей В.М., Шевченко В.В.) рішення від 18.05.2015 господарського суду Миколаївської області скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог. Позовні вимоги задоволено в повному обсязі. Стягнено з ТОВ СП "Нібулон" на користь ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії ДП "Адміністрація морських портів України" 1016,93грн. адміністративного збору, 7858,32грн. корабельного збору, 192,69 грн. 3% річних, 1403,70 грн. інфляційних втрат, 1193,95 грн. пені., 1827 грн. судового збору за позовну заяву та 913,50 грн. судового збору за апеляційний перегляд.
Постанова мотивована тим, що позивач надавав відповідачу послуги, що оплачуються портовими зборами, однак відповідач порушив свої зобов'язання щодо своєчасної сплати коштів за надані послуги позивача, що підтверджується матеріалами справи.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, ТОВ СП "Нібулон" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що господарськими судами порушені норми матеріального права, зокрема ст.ст. 1, 22 Закону України "Про морські порти", ст.ст.610, 612, 613 Цивільного кодексу України та ст.ст.43, 84 Господарського процесуального кодексу України. Скаржник вважає, що судна здійснювали плавання в межах морського порту Миколаїв, тому за відсутності події входу в порт та виходу суден з порту відсутні зобов'язання зі сплати портових зборів.
У відзиві на касаційну скаргу ДП "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії ДП "Адміністрація морських портів України" просить постанову Одеського апеляційного господарського суду від 21.07.2015 залишити без змін, а касаційну скаргу без задоволення.
Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при винесенні оспорюваних судових актів, знаходить необхідним у задоволенні касаційної скарги відмовити.
Господарськими судами встановлено, що 04.10.2010 державне підприємство "Миколаївський морський торговельний порт" (порт) та ТОВ сільськогосподарське підприємство "Нібулон" (агент) уклали договір №7-с про надання послуг з обслуговування суден, за умовами якого порт надає послуги згідно письмових заявок агента з обслуговування суден, а відповідач приймає ці послуги та оплачує їх вартість згідно доручень від імені та за рахунок судновласника, на умовах цього договору.
Додатковою угодою №1 від 17.06.2013 до договору №7-с від 04.10.2010 сторони змінили преамбулу договору №7-с від 04.10.2010 зазначивши замість "Державне підприємство "Миколаївський морський торговельний порт" - "Державне підприємство "Адміністрація морських портів України" в особі виконуючого обов'язки начальника Миколаївської філії Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту).
Відповідно розділу 2 договору №7-с порт зобов'язався: надавати агенту рахунки для сплати зборів і платежів за користування наданими послугами, які розраховані на підставі встановлених цін і державних тарифів та вимог цього договору. Рахунки направляються поштою або вручаються агенту під розписку. В необхідних випадках рахунки попередньо можуть направлятися факсом. Надавати по можливості та за заявками агента інші послуги з оформленням рахунків відповідно до діючих тарифів. Надавати агенту для підписання, на наступний день після надання послуг, приймально-здавальний акт.
Агент зобов'язався: отримувати від порту рахунки на портові збори і сплачувати їх до відходу судна з порту; одержувати попередні рахунки на передоплату за портові збори згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 1544 від 12.10.2000 (із змінами та доповненнями) на другу добу після надання заявки на заходження судна в порт. Оплату попередніх рахунків (портових зборів) агент виконує не пізніше ніж за добу до виходу судна з порту. Оплата причального збору здійснюється агентом на розрахунковий рахунок ВСП "Дніпро-Бузький" ДП "ММТП". Агент здійснює остаточні розрахунки за послуги в термін п'яти банківських днів після відходу судна з порту на підставі підтверджуючих документів та приймально-здавальних актів.
За умовами розділу 4 договору після надання послуг, протягом доби, порт повинен надати агенту на підписання приймально-здавальний акт в двох примірниках, по одному для кожної сторони. Агент протягом доби з дня одержання приймально-здавального акту зобов'язаний підписати і повернути його порту.
Відповідно п. 5.2 договору за несвоєчасну оплату рахунків агент сплачує пеню в розмірі подвійної ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день затримки, враховуючи день сплати заборгованості.
Договір набирає чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2010 і вважається пролонгованим на кожний наступний рік на тих самих умовах, якщо жодна із сторін не заявить про розірвання на протязі одного місяця до закінчення дії цього договору (п. 8.1 договору).
Господарськими судами встановлено, що 11.06.2014 до причалу відповідача прийшло судно "AVIONA" в баласті (без вантажу на борту) для навантаження 45 000 тонн кукурудзи.
Відповідач навантажив на судно з власного причалу 40 085,388 тонн кукурудзи.
Для навантаження судна "AVIONA" відповідач використовував власні плавзасоби: кранове судно "Святий Миколай", буксири "Нібулон-2", "Нібулон-4", несамохідні баржі "НБЛ-001", "НБЛ-007", "НБЛ-016", "БН-01", тощо.
02.06.2014 позивач отримав від відповідача заявки №4923/3-14/33, №4926/3-14/33, в яких ТОВ "Нібулон" просить дозволити довантажити судно "AVIONA" кукурудзою у кількості близько 15000 тонн на зовнішньому рейді Миколаївського морського порту (Очаків) силами та засобами відповідача після часткового навантаження біля його причалу.
14.06.2014 судно "AVIONA" прийшло на зовнішній рейд морського порту (Очаків), де відповідач завантажив на нього 11982,135 тонн кукурудзи.
В період з 16.06.2014 по 17.06.2014 буксири Нибулон-4", "Нібулон-2", "Прибужанський", КС "Святий Миколай" для перевезення кукурудзи приходили та виходили на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) до перевантажувального терміналу ТОВ СП "Нібулон", що підтверджується коносаментами, довідками про оформлення приходу та виходу суден, наявними в матеріалах справи.
Господарськими судами встановлено, що у зв'язку з перевезеннями суднами ТОВ СП "Нібулон" кукурудзи на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків) відповідач отримав від позивача послуги, які оплачуються портовими зборами. Позивач виставив відповідачу рахунок №29831512 від 20.06.2014 на оплату портових зборів, зокрема: адміністративного збору, корабельного збору та санітарного збору у розмірі 9174,54 грн., які розраховано відповідно до відомостей-розрахунків, однак відповідач рахунок не оплатив.
Як встановлено господарськими судами предметом спору у даній справі є вимога позивача про стягнення корабельного, адміністративного та санітарного збору за перевезення суднами відповідача вантажу кукурудзи на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків).
Адміністративний, корабельний збори розраховано на підставі Порядку справляння та розмірів ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України №316 від 27.05.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2013 за №930/23462.
Відповідно ст. 135 Кодексу торговельного мореплавства України правовідносини перевізника і одержувача вантажу визначаються коносаментом. Умови договору морського перевезення, не викладені в коносаменті, обов'язкові для одержувача, якщо в коносаменті зроблено посилання на документ, в якому вони викладені.
За ч. 1 ст. 137 та ч.1 п.4-8 ст. 138 Кодексу торговельного мореплавства України після приймання вантажу до перевезення перевізник вантажу, капітан або агент перевізника зобов'язані видати відправнику коносамент, який є доказом приймання перевізником вантажу, зазначеного в коносаменті.
У коносаменті зазначаються, зокрема, найменування відправника; місце призначення вантажу чи, при наявності чартеру, місце призначення або направлення судна; найменування одержувача вантажу (іменний коносамент) або визначення, що коносамент видано "наказу відправника", або найменування одержувача з зазначенням, що коносамент видано "наказу одержувача" (ордерний коносамент), або визначенням, що коносамент видано на пред'явника (коносамент на пред'явника); найменування вантажу, його маркування, кількість місць чи кількість та/або міра (маса, об'єм), а в необхідних випадках - дані про зовнішній вигляд, стан і особливі властивості вантажу; для небезпечних вантажів - найменування вантажу, порядковий номер виробу або речовини відповідно до прийнятої Організацією Об'єднаних Націй системи, клас (підклас), група сумісності для вантажів класу 1, додаткові види небезпеки та група пакування (якщо визначена), а також маса нетто вибухової речовини; фрахт та інші належні перевізнику платежі або зазначення, що фрахт повинен бути сплачений згідно з умовами, викладеними в рейсовому чартері або іншому документі, чи зазначення, що фрахт повністю сплачено.
Господарськими судами встановлено, що вхід та вихід судна з акваторії морського порту Миколаїв (зовнішнього рейду) підтверджується коносаментами, довідками Інспекції державного портового нагляду та капітаном судна, які містяться в матеріалах справи.
У відповідності ст. 526 Цивільного кодексу України, яка кореспондується зі ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановленні договором або законом.
Відповідно ст. 22 Закону України "Про морські порти України" у морському порту справляють такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Розміри ставок портових зборів для кожного морського порту встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, відповідно до затвердженої нею методики. Порядок справляння, обліку та використання коштів від портових зборів, крім використання коштів від адміністративного збору, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту. Портові збори сплачуються адміністрації морських портів України, крім випадків, визначених цим Законом. Корабельний збір справляється на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів), збудованої до набрання чинності цим Законом.
Згідно п. 7.1 вказаного вище Порядку із суден груп А, Б, В і Г у каботажному плаванні адміністративний збір справляється під час кожного заходження судна у порт за ставкою: 0,0022 долара США за 1 куб. м умовного об'єму судна.
Відповідно п. 2.1 Порядку для суден груп А, Б і Г корабельний збір справляється за одиницю умовного об'єму судна (за 1 куб. м об'єму судна) за кожний вхід в акваторію морського порту, операційну акваторію причалу (причалів), а також вихід з акваторії порту, операційної акваторії причалу (причалів) за ставками, наведеними у додатку 2 до цього Порядку, зокрема для суден у каботажному плаванні по порту Миколаїв становить 0,0085 долара США за 1 куб. метр об'єму судна.
Апеляційний господарський суд дійшов висновку, що враховуючи законодавче врегулювання розмірів та підстав нарахування портових зборів, зобов'язання відповідача перед позивачем щодо сплати адміністративного та корабельного збору виникли на підставі наведених вище актів цивільного законодавства, тому не потребують будь-яких інших засобів доказування ніж ті, що містяться в матеріалах справи - це загальні декларації, здавальні акти на відвантаження, коносаменти.
Відповідно ст. 137 Кодексу торговельного мореплавства України після приймання вантажу до перевезення перевізник вантажу, капітан або агент перевізника зобов'язані видати відправнику коносамент, який є доказом приймання перевізником вантажу, зазначеного в коносаменті.
Перевезення вантажів між перевантажувальним терміналом ТОВ СП "Нібулон" та зовнішнім рейдом Миколаївського морського порту оформлене коносаментами. У коносаментах зазначено порт відправлення - перевантажувальний термінал ТОВ СП "Нібулон", а порт призначення - зовнішній рейд Миколаївського морського порту.
Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що позивачем вірно та обґрунтовано нараховано до сплати відповідачу за заходження суден ТОВ СП "Нібулон" на зовнішній рейд Миколаївського морського порту (Очаків), адміністративного збору у розмірі 1016,93 грн., та корабельного збору в сумі 7858,32 грн.
Також апеляційним господарським судом відповідно ст.ст. 549 та 625 Цивільного кодексу України обґрунтовано задоволено позов в частині стягнення пені, інфляційних втрат, 3% річних.
Отже, доводи касаційної скарги щодо неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права є безпідставними.
Відповідно ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція на підставі вже встановлених фактичних обставин справи перевіряє рішення місцевого господарського суду чи постанови апеляційного суду виключно на предмет правильності застосування згаданими судами норм матеріального чи процесуального права, тобто в межах юридичної оцінки фактичних обставин справи; касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що господарськими судами дана правильна юридична оцінка обставинам справи, тому судові рішення відповідають чинному законодавству України та обставинам справи і підстав для їх скасування немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.1115, п.1 ст.1119, ст.11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні касаційної скарги відмовити.
Постанову від 21.07.2015 Одеського апеляційного господарського суду зі справи № 915/319/15 залишити без змін.
Головуючий В.С. Божок
Судді Т.Ф. Костенко
О.М. Сибіга
- Номер:
- Опис: про стягнення
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 915/319/15
- Суд: Одеський апеляційний господарський суд
- Суддя: Божок В.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 12.06.2015
- Дата етапу: 04.11.2015
- Номер:
- Опис: про стягнення 11665,59 грн.
- Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
- Номер справи: 915/319/15
- Суд: Касаційний господарський суд
- Суддя: Божок В.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.10.2015
- Дата етапу: 02.12.2015