- відповідач: УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області
- позивач: Колеснік Галина Вікторівна
- Відповідач (Боржник): Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області
- Позивач (Заявник): Колеснік Галина Вікторівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Головуючий у 1 інстанції - Малінов О.С.
Суддя-доповідач - Блохін А.А.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2015 року справа №233/3344/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів : головуючого судді Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., при секретарі судового засіданні Святодух О.Б., за участю представника відповідача Дністренко О.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 10 серпня 2015 року у справі № 233/3344/15-а за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання рішення неправомірним, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
08 червня 2015 року ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області, в якому, з урахуванням уточнень, просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області в частині розрахунку розміру пенсії по втраті годувальника та щомісячної компенсації в разі втрати годувальника, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області перерахувати пенсію по втраті годувальника, відповідно до ст. 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.203 року (далі Закон № 1058) в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника з 26 травня 2014 року та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області перерахувати додаткову компенсацію в разі втрати годувальника відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 26 травня 2014 року.
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 10 серпня 2015 року у справі № 233/3344/15-а позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області в частині розрахунку розміру пенсії по втраті годувальника. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області перерахувати ОСОБА_4 пенсію по втраті годувальника в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника ОСОБА_5, щомісячно з 26 травня 2014 року та здійснити виплату недоотриманої суми пенсії. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення судом першої інстанції норм матеріального права і просив скасувати постанову та відмовити в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга відповідача обґрунтована тим, що ОСОБА_4 було переведено на пенсію по втраті годувальника в розмірі фактичних збитків за померлого чоловіка ОСОБА_5 - інваліда 2 групи від захворювання пов'язаного з виконанням обов'язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до ст. 54 Закону У краї «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильський катастрофи» № 796 від 28.02.1991 року (Далі - Закон № 796). Згідно до п. 9 Постанови КМУ від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір відшкодування фактичних збитків визначається: для пенсії по втраті годувальника як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках) ( далі Постанова 1210).
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Позивач до судового засідання не прибув, про дату, місце та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що що позивач ОСОБА_4 є дружиною померлого громадянина ОСОБА_5 - учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням № 517347 с, виданого 05 квітня 2013 року (а. с. 4).
ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8).
Як вбачається з експертного висновку № 29359/46-11 від 20 листопада 2012 року причиною смерті ОСОБА_5 стало захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків воєнної служби з ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.9).
26 травня 2014 р. позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області із заявою про переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.
Із відповіді Управління пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівського району Донецької області від 21 травня 2015 р. за № 8963/05/08-17 вбачається, що їй була нарахована пенсія у зв'язку із втратою годувальника, розмір якої склав 1985 грн. 62 коп.
Крім того, відповідно до ст. 52 Закону №796 ОСОБА_4 призначено щомісячну компенсацію за втрату годувальника у розмірі 12% від прожиткового мінімуму, розмір якої складав 113 грн. 88 коп. (а.с.10).
Задовольняючи позов частково суд першої інстанції зазначив, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника має становити 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, яку він одержував на день смерті.
Колегія суддів вважає висновок суду першої інстанції про задоволення позову неправомірним з огляду на наступне.
Частиною сьомою статті 54 Закону № 796 (в його редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Зазначена норма і на день розгляду цієї справи є чинною, питання щодо її конституційності Конституційним Судом України не вирішувалося.
На виконання вищезазначених приписів Кабінетом Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року № 1210 було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Як зазначено у пункті 1 зазначеного Порядку, він визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до пункту 9 Порядку пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за відповідною формулою, розмір якої, крім інших чинників, залежить також від середньомісячного коефіцієнту заробітної плати. В свою чергу, середньомісячний коефіцієнт заробітної плати обраховується в залежності від суми заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986 - 1990 років.
Відповідно до пункту 11 Порядку мінімальний розмір пенсії становить: 4) для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Отже, з аналізу вказаних норми випливає, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника не може бути 50 відсотків пенсії, визначеної у порядку передбаченому п. 9 Порядку.
Матеріали справи свідчать також про те, що судом першої інстанції не в повній мірі були з`ясовані усі її обставини. В той час, як предметом спору в цій справі є неправильне, на думку ОСОБА_4, застосування відповідачем нарахування їй пенсії по втраті годувальника, а саме не у відповідності до вимог ст. 37 Закону № 1058, в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника. Суд першої інстанції взагалі залишив поза своєю увагою вивчення цього питання.
Зазначені позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено колегією суддів, з 27.11.2012 року позивачка отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону №1058
26 травня 2014 року позивачка звернувся до управління ГІФУ про призначення іншого виду пенсії, а саме по втраті годувальника, померлого інваліда ЧАЄС, яка передбачена Законом № 796, що підтверджується копією вказаної заяви.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Так, позивачці було призначено пенсію відповідно до Закону № 796, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням (перерахунком), пенсії відповідно до Закону № 1058, згідно наданої заяви, позивачка не зверталась.
Згідно з ч. 1 ст. 52 Закону № 796 щомісячна компенсація в разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 14 Постанови № 1210 передбачено, що щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні у розмірі 113,88 гривні.
Отже, суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції при розгляді справи припустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 10 серпня 2015 року у справі № 233/3344/15-а - задовольнити. Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 10 серпня 2015 року у справі № 233/3344/15-а - скасувати. Прийняти нову постанову. У задоволені позову ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області про визнання рішення неправомірним, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити. Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Повний текст постанови виготовлено 12 листопада 2015 року.
Головуючий суддя : А.А. Блохін
Судді: Т.Г. Гаврищук
М.Г. Сухарьок
- Номер: 2-а/233/145/2015
- Опис: скасовано
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 233/3344/15-а
- Суд: Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Блохін Анатолій Андрійович
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.06.2015
- Дата етапу: 10.11.2015
- Номер: 873/2705/15
- Опис: визнання рішення неправомірним, зобов’язання вчинити певні дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 233/3344/15-а
- Суд: Донецький апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Блохін Анатолій Андрійович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.09.2015
- Дата етапу: 16.11.2015