Судове рішення #52027
19/68

ВИЩИЙ  ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  УКРАЇНИ  

 ПОСТАНОВА          

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ          

          

19 липня 2006 р.                                                                                   

№ 19/68  

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:


Божок В.С. –головуючого,


Волковицької Н.О.,

Коробенко Г.П.

розглянувши матеріали

касаційної скарги

товариства з обмеженою відповідальністю “Артемівський завод скляних виробів” м. Київ

на рішення

господарського суду Донецької області  

від 15.05.2006р.

у справі

господарського суду Донецької області

за позовом

Державного управління екології та природних ресурсів в Донецькій області

до

товариства з обмеженою відповідальністю “Артемівський завод скляних виробів” м. Київ

про

стягнення збитків у сумі 6101, 00 грн.


за участю представників:

позивача: не з’явився

відповідача: Кияновська В.В. –дов. від 10.04.2006р. б/н


ВСТАНОВИВ:


            Державне управління екології та природних ресурсів в Донецькій області (позивач) звернулось до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю “Артемівський завод скляних виробів” м. Київ (відповідач) про стягнення збитків у сумі 6101, 00 грн., спричинених  державі  в  результаті порушення відповідачем природоохоронного законодавства, яке  полягає у розміщенні на його території промислових відходів без відповідного дозволу.

            Рішенням господарського суду Донецької області від 15.05.2006р. у справі №19/68  позов задоволено.

            Не погоджуючись з рішенням господарського суду Донецької області від 15.05.2006р. у даній справі відповідач звернувся з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить його скасувати, мотивуючи скаргу тим, що судом порушені норми процесуального та матеріального права, зокрема судом справа розглянута з порушенням правил  територіальної підсудності, передбачених ст. 15 ГПК  України.

           У запереченнях на касаційну скаргу позивач вважає  доводи  відповідача  у скарзі необґрунтованими та просить залишити рішення суду без змін, а  скаргу без задоволення.

           Позивач не реалізував процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції.

           Колегія суддів, приймаючи до уваги межі перегляду справи в касаційній інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права при винесенні оспорюваного судового акту, знаходить необхідним касаційну скаргу задовольнити,  враховуючи наступне.

           Відповідно до ч.2 ст. 15 ГПК України справи у спорах, що виникають  при виконанні господарських договорів та з інших підстав, а також справи про визнання недійсними актів розглядаються господарським судом за  місцезнаходженням  відповідача.

           Відповідно до ст. 93 ЦК України та ст. 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців”  місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які  відповідно  до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

          Як вбачається із матеріалів справи, позивач пред’явив позов до  відповідача, місцезнаходження якого зазначив у позовній заяві: м. Київ , пр. 40 річчя Жовтня,100/2, що підтверджується Статутом останнього та довідкою ЄДРПОУ у справі.            

Однак, в порушення норм процесуального права місцевий  господарський суд безпричинно відступив від загального правила  територіальної підсудності, відповідно до якого розгляд справи здійснюється   за місцезнаходженням відповідача, та розглянув спір по суті за  місцезнаходженням позивача, що згідно приписів п.6 ч.2 ст. 11110 ГПК  України є в будь якому випадку підставою для скасування рішення місцевого господарського  суду.

  Із матеріалів справи також вбачається, що порушення природоохоронного законодавства було вчинено не безпосередньо відповідачем у справі, а його відокремленим підрозділом в особі філії, яка  згідно Положення про Артемівську філію ТОВ “Артемівський завод  скловиробів” не являється юридичною особою, що місцевий господарський  суд до уваг не взяв та не перевірив наявність у філії повноважень представляти  інтереси відповідача у справі.  

    Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що в результаті   порушення місцевим господарським судом норм процесуального права,   судове рішення не можна вважати таким, що відповідає чинному законодавству України, з огляду на що воно підлягає скасуванню із направленням справи до місцевого господарського суду на новий розгляд.

            Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111, 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -


ПОСТАНОВИВ:


           Касаційну скаргу задовольнити.


           Рішення господарського суду Донецької області від 15.05.2006р. у справі №19/68  скасувати.


           Справу  направити до господарського суду Донецької області на новий  розгляд зі  стадії прийняття  справи  до  провадження.



Головуючий                                                                                 В.С. Божок



Судді:                                                                                           Н.О. Волковицька



                                                                                                       Г.П. Коробенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація