Судове рішення #51662
ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

 

ЛУГАНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

м. Луганськ, вул. Коцюбинського, 2

____________________________________________________________________________________

 У Х В А Л А

Іменем України 

04.07.2006 року                                                Справа № 8/241

 

Луганський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

 

Головуючого                                                  Журавльової Л.І.

Суддів                                                  Іноземцевої Л.В.

                                                  Якушенко Р.Є.

 

При секретарі                                         Мартинцевій Н.М.

За участю представників сторін

Від позивача:                                                  Рамішвілі Н.М.

довіреність №502/10 від 12 січня 2006 року, старший державний податковий інспектор юридичного відділу

Від відповідача:                                        ОСОБА_2

довіреність № б/н  від 11.04.2006,

 

розглянувши матеріали

апеляційної скарги                                  Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1, м.Артемівськ Луганської області

на рішення

господарського суду                                         Луганської області

від                                                                    12 травня 2006

у справі                                                            №8/241 (суддя Середа А.П.)

 

за позовом                                                   Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції, м.Алчевськ Луганської області

до відповідача                                                 Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи           ОСОБА_1, м.Артемівськ Луганської області

 

про                                                                     стягнення 3861 грн. 50 коп.

 

В С Т А Н О В И В:

 

Алчевська ОДПІ звернулась до господарського суду Луганської області з позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення  з відповідача  штрафних санкцій у  сумі   3861 грн. 50 коп.

Господарський суд Луганської області  рішенням від 12 травня 2006 року у справі №8/241 (суддя Середа А.П.)  позов задовольнив повністю

           Стягнув з Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України штрафні санкції у сумі  3861 грн. 50 коп.

          Стягнув з відповідача на користь Державного бюджету України держмито в сумі  102 грн. 00 коп., на користь ДП “Судовий інформаційний центр” витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 118 грн. 00 коп.

Рішення господарського суду Луганської області мотивоване тим, що в ході перевірки Алчевською ОДПІ встановлені порушення позивачем вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”: розрахункові операції здійснювались без використання реєстратора розрахункових операцій, не застосовано книгу обліку  розрахункових операцій, припущено факт незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, - сумі коштів, зазначеній у розрахункових квитанціях, виданих з початку робочого дня.

Суд не погодився з доводами відповідача щодо незаконності перевірки, проведеної 22 листопада 2005 року фахівцями Алчевської ОДПІ Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, оскільки з частини 7 статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (в редакції від 25 березня 2005 року) вбачається, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”(№265/95-ВР), …а в інших випадках -за рішенням суду.

В частині 8 тієї ж статті Закону України "Про державну податкову службу в Україні" сказано: позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформлюється наказом.

При цьому позивачем, як видно з матеріалів справи, при призначенні та оформленні  вищезгаданої перевірки не припущено порушень вимог ст.11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Доказами, наявними у справі, підтверджуються факти порушення відповідачем у справі вимог пунктів 1,2, 5,  9 та 13 ч. 1 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1  не погодилась з прийнятим рішенням та подала апеляційну скаргу  від 25 травня 20006 року, в якій просить його скасувати, посилаючись на те, що перевірка проведена з порушенням чинного законодавства, судом неповно встановлені обставини, що мають значення для справи.

Позивач відзивом  на апеляційну скаргу від 30 червня 2006 року №20908/10 доводи позивача відхилив, вважаючи їх безпідставними, просить рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Склад судової колегій змінено згідно розпорядження Голови суду від 21 червня 2006 року.

Ухвалою від 23 червня 2006 року справу призначено до апеляційного розгляду на 04 липня 2006 року.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 залишається без задоволення, а рішення від 12 травня 2006 року у  справі №8/241 без змін з наступних підстав.

Відповідно до статті 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додер жанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавст вом України.

У пункті 4 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" зазначається, що державні податкові інспекції в містах здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Пунктом 2 статті 11 вищезазначеного Закону закріплено право органів державної податкової служби здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Частиною 7 статті 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” передбачено, що позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Фахівцями Алчевської ОДПІ  Поспековою І.О. та Бутиріною Л.Д.  на підставі ч. 7 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, згідно виданих  посвідчень №328-2320/1170, №328-2320/1171  від 22 листопада 2005 року проведено перевірку господарської одиниці -магазину,  розташованого за адресою АДРЕСА_1, що належить Суб'єкту підприємницької діяльності -фізичній особі ОСОБА_1, за результатами якої складено акт НОМЕР_1

На підставі вказаного акту  Алчевською ОДПІ прийнято Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій НОМЕР_2, яким на підставі пункту 11 статті 11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” та згідно 3 п. 1, п4 ст. 17 , ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"  застосовано до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 штрафні санкції за порушення вимог п.п. 1, 9 та 13  ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у сумі 3861,50 грн.

Актом перевірки НОМЕР_3 встановлений  факт здійснення розрахункової операції без використання реєстратора розрахункових операцій  при здійсненні продажу продуктів харчування: однієї пляшки пива “Чернігівське Світле” ємністю 2 літри за ціною 6,40 грн.; однієї пляшки пива “Дніпро Душевне” ємністю 1 літр по ціні 3,00 грн.; однієї коробки цукерок “Беліссімо Фундук” вагою 245 грамів за ціною 8,30 грн., -на загальну суму 17,70 грн., розрахунковий документ не було видано в порушення вимоги пунктів 1та 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

ОДПІ встановлено факт незабезпечення відповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, - сумі коштів, зазначеній у денному звіті, на момент перевірки у касі виявлено грошові кошти у сумі 781,65 грн., а згідно поточному звіту реєстратора розрахун кових операцій залишок складає  77,35 грн., чим порушено вимоги пункту 13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". 

В акті перевірки зазначено, що в порушення вимог п. 9 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" відповідачем не друкуються на реєстраторі розрахункових операцій та не зберігаються у книзі обліку розрахункових операцій фіскальні звітні чеки. ОДПІ зафіксовано, що останній такий чек  надано 15 липня 2005 року.

Пунктами 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95 “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (в редакції Закону України від 01 червня 2000 року №1776-ІІІ) передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення      розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Як вбачається з матеріалів справи, з актом перевірки ознайомлено продавця кіоску ОСОБА_3 та приватного підприємця ОСОБА_1 і один примірник акту з поміткою „Без зауважень” одержано суб'єктом підприємницької діяльності -фізичною особою                  ОСОБА_1 22 листопада 2005 року.

23 лютого 2004 року Перевальською районною державною адміністрацією Луганської області  ОСОБА_1 зареєстровано в  якості суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи, про що зроблено запис НОМЕР_4.

          27 лютого 2004 року розпорядженням  голови Перевальської райдержадміністрації №117 “Про відкриття торгової точки -магазину підприємця ОСОБА_1” їй дозволено відкрити торгову точку -магазин, розташований за адресою: АДРЕСА_1.

20 грудня 2004 року ПП ОСОБА_1 Алчевською ОДПІ видано свідоцтво платника єдиного податку на 2005 рік НОМЕР_5.

Згідно п.2 Розпорядження голови районної державної адміністрації від 27 лютого 2004 року №117 „Про відкриття торгової точки -магазину підприємця ОСОБА_1” робота точки повинна здійснюватися при наявності свідоцтва про сплату єдиного податку, з дотриманням Порядку заняття торговельною діяльністю і правил торговельного обслуговування населення, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від              08 лютого 1995 року №108. (а.с. 27).

Відповідно п. 22 Порядку заняття торговельною діяльністю і правил торговельного обслуговування населення, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 08 лютого 1995 року №108, чинної на дату здійснення перевірки, касир  або  інший працівник, який одержує гроші за товар, під час розрахунку з покупцем повинен чітко назвати суму, одержану від покупця,  і  покласти  одержані  від нього гроші окремо на видному місці, оформити розрахунковий документ установленої форми на повну суму  покупки,  назвати покупцеві належну йому суму здачі і видати її разом з розрахунковим документом; забороняється зберігання в касі (грошовому ящику, сейфі) грошей готівкою, які не належать підприємству, а також особистих речей касира чи інших працівників підприємства.

Відповідно до п. 5 ст. 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких від такої діяльності здійснюється за фіксованим розміром податку шляхом придбання патенту відповідно до законодавства з питань оподаткування прибутковим податком з громадян, якщо такі суб'єкти не здійснюють продаж підакцизних товарів (крім пива на розлив).

Відповідач здійснював торгівлю підакцизним товаром -пивом не на розлив, у зв'язку з чим повинен застосовувати  реєстратор розрахункових операцій та розрахункові книжки.

Рішення про застосування фінансових санкцій  від 29 листопада 2005 року прийнято відповідачем відповідно до п.п. 1, 4 статті 17 та статті 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яким передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг),

на які  виявлено  невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну  суму   вартості   проданих   товарів (наданих  послуг), у  разі не проведення розрахункових операцій  через  реєстратори  розрахункових  операцій,  у разі нероздрукування відповідного   розрахункового   документа, що підтверджує виконання розрахункової   операції;

- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій;

-           п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність у разі

невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів,   яка зазначена в денному звіті.

           Розрахунок суми 3861,50 грн. фінансових санкцій відповідачем не оспорено.

Відповідно до ст.19 Конституції України та ст.13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до преамбули Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" цей Закон визначає правові засади застосування розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.

Закон України від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”  податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2. та 4.3. статті 4 цього Закону, вважається узгодженим з дня отримання податкового повідомлення. Застосування штрафу за порушення Закону України “Про застосування реєстраторів розрахун кових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"  не охоплю ється поняттям "визначення податкового зобов'язання контролюючим органом" в розумінні статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

          Господарським судом Луганської області з посиланням на ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” та Закон України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” невірно визначено нараховані відповідачу фінансові санкції, як податковий  борг, але вказане не впливає на обґрунтування судом застосування фінансових санкцій за Рішенням про застосування фінансових санкцій НОМЕР_2.

Відповідач не спростував висновків податкового органу про встановлені факти порушень Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі викладеного судова колегія дійшла висновку про те, що доводи заявника спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, рішення суду відповідає чинному законодавству і скасуванню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254, п. 6 р. 7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Луганський апеляційний господарський суд

 

УХВАЛИВ:

 

Апеляційну скаргу Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 на рішення господарського суду Луганської області від 12 травня 2006 року у справі №8/241 залишити без задоволення.

 

Рішення господарського суду Луганської області від 12 травня 2006 року у справі №8/241 залишити без змін.

 

Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття.

 

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку у місячний строк до Вищого адміністративного суду України.

 

Головуючий                                                                                Л.І. Журавльова

 

 

 

 

Судді                                                                                          Л.В. Іноземцева

                   

                   

 

                                                                                                   

 

                                                                                          Р.Є. Якушенко

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація