Судове рішення #5168920
Справа № 2-а-45/2009р

                                                                   Справа №  2-а-45/2009р.

  П О С Т А Н О В А

     І М “Я М          У К Р А Ї Н И

11 червня 2009р.     Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:

                                     головуючого - Дічакової Т.І.

                                     при секретарі - Штефан Н.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Велика Олександрівка справу за позовом

              ОСОБА_1 до Головного правління пенсійного фонду України в Херсонській області, Управління пенсійного фонду України у Великоолександрівському районі  про відновлення пропущеного строку для звернення до суду, стягнення недоплаченої суми державної соціальної допомоги за 2006-2007 роки, зобов”язання нарахування державної соціальної допомоги  з 01.01.2008 року,

                                                                    В С Т А Н О В И В:

              ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області, Управління пенсійного фонду України у Великоолександрівському районі про відновлення пропущеного строку для звернення до суду, стягнення недоплаченої суми державної соціальної допомоги за 2006-2007 роки, зобов”язання нарахування державної соціальної допомоги  з 01.01.2008 року вказуючи, що належить до категорії громадян, на яку поширюються соціальні пільги та гарантії, передбачені Законом України “Про соціальний захист дітей війни”, і відповідно з 1.01.06р. повинна була виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. На протязі 2006-2007 року та з 01.01.08 року така допомога їй не виплачувалася в зв”язку з призупиненням дій відповідних статей Законом України “Про Державний бюджет України на 2006 р.”, та відповідним Законом на 2007р. Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007р. відповідні положення вищевказаних Законів про бюджет, були визнані такими, що не відповідають Конституції України.

          Відповідач відмовляється добровільно здійснити перерахунок пенсії, тобто привести у відповідність розмір виплат їй пенсій до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та рішення Конституційного суду України від 9.07.07р., в зв”язку з чим вона змушена звернутися до суду з даним адміністративним позовом.

         Позивачка в судове засідання не з»явилася, надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.         .

         Представник відповідача Управління пенсійного фонду України у Великоолександрівському районі в судовому засіданні позовні вимоги не визнала і пояснила, що дійсно Законом України “Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Але законом не встановлено розмір мінімальної пенсії.

         Крім того фінансове забезпечення вказаних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України. Як тільки до Пенсійного Фонду України із Державного бюджету надійдуть кошти на вказані видатки вони тут же будуть виплачені. Після прийняття рішення Конституційним Судом України ні Верховною Радою ні Кабінетом Міністрів України не врегульовано питання по виплаті соціальної допомоги дітям війни.Органи ж Пенсійного Фонду України самостійно, без наявності коштів на такі видатки, вирішити це питання не можуть.

        Крім того позивачка пропустила строк звернення до суду з адміністративним позовом і підстав для його поновлення не вбачає. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

        Представник відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області в судове засідання не з»явився, хоч був належно повідомлений про час та місце слухання справи, заперечень на позов не надав, про причини неявки до суду не повідомив. Тому суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність даного відповідача.

         Заслухавши представника відповідача Управління пенсійного фонду України у Великоолександрівському районі, дослідивши та проаналізувавши всі обставини справи суд приймає до уваги слідуюче.

         ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується паспортом серії МО № НОМЕР_1 є пенсіонером за віком, пенсію отримує в Управлінні Пенсійного Фонду України у Великоолександрівському районі Херсонської області. Дана обставина підтверджується посвідченням серії ААА № НОМЕР_2.

         Позивачка має статус “Діти війни”, що підтверджується відміткою у пенсійному посвідченні Управління праці та соціального захисту населення, та цей статус позивача відповідачем не заперечується.

        В зв”язку з цим позивачка визнана такою, що має право користуватися пільгами, передбаченими Законом України “Про соціальний захист дітей війни”.

        Згідно ст. 6 вказаного Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Законом України “Про Державний бюджет України на 2006р.”ст. 77 дія ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” зупинено на 2006р.

         Ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007р.” також призупинено дію ст. 6 зазначеного Закону, а ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007р.” передбачено такі виплати лише дітям війни, які є інвалідами у розмірі 50% від розміру надбавки встановленої для учасників війни.

         Із пояснень представника відповідача в судовому засіданні встановлено, що соціальна допомога дітям війни у 2008 році виплачувалася у розмірі 10% мінімальної пенсії. Дана обставина підтверджена довідкою Управління пенсійного фонду України у Великоолександрівському районі.

         Таким чином позивачка ні у 2006 ні у 2007 роках не отримувала держаної соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, а в 2008 році отримала не в повному обсязі.

         Рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007р. п. 12 ст.71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007р.”, яким зупинено дію ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” на 2007 рік з урахуванням ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” визнано таким, що не відповідає Конституції України.

         Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв”язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених Законів, що визнані неконституційними.

         Ч.2, 3 ст. 22  Конституції Уукраїни встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасованими. При прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

         Ст. 17 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” мінімальний розмір пенсії за віком включено до основних державних соціальних гарантій, а ч.2 вказаної норми Закону стверджує, що основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого Законом. Тому посилання представника відповідача на відсутність механізму визначення мінімальної пенсії за віком для обчислення підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”суд вважає безпідставним.

      Як встановлено у судовому засіданні про порушення своїх прав позивачка дізналася лише після прийняття рішення Конституційним Судом України 9.07.2007р. та масового звернення громадян-дітей війни до суду за вирішенням даного питання.

       З огляду на викладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

      Відповідно до ст.2 ч.1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади... інших суб”єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. Відповідно до ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відношень з боку суб”єктів владних повноважень.

       З метою захисту прав позивача від порушень з боку суб”єкта владних повноважень суд прийшов до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов”язання нарахувати та виплатити позивачці підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за 2006-2008 роки та 1 квартал 2009 року.    

       Керуючись ст. ст. 6, 11, 12, 162 КАС України, в силу ст. ст. 22, 46 Конституції України, Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, суд

                                                          П О С Т А Н О В И В:

        Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду за захистом своїх прав.

        Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України у Великоолександрівському районі Херсонської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 виплаченої пенсії за 2006-2008 роки та 1 квартал 2009 року відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” та виплатити суму перерахунку.

        Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 3.40 грн. судового збору.     

        На постанову суду може бути подано апеляцію до Одеського Апеляційного адміністративного суду через місцевий суд протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення.

 

         Суддя                                                                                                                                Дічакова Т.І.                                                                                     

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація