Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #52061034

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


01 грудня 2015 року м. Київ К/800/27307/15



Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Білуги С.В.

суддів Заїки М.М.

Загороднього А.Ф.



розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління державної міграційної служби України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,


встановила:


У жовтні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, в якому з урахуванням поданих в листопаді 2014 року уточнень та змін до позову просив визнати протиправною відмову Франківського районного відділу у м. Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області у видачі йому паспорта громадянина України лише українською мовою та за можливістю англійською мовою, зобов'язати відповідача видати паспорт громадянина України, оформлений у відповідності до норм чинного законодавства.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправною відмову Франківського районного відділу у м. Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України, викладену в листі від 18.09.2014 №3376. Зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України оформлений українською мовою, шляхом обміну паспорта ОСОБА_2 серії НОМЕР_1, виданого 10.06.1998 Франківським РВ УМВС України у Львівській області.

У касаційній скарзі Головне управління державної міграційної служби України у Львівській області посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у вересні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до районного відділу у м. Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з заявою, в якій просив видати йому паспорт громадянина України лише українською та, за можливості, англійською мовами.

Листом № 3376 від 18 вересня 2014 року Франківський районний відділ у м. Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області надав відповідь позивачу, в якій вказав, що на даний час немає підстав видати йому паспорт громадянина України лише українською або українською та англійською мовами, оскільки Державна міграційна служба у своїй діяльності керується наказом МВС України від 13.04.2012 № 320 «Про порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.07.2014, згідно з яким, на другій сторінці паспорта громадянина України у перші три рядки вносяться дані в називному відмінку про прізвище, ім'я та по - батькові громадянина російською мовою, у четвертий та п'ятий рядки - дані про дату та місце народження російською мовою, у шостому рядку зазначається стать особи українською та російською мовами, у рядках «ким виданий паспорт» записи про орган, що видав паспорт, робляться українською та російською мовами.

Позивач вважає таку відповідь протиправною тому звернувся і даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про задоволені позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що дії відповідача є протиправними та необґрунтованими.

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Статтею 5 Закону України «Про громадянство України» визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є зокрема паспорт громадянина України. Зразок та порядок видачі паспорта громадянина України визначається положенням про паспорт громадянина України, яке затверджується Верховною Радою України.

Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ затверджено Положення про паспорт громадянина України.

Відповідно до пунктів 1, 2 зазначеного Положення паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.

Відповідно до облікових відомостей Франківського РВ у м. Львові, ОСОБА_2, у зв'язку із досягненням 16-річного віку, документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_1, виданим 10.06.1998, що підтверджується заявою позивача про видачу паспорта.

Пунктом 16 Положення про паспорт громадянина України передбачено, що обмін паспорта проводиться у разі: зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові; встановлення розбіжностей у записах; непридатності для користування.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач звернувся до підрозділу міграційної служби у зв'язку з тим, що його паспорт громадянина України є пошкодженим та не придатним до користування. У заяві, посилаючись на те, що Закон України «Про засади державної мовної політики» та Закон України «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» прийняті більшу року тому, просив видати йому паспорт громадянина України українською та, за можливості англійською мовами.

Відмова у видачі паспорта громадянина України лише українською та, за можливості, англійською мовами мотивована тим, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13.04.2012 № 320 «Про порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.07.2014 за №1089/21401 така можливість не передбачена.

Як зазначено у підпункту 1.1 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, цей Порядок розроблений відповідно до Законів України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей», Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.

Згідно з підпункту 2.2.2 зазначеного Порядку на другій сторінці паспорта громадянина України у перші три рядки вносяться дані в називному відмінку про прізвище, ім'я та по - батькові громадянина російською мовою, у четвертий та п'ятий рядки - дані про дату та місце народження російською мовою, у шостому рядку зазначається стать особи українською та російською мовами, у рядках «ким виданий паспорт» записи про орган, що видав паспорт, робляться українською та російською мовами.

Водночас, пунктом 4 Положення про паспорт громадянина України встановлено, що мови паспорта визначаються частиною першою статті 13 Закону України «Про засади державної мовної політики». Запис прізвища та імені (по батькові) виконується згідно із статтею 28 Закону України «Про засади державної мовної політики».

Відповідно до норм статті 13 Закону України «Про засади державної мовної політики» паспорт громадянина України або документ, що його заміняє, і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і поруч, за вибором громадянина, однією з регіональних мов або мов меншин України. Дія цього положення поширюється й на інші офіційні документи, що посвідчують особу громадянина України або відомості про неї (записи актів громадянського стану і документи, що видаються органами реєстрації актів громадянського стану, документ про освіту, трудова книжка, військовий квиток та інші офіційні документи), а також документи, що посвідчують особу іноземця або особу без громадянства, у разі наявності письмової заяви особи.

Згідно з положеннями статті 28 Закону України «Про засади державної мовної політики» кожен громадянин України має право використовувати своє прізвище та ім'я (по батькові) рідною мовою згідно із традиціями цієї мови, а також право на їх офіційне визнання. При використанні цього права запис прізвища та імені (по батькові) в паспорті громадянина України, паспорті громадянина України для виїзду за кордон та інших офіційних документах виконується у транскрипції з української, російської або іншої мови за вибором громадянина.

Запис прізвища та імені (по батькові) в паспортах та інших офіційних документах здійснюється із попереднім схваленням власника.

Кожен громадянин України має право на виправлення помилкового запису свого прізвища та імені (по батькові) в паспортах та інших офіційних документах, у тому числі внаслідок порушення вимог частин третьої та четвертої цієї статті.

Виходячи з наведеного суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до обґрунтованих висновків, про задоволення позовних вимог.

Враховуючи викладене, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,


ухвалила:


Касаційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.



Головуючий С.В. Білуга






Судді А.Ф. Загородній





М.М. Заїка




  • Номер:
  • Опис: про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 813/6808/14
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Білуга С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.06.2015
  • Дата етапу: 17.12.2015
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація