Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #51110191

Єдиний унікальний номер 225/2675/15-ц Номер провадження 22-ц/775/812/2015

Категорія 55 Єдиний унікальний номер 225/2675/15-ц

Номер провадження 22ц/775/812/2015

Головуючий у 1 інстанції Челюбєєв Є.В.

Доповідач Халаджи О.В.



У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


5 листопада 2015 року м. Артемівськ


Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Халаджи О.В.

суддів Постолової В.Г., Жданової В.С.

при секретарі Бондарчуку І. Е.,


розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1, який діє в інтересах позивача ОСОБА_2 на рішення Дзержинського міського суду від 17 вересня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ДП «Дзержинськвугілля» про стягнення заробітної плати, -

В С Т А Н О В И В:


Рішенням Дзержинського міського суду від 17 вересня 2015 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції представник позивача звернувся до апеляційного суду Донецької області із апеляційною скаргою, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким заявлені позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи не в повному обсязі дослідив та з'ясував обставини справи, не надав належної оцінки заявленим позовним вимогам, проігнорував норми законодавства України в сфері трудових правовідносин, що призвело до ухвалення неправомірного рішення, яке порушує права та законні інтереси позивача.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні доводи своєї апеляційної скарги підтримав у повному обсязі та просив її задовольнити.

Представники відповідача ДП «Дзержинськвугілля» у судовому засіданні проти доводів апеляційної скарги заперечували та просили залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Позивач ОСОБА_2 до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що також підтвердив його представник.

Відповідно до частини 2 ст. 305 ЦПК України, неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.


Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши доводи апеляції, дослідивши докази, які є в матеріалах справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню виходячи з наступного.


Згідно ч. 1 ст. 303 ЦПК під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.


Судом першої інстанції встановлено, а також підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_2 з 22 квітня 1987 року по 01 травня 2013 року перебував у трудових відносинах з ДП «Дзержинськвугілля», де працював у відокремленому підрозділі «шахта Південна» гірничим робітником очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем на підземній роботі.


01 травня 2013 року його було звільнено з роботи на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП України за станом здоров'я, так як він не зміг виконувати трудові обов'язки внаслідок отриманих виробничих травм та втрати частини професійної працездатності (а.с. 6).


Як вбачається з довідки, наданої представником відповідача, шахта «Південна», починаючи з 2000 року, до моменту винесення рішення суду, знаходиться в стані фінансових труднощів, оскільки відповідно до технічно-економічних показників роботи шахти має збитки (а.с. 83).


В той же час, виходячи з розрахунку заробітної плати гірника очисного вибою 5 розряду Підприємство при нарахуванні заробітної плати нижче від норм, що визначені Генеральною та галузевими угодами, виплачувало заробітну плату не нижче від державних соціальних гарантій в оплаті праці, із застосуванням між розрядного коефіцієнту по професії «гірничий працівник очисного забою 5 розряду» - 5,009, у тому числі і коефіцієнту престижності шахтарської праці (а.с. 16-23, 71-82).


Відповідно до ч. 1ст. 15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюється підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.


Згідно зі ст. 16 Закону України «Про оплату праці» на підприємствах і організаціях, які знаходяться на госпрозрахунку і отримують дотації з бюджету, організація оплати праці здійснюється відповідно до ст. 15 цього Закону, але в межах визначених для них у встановленому порядку сум дотацій та власних доходів з урахуванням умов, встановлених Кабінетом Міністрів України.


Працівнику має бути встановлено тарифну ставку чи оклад. При цьому враховуються норми статті 3 Закону, згідно з якою при виконанні норми праці (обсягу робіт) некваліфікованим працівником основна заробітна плата не може бути нижче, ніж мінімальна заробітна плата, та статті 6 Закону, якою встановлено, що на підприємствах організація оплати праці має здійснюватися з урахуванням міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів тарифних ставок (окладів).


Відповідно до вимог ст. 96 КЗпП України основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники). Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати. Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).


Згідно зі ст. 97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт. Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті. Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.


Галузева угода - це нормативний документ, яким встановлюється основні норми, принципи та взаємні зобов'язання сторін стосовно регулювання на галузевому рівні соціально-економічних та трудових відносин у галузі згідно із законодавством, додаткові соціально-економічні гарантії та трудові пільги. Вона укладена з метою посилення соціального захисту працівників галузі і включає зобов'язання сторін, які спрямовані на створення умов для підвищення ефективності роботи Підприємств, реалізації на цій основі професійних, трудових і соціально-економічних гарантій трудящих і трудових колективів.


Угода поширюється на всіх працівників, прийнятих на умовах найму на підприємства, в організації та установи /надалі - Підприємства/, які входять до сфери управління Мінпаливенерго, та на працівників профспілкових органів і підвідомчих їм організацій в частині пільг і гарантій, визначених Угодою, а також оплати праці робітників та службовців за загальними наскрізними професіями (посадами). Положення Угоди діють безпосередньо і поширюються на всіх суб'єктів, які перебувають у сфері дії кожної із Сторін, які підписали цю Угоду.


Норми, положення та умови (далі Норми) Галузевої угоди діють безпосередньо і є обов'язковими для сторін та для застосування під час ведення колективних переговорів на виробничому рівні як мінімальні гарантії.


Відповідно до п.9.4.1. Галузевої угоди передбачено, що умови оплати праці, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення, розміри тарифних ставок і посадових окладів працівників підприємств і організацій, включаючи працівників загальних (наскрізних) професій та посад, їхніх структурних підрозділів, що виконують роботи, які відповідають основній діяльності Підприємств вугільної галузі та шахтного будівництва, визначаються Додатком до розділу 9 Угоди (далі - Додаток), чинним законодавством і впроваджуються в порядку та терміни, встановлені законодавством, під контролем Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, яке забезпечує реалізацію державної політики щодо оплати праці та соціального захисту працівників вугільної промисловості.


Тарифні сітки (схеми посадових окладів) на підприємствах формуються на основі тарифних ставок робітників першого розряду, які встановлюються в розмірах, що перевищують законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів), визначених у таблицях додатків до Умов оплати праці (Додаток до розділу 9), якими враховані міжгалузеві, міжкваліфікаційні та міжпосадові співвідношення в оплаті праці. Тарифні ставки (оклади, посадові оклади) розраховуються шляхом множення мінімальної годинної тарифної ставки (мінімального місячного окладу), розрахованої згідно з п. 9.4.2 цієї Угоди, на коефіцієнти співвідношень розмірів годинних тарифних ставок (окладів) робітників і посадових окладів керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців, передбачених Додатком до розділу 9 цієї Угоди. При цьому, мінімальними гарантіями в оплаті праці, обов'язковими для всіх підприємств галузі, які знаходяться у сфері дії Угоди, є розмір тарифної ставки (мінімального окладу) робітників першого розряду, що розраховується із встановленого розміру мінімальної годинної тарифної ставки, яка розраховується із законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати, збільшеної на коефіцієнти:


- 3,234 на підземних роботах;


- 1,514 на роботах на поверхні шахт.


Пунктом 9.4.2 Угоди передбачено, що перегляд діючих і введення нових тарифних ставок (окладів), посадових окладів працівників підприємств проводиться самостійно в порядку та терміни, встановлені діючою на підприємстві системою оплати праці, з дотриманням соціальних норм і гарантій, передбачених діючим законодавством та цією Угодою. При цьому, мінімальна годинна тарифна ставка розраховується виходячи з середньомісячної норми робочого часу за період з 2004 року по 2013 рік - 167 годин. А тому застосовується такий розрахунок: тарифна ставка складає - мінімальна заробітна плата 167 годин * коефіцієнти співвідношень розмірів годинних тарифних ставок робітників і посадових окладів керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців.


Розмір тарифних ставок з урахуванням змін щодо мінімальної заробітної плати Міністерством вугільної промисловості України зазначені в таблиці 1 додатку 1 до Умов оплати праці розміри тарифних ставок розрахованих виходячи з мінімальної заробітної плати на місяць, встановленої Законом України «Про державний бюджет України».


Також Таблицею 1 додатку 1 до умов оплати праці, встановлено, що коефіцієнти співвідношень розмірів годинних тарифних ставок робітників по професії «Гірничого очисного забою 5 розряду» становить 5,009, який крім галузевих, регіональних коефіцієнтів та коефіцієнта престижності шахтарської праці, ще враховує міжрозрядний коефіцієнт. Використані розміри тарифної ставки гірничого очисного забою 5 розряду встановлені та нараховані Міністерством вугільної промисловості України та доведені до керівництва підприємств вугільної промисловості у вигляді збірників «Розміри тарифних ставок (посадових окладів), розрахованих виходячи з мінімальної заробітної плати». Після отримання розміру тарифних ставок, підприємство відповідача нараховує заробітну плату, виходячи з цих тарифних ставок.


При зміні мінімальної заробітної плати, яке передбачено законодавством, підприємство переходить на іншу мінімальну заробітну плату і нарахування проводяться тільки після затвердження Міністерством вугільної промисловості України відповідного розміру годинної тарифної ставки.


Відповідно до ч.5 постанови пленуму Верховного суду України № 13 від 24 грудня 1999 року «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» у будь-якому випадку оплата праці при виконанні працівником місячної (годинної) норми праці (обсягу робіт) не може бути нижчою від встановленої законом мінімальної заробітної плати. При визначенні, чи не є заробітна плата нижчою від мінімальної, до неї не включаються доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати (ст. 3 Закону). Мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, визначені як мінімальні гарантії оплати праці генеральною, галузевою або регіональною угодами, можуть бути зменшені (але не нижче від державних норм і гарантій) колективними договорами лише тимчасово на період подолання підприємством фінансових труднощів терміном не більше ніж на шість місяців.


Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив правовідносини, які склалися між сторонами, повно, всебічно і об'єктивно перевірив доводи і заперечення сторін, встановленим фактам і доказам дав правильну правову оцінку і дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки виходячи з розрахунку, наданого відповідачем, заробітна плата позивачу нараховувалась правильно відповідно до затверджених Міністерством вугільної промисловості України розмірів тарифних ставок, розрахованих з мінімальної заробітної плати на відповідний рік.

Висновки суду ґрунтуються на матеріалах справи та відповідають вимогам закону.


Доводи апеляційної скарги правильних висновків суду не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За таких обставин апеляційний суд приходить до висновку про необхідність відхилення апеляційної скарги та залишення рішення суду першої інстанції без змін.


Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 308, 315 ЦПК України, апеляційний суд,-


УХВАЛИВ:


Апеляційну скаргу ОСОБА_1, який діє в інтересах позивача ОСОБА_2 відхилити.

Рішення Дзержинського міського суду від 17 вересня 2015 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.


Головуючий:


Судді:



  • Номер: 2/225/1085/2015
  • Опис: про стягнення заробітної плати
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 225/2675/15-ц
  • Суд: Дзержинський міський суд Донецької області
  • Суддя: Халаджи О.В.
  • Результати справи: залишено без змін рішення апеляційної інстанції
  • Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.05.2015
  • Дата етапу: 10.02.2016
  • Номер: 22-ц/775/812/2015
  • Опис: цивільна справа за позовом Третяченка М.М. до ДП "Дзержинськвугілля" про стягнення заробітної плати
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 225/2675/15-ц
  • Суд: Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)
  • Суддя: Халаджи О.В.
  • Результати справи: в позові відмовлено; Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення без зміни рішення суду першої інстанції
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.10.2015
  • Дата етапу: 05.11.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація