Справа № 510/813/13-к
Провадження № 1-кп/510/45/13
УХВАЛА
іменем України
06.06.2013 року Ренійський районний суд Одеської області
в складі: головуючого - судді Бешлієвої Т.А.,
при секретарі - Самбурському О.Б.,
за участю: прокурора - Осередько А.В.,
підсудної - ОСОБА_1,
захисника - ОСОБА_2,
провівши підготовче судове засідання у м. Рені Одеської області у кримінальному провадженні за звинуваченням ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.. 310 ч. 2 КК України, -
встановив:
14.05.2013 року від прокуратури Ренійського району Одеської області до Ренійського районного суду Одеської області надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні за звинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 310 ч. 2 КК України, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань під № 12013170400000208 від 02.04.2013 року.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні просить постановити ухвалу про призначення судового розгляду на підставі обвинувального акту, вважаючи, що під час досудового розслідування були дотриманні всі вимоги КПК України, підстав для закриття провадження та повернення обвинувального акту не вбачає.
Захисник ОСОБА_2 у підготовчому судовому засіданні висловила думку про необхідність повернення обвинувального акту для усунення недоліків, з підстав його невідповідності ст. 291 КПК України, звернувши увагу суду на відсутність у розділі І реєстру матеріалів часу проведення всіх процесуальних дій, відсутність в реєстрі відомостей про клопотання, яке вона надала в ході досудового слідства. Також захисник пояснила, що захист ОСОБА_1 в ході досудового слідства здійснювала лише вона, адвокат ОСОБА_3, зазначений у реєстрі, є її колегою, однак участі у кримінальному провадженні не приймав.
Обвинувачена ОСОБА_1 підтримала думку та доводи захисника і також просила повернути обвинувальний акт для усунення недоліків, додавши, що в ході досудового слідства вона надавала слідчому свій номер телефону, за яким він її вподальшому викликав.
Вислухавши думку прокурора, захисника та обвинуваченої, вивчивши матеріали обвинувального акту з додатками, суд приходить до висновку, що обвинувальний акт у кримінальному провадженні за звинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 310 ч. 2 КК України підлягає поверненню прокурору з наступних підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 291 КПК України до обвинувального акта додається:
2. Обвинувальний акт має містити такі відомості:
1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;
2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство);
3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім’я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство);
4) прізвище, ім’я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора;
5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення;
6) обставини, які обтяжують чи пом’якшують покарання;
7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням;
8) розмір витрат на залучення експерта (у разі проведення експертизи під час досудового розслідування);
9) дату та місце його складення та затвердження.
3. Обвинувальний акт підписується слідчим та прокурором, який його затвердив, або лише прокурором, якщо він склав його самостійно.
4. До обвинувального акта додається:
1) реєстр матеріалів досудового розслідування;
2) цивільний позов, якщо він був пред’явлений під час досудового розслідування;
3) розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред’явлений під час досудового розслідування, і реєстру матеріалів досудового розслідування;
4) розписка або інший документ, що підтверджує отримання цивільним відповідачем копії цивільного позову, якщо він був пред’явлений під час досудового розслідування не до підозрюваного.
Згідно ч. 1 ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.
Незважаючи на вищевикладене, при наявності у обвинуваченої іншого засобу зв’язку, окрім поштового, а саме мобільного телефону, в обвинувальному акті номер телефону обвинуваченої ОСОБА_1 не зазначений.
Також у обвинувальному акті не вказано місце складення акту, вказано тільки “м. Рені”, але де конкретно та у якому закладі складено обвинувальний акт не вказано.
Згідно вимог ст. 109 КПК України реєстр матеріалів досудового розслідування повинен містити: 1) номер та найменування процесуальної дії, проведеної під час досудового розслідування, а також час її проведення; 2) реквізити процесуальних рішень, прийнятих під час досудового розслідування; 3) вид заходу забезпечення кримінального провадження, дату і строк його застосування.
Відповідно до ст. 110 КПК України процесуальними рішеннями є всі рішення органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду.
Наданий в якості додатку до обвинувального акту відносно ОСОБА_1 реєстр матеріалів досудового розслідування не відповідає вищевказаним вимогам.
Так, в розділі І реєстру матеріалів досудового розслідування не зазначений час проведення всіх процесуальних дій. В розділі ІІ вищезазначеного реєстру як процесуальне рішення помилково зазначене подання слідчому судді про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання від 23.04.2013 р., оскільки зазначення звернення із поданням до слідчого судді є процесуальною дією і повинне бути зазначене у розділі І реєстру. Також у розділі ІІ реєстру не відображене рішення слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання, який зазначений у розділі ІІІ реєстру. Крім цього, не зазначено також у розділі І реєстру відомості щодо подання клопотання захисником ОСОБА_2, у задоволенні якого було відмовлено постановою слідчого від 30.04.2013 р., зазначеною у розділі ІІ реєстру.
Вищевказане свідчить про очевидну неповноту реєстру матеріалів досудового розслідування, а значить і його невідповідність вимогам КПК України.
Крім того, згідно розписки, доданої до обвинувального акту, вбачається, що 30.04.2013 р. прокурором прокуратури Ренійського району ОСОБА_4 були вручені копії обвинувального акту та реєстри матеріалів захиснику підозрюваної ОСОБА_1 - ОСОБА_2, тоді як в розділі ІІ реєстру матеріалів досудового розслідування зазначено, що постановою слідчого від 19.04.2013 р. у якості захисника підозрюваної ОСОБА_1 був допущений адвокат ОСОБА_3, який згідно пояснень захисника ОСОБА_2 є її колегою та участі у даному кримінальному провадженні не приймав.
За вищезазначених обставин, даний обвинувальний акт підлягає поверненню прокурору.
Керуючись ст.ст. 109, 110, 135, 291, 314 КПК України, суд –
УХВАЛИВ:
Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні за звинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 310 ч. 2 КК України повернути прокурору Ренійського району Одеської області для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Виявлені недоліки усунути протягом 10 днів, з дня набрання ухвалою законної сили.
Запобіжний захід обвинуваченій ОСОБА_1 залишити раніше встановлений – особисте зобов’язання.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом семи днів з дня її оголошення через Ренійським районний суд Одеської області.
Суддя Т.А. Бешлієва