h
справа № 2-а-28831/08
категорія 2.11.12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Євпак В.В. ,
при секретарі - Халімончук С.С. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Карповецького споживчого товариства Чуднівської райспоживспілки
до державної податкової інспекції у Чуднівському районі Житомирської області
про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-
встановив:
Позивач звернувся із позовом до суду та просить визнати нечинними рішення державної податкової інспекції у Чуднівському районі №НОМЕР_1 від 28.08.2008 року про застосування до них фінансових (штрафних) санкцій в розмірі 288805 грн. 46 коп. Вимоги мотивує тим, що відповідач за результатами виїзної планової перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства неправомірно застосував до них фінансову санкцію, оскільки відсутність на видаткових касових ордерах підпису керівника та одержувача коштів не є підставою вважати, що товариством було перевищено ліміт залишку готівки у касі. Кошти видавались керівнику товариства під звіт для господарських потреб та були фактично використані. Вважають, що ними були дотримані вимоги закону, зокрема вимоги Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечують. Свої заперечення мотивують тим, що Карповецьким споживчим товариством були допущені порушення вимог п.3.4, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, а саме видаткові касові ордери не були підписані одержувачем коштів. Дана обставина стала підставою для встановлення факту перевищення ліміту залишків коштів у касі товариства. Відповідно до зазначеного порушення до Карповецького споживчого товариства і були застосовані штрафні (фінансові) санкції. Про допущені порушення дала письмові пояснення і головний бухгалтер товариства.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: при проведенні перевірки Карповецького споживчого товариства з питань дотримання податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2005 року по 31.03.2008 року, ДПІ в Чуднівському районі було встановлено, що позивач в порушення вимог п.п.2.8, 2.9, 3.5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, зберігав в касі товариства готівку понад встановлений ліміт залишку готівки в касі. Підставою для встановлення зазначеного порушення стала відсутність підпису одержувача коштів на видаткових касових ордерах.
За наслідками проведеної перевірки, ДПІ в Чуднівського району до товариства були застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 288805 грн. 46 коп.
Судом встановлено, що порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами, а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначено Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні №637 від 15.12.2004 року, затвердженого постановою Правління Нацбанку України (далі Положення). Зокрема п. 2.11 Положення визначено, що видача готівкових коштів під звіт здійснюється відповідно до законодавства України.
П. 2.8 Положення передбачає, що підприємства можуть тримати в поза робочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов”язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
Підприємства не повинні накопичувати готівкову виручку (готівку) у своїх касах понад установлений ліміт каси для здійснення потрібних витрат до настання відповідних строків цих виплат (п.2.9 Положення).
Пунктом 3.5 Положення прямо передбачено, що у разі видачі окремим фізичним особам готівки (у тому числі працівникам підприємства) за видатковим касовим ордером або видатковою відомістю касир вимагає пред”явити паспорт чи документ, що його замінює, записує його найменування і номер, коли і ким він виданий. Фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми, використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору.
Таким чином для оформлення видачі готівки з каси необхідний підпис керівника та одержувача коштів на видаткових касових ордерах. Положення не передбачає звільнення керівника підприємства від підпису при отриманні ним готівки в касі.
Накази Карповецького споживчого товариства про облікову політику підприємства на 2006-2008 роки, яким введений спрощений порядок оформлення видаткових касових ордерів, що означає необов”язковість підпису одержувача коштів, а також керівника та головного бухгалтера, за таких обставин суперечать вимогам п.2.11, 3.4, 3.5 Положення та не можуть бути прийняті до уваги.
Порушення порядку оформлення касових операцій тягне за собою відповідні наслідки.
Так ч.2 п.3.5 Положення зазначено, що для виведення залишку готівки в касі не приймаються видаткові касові ордери або видаткові відомості, в яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача.
Судом встановлено відсутність підпису одержувача коштів. Дана обставина підтверджується копіями видаткових касових ордерів наданих позивачем та не оспорюється поясненнями представників позивача.
Таким чином дане порушення призвело до перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі на загальну суму 144402 грн. 73 коп., що підтверджується розрахунком, складеним відповідно до вимог п. 7.47 Положення.
Пояснення представників позивача щодо використання коштів в господарській діяльності, відсутності факту перевищення ліміту залишку готівки в касі та наміру недопущення перевищення ліміту залишку готівки в касі, спростовуються письмовим поясненням головного бухгалтера товариства ОСОБА_1
Тиску перевіряючого при написанні нею пояснення судом не встановлено.
Крім того товариства мало реальну можливість здавати виручку до банку оскільки керівник та бухгалтер товариства здійснюють свою діяльність в межах знаходження банківської установи, а саме в м. Чуднові.
З урахуванням всіх обставин по справі суд вважає, що штрафні (фінансові) санкції до Карповецького споживчого товариства застосовані правомірно. Розмір штрафу визначений у відповідності до вимог Закону. Тому в задоволенні позовних вимог суд відмовляє.
Керуючись Законом України „Про державну податкову службу в Україні”, Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні №637 від 15.12.2004 року, ст. ст. 86, 158-163 КАС України,
постановив:
В задоволенні позовних вимог Карповецького споживчого товариства Чуднівської райспоживспілки до державної податкової інспекції у Чуднівському районі Житомирської області про визнання нечинним рішення №НОМЕР_1 від 28.08.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 288805 грн. відмовити за безпідставністю.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: В.В. Євпак