Васильківський міськрайонний суд Київської області
Справа № 1008/6164/12
Провадження № 2/362/393/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.01.2013 року Васильківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Жука М.В.,
при секретарі Кострубіцькій Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Василькові Київської області цивільну справу за позовом заступника Васильківського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Київській області, Васильківської районної державної адміністрації Київської області до Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області, ОСОБА_1 про визнання державного акту на земельну ділянку недійсним та скасування його державної реєстрації,
в с т а н о в и в:
У жовтні 2012 року заступник Васильківського міжрайонного прокурора звернувся до суду в інтересах держави Державної інспекції сільського господарства в Київській області, Васильківської районної державної адміністрації, з позовом до Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області, ОСОБА_1 про визнання державного акту на земельну ділянку недійсним та скасування його державної реєстрації.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області від 22 серпня 2007 року № 330 передано ОСОБА_1 безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 0,08 га для ведення садівництва, що знаходиться у Садовому масиві "Глеваха-4" по АДРЕСА_1. На підставі вказаного рішення було виготовлено державний акт на ім'я ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 на земельну ділянку, яка розташована за адресою Київська області, Васильківський район, смт. Глеваха, с/м "Глеваха-4", кадастровий номер НОМЕР_2.
Оскільки рішенням Глевахівської селищної ради від 12 вересня 2011 року № 202-06-VІ скасовано рішення цієї ж селищної ради від 22 серпня 2007 року № 330 про передачу ОСОБА_1 земельної ділянки, прокурор просить суд визнати недійсним державний акт виданий на підставі цього рішення, а також скасувати його державну реєстрацію.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, просить суд позов задовольнити, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини.
Від представника Державної інспекції сільського господарства в Київській області надійшла заява в якій він зазначає, що позов прокурора підтримує та просить розглядати справу без його участі.
Представники Васильківської районної державної адміністрації Київської області та Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.
ОСОБА_1 проти задоволення позову заперечувала, посилаючись на те, що скасування селищною радою свого ж рішення на підставі якого вона набула права власності на земельну ділянку суперечить вимогам закону.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в позові, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом установлено, що рішенням Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області від 22 серпня 2007 року № 330-15-V передано ОСОБА_1 безоплатно у власність раніше надану земельну ділянку для ведення садівництва в розмірі 0,08 га, що знаходиться в садовому масиві "Глеваха-4" по АДРЕСА_1 (а.с. 6).
На підставі цього рішення селищної ради на ім'я ОСОБА_1 виготовлено державний акт серії НОМЕР_1 на право власності на земельну ділянку для ведення садівництва площею 0,08 га, яка розташована за адресою Київська області, Васильківський район, смт. Глеваха, с/м "Глеваха-4", кадастровий номер НОМЕР_2, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010904100079 (а.с. 5).
Рішенням Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області від 12 вересня 2011 року № 202-06-VІ скасовано рішення від 22 серпня 2007 року № 330-15-V про передачу ОСОБА_1 земельної ділянки АДРЕСА_1 в садовому масиві "Глеваха-4" на підставі клопотання управління Держкомзему у Васильківському районі.
За змістом положень ст.1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, яка відповідно до ч. 1 ст. 9 Конституції України, п.1 ст.17 Закону України "Про міжнародні договори України" є частиною національного законодавства, та ст. 41 Конституції України, ст.ст. 321, 328, 330, 334 ЦК України, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном, право власності набувається із підстав не заборонених законом, зокрема правочинів. Добросовісний набувач набуває право власності на майно, навіть в тих випадках, коли воно відчужене особою, яка немала на це право. Право приватної власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений в його здійсненні крім у випадках і в порядку, встановлених законом.
Конституційний Суд України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 19, ст. 144 Конституції України, ст. 25, ч. 14 ст. 46, частин 1, 10 ст. 59 Закону (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) вирішив, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. 10 ст. 59 Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
У п. 5 рішення № 7-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Враховуючи, що в судовому засіданні установлено, що ОСОБА_1 на підставі рішення сільської ради від 22 серпня 2007 року № 330-15-V отримала державний акт на право власності на земельну ділянку зареєструвавши своє право в установленому законом порядку, це рішення за своєю суттю є ненормативним правовим актом одноразового застосування і вичерпало свою дію фактом його використання, тобто набуттям на його підставі права власності, суд дійшов висновку про те, що неправомірне його скасування самою ж радою не може бути підставою для визнання недійсним державного акту й позбавлення відповідачки права власності на передану за цим рішення земельну ділянку.
За таких обставин, позов прокурора задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 8, 10, 11, 15, 57, 58, 60, 61, 80, 81, 84, 88, 174, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
У позові заступника Васильківського міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Київській області, Васильківської районної державної адміністрації Київської області до Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області, ОСОБА_1 про визнання державного акту на земельну ділянку недійсним та скасування його державної реєстрації - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Васильківський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 25 січня 2013 року.
Суддя