Судове рішення #52083696

Брусилівський районний суд Житомирської області


Справа № 2-а-763/11

ПОСТАНОВА

іменем України

"24" травня 2011 р.

Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Коваленко В. К. , розглянувши у скороченому провадженні в смт.Брусилів справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі про визнання дій протиправними та зобов’язання проведення перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

05 травня 2011 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом і просить визнати за період з 1 вересня 2010 року протиправними дії відповідача, пов’язані з нарахуванням та виплатою основної та додаткової пенсії як інваліду другої групи по захворюваннях, пов»язаних з Чорнобильською катастрофою, у розмірах менших, ніж встановлено ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, і зобов’язати УПФУ в Брусилівському районі призначити, здійснити перерахунок та виплату пенсії за ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 01 вересня 2010, за ст.54 Закону із розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, за ст.50 Закону в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком. Позов обгрунтований тим, що позивач є постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії і має другу групу інвалідності у зв»язку з захворюванням, пов»язаним з наслідками аварії на ЧАЕС. Йому повинні проводити виплату пенсії в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, але виплата проводиться у меншому розмірі, що призвело до порушення його прав. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії.

Відповідач у встановлений строк подав до суду заперечення, в яких зазначив, що відповідно до ст.63 Закону №796 фінінсування витрат, пов»язаних з реалізацією цього Закону, у тому числі і додаткової пенсії та державної пенсії, здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України. Постановами Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 установлено, що з 22 травня 2008 року іншим інвалідам III, II, І групи, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою розмір пенсії становить 530, 580,630 грн., та від 16.07.2008 року №654 установлено, що з 1 липня 2008 року іншим інвалідам III, II, І групи, щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою розмір пенсії становить 600, 650, 710 грн. Позивач отримує додаткову пенсію у розмірі 15%, 20%, 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто у розмірі, визначеному Постановами КМУ від 28.05.2008 року №530, від 16.07.2008 року №654.

Позов подано до суду 05 травня 2011 року. Ухвалою від 24.05.2011 року позов в частині вимог що стосуються за період 1 вересня 2010 року по 31 жовтня 2010 року залишено без розгляду.

Перевіривши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Згідно копій посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, вкладки до вказаного посвідчення, довідки МСЕК, відповіді начальника управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, має другу групу інвалідності, що пов’язана з

Чорнобильською катастрофою. На пенсію по інвалідності II групи, захворювання пов’язане з аварією на ЧАЕС, відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 12 квітня 2011 року.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон) передбачені слідуючи виплати:

ст.50 Закону - інвалідам 2 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком ;

ст.54 Закону - обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.08 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34 підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України44.

Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Постановами КМУ № 654 від 16.07.08 та № 530 від 28.05.08, які застосовані відповідачем, встановлено конкретний розмір пенсії та додаткової пенсії, зокрема:

з травня 2008 року: для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, що мають 2-ю групу інвалідності, - 20% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність;

в інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою - II групи : з липня 2008 року - 655 грн.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності відповідного страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, за змістом частини З зазначеної норми, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1

й

цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенси, призначених згідно з цим Законом.

Розмір мінімальної пенсії за віком згідно встановленого Законамом України «Про державний бюджет України на 2011 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становив : з 1 січня 2011 року - 750грн., з 01 квітня - 764 грн.

Також встановлено, що розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Іншими Законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України на 2010 бюджетний рік розміри державних соціальних гарантій, в т.ч. мінімального прожиткового мінімуму для обчислення мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, не визначено, а тому обмеження щодо застосування розміру прожиткового мінімуму для визначення пенсії позивачу відсутні.

Таким чином мінімальний розмір основної пенсії по інвалідності, призначеної інваліду 2-ої групи відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, повинен становити не менше, щомісячно: з 1 січня 2011 року - 750x8=6000 грн., з 01 квітня 2011 року - 764x8=6112 грн., а розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, щомісячно : з 1 січня 2011 року - 750х75%=562,50 грн., з 01 квітня 2011 року - 764х75%=573,00 грн., що значно більше, ніж нараховано відповідачем позивачеві.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно- правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.З ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки : уразі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Позивач отримує пенсію по інвалідності, внаслідок захворювання пов’язаного з аварією на ЧАЕС, і права на підвищення пенсії у нього не виникло, оскільки вихідні дані для її обчислення (страховий стаж, група інвалідності та інше) не змінилися, а змінилося законодавство, що повинно було бути враховано відповідачем при обчисленні пенсії, а тому вимоги ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до даних правовідносин не можуть бути застосовані.

Суд вважає, що зміна нормативних актів, які встановлюють підвищення пенсії, не передбачає обов’язку громадянина на подачу заяви для перерахунку пенсії, а є безумовною обставиною державному органу для самостійного перерахунку пенсії, якщо не змінюються вихідні дані для обчислення пенсії.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії по 2 групі інвалідності відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а тому відповідач зобов’язаний був перерахувати пенсію позивача по інвалідності, з урахуванням вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», рішення Конституційного Суду України від 22.05.08 і привести розмір пенсії у

відповідності із вимогами абз.4 ст.54 Закону до межі, що складає не менше 8 мінімальних пенсій за віком, та ст.50 Закону, що складає 75 % мінімальної пенсії за віком.

З урахуванням викладеного, дії відповідача по нарахуванню позивачеві основної пенсії за період з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року та додаткової пенсії з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року , у розмірах менших, ніж встановлено ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, є протиправними.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат , які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Оскільки згідно з Положенням відповідач повинен здійснювати перерахунок пенсій, то розмір недонарахованих коштів повинен визначатися відповідачем, а не судом.

Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів не можуть бути взяті до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних коштів УПФ для виконання покладених на нього обов»язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядаються.

Суд враховує посилання відповідача на можливість нецільового коштів Пенсійного фонду України і тому не ухвалює про проведення виплат з власних джерел останнього.

Із змісту ст.ст.2,6,99 КАС України вбачається, що суд розглядає справи про захист прав, свобод чи інтересів осіб. Кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб»єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Строк звернення до суду починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а тому вимога про зобов»язання відповідача проводити нарахування та виплату коштів в подальшому є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки законодавством не передбачено оскарження дій, що не відбулися в часі.

Позивачем не надано доказів про те, що в подальшому нарахування пенсії буде проводитися з порушенням вимог Закону, а тому в цій частині вимоги не підлягають задоволенню.

Суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню шляхом покладення на відповідача зобов»язання провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії, як особі, віднесеній до І категорії, інваліду II групи, відповідно до ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, за період з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до І категорії, інваліду II групи, відповідно до ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01 листопада 2010року по 30 квітня 2011 року по день звернення позивача з позовом до суду, щомісячно, з урахуванням встановленого розміру мінімальної пенсії за віком у вказаний період та фактично отриманих коштів.

Відповідно до абзацу дев»ятого ч.І ст.256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню.

Судові витрати необхідно віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 21, 71, 99, 100, 159-163, 183-2, 267 КАС України, ст.ст. 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі по нарахуванню і виплаті ОСОБА_1 основної та додаткової пенсії за період з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року у розмірах менших, ніж встановлено ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, протиправними.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії як інваліду ІІ-Ї групи, щодо якого встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року, що становить не менше 8 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю як інваліду ІІ-Ї групи, щодо якого встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01 листопада 2010 року по 30 квітня 2011 року, що становить 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним Законами України «Про державний бюджет України на 2010 рік», «Про державний бюджет України на 2011 рік», щомісячно, з урахуванням встановленого розміру мінімальної пенсії за віком у вказаний період та фактично отриманих коштів.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанову в частині зобов»язання нарахувати та виплатити пенсію звернути до негайного виконання.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Брусилівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Коваленко В. К.



  • Номер: 2-а/10/11
  • Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-763/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Коваленко В.К.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.05.2011
  • Дата етапу: 18.07.2011
  • Номер:
  • Опис: про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-763/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Коваленко В.К.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.02.2011
  • Дата етапу: 04.03.2011
  • Номер: 2-а-763/11
  • Опис: про стягнення з органувладних повноважень УПФУ в Талалаївському районі ненарахованої додаткової пенсії, допомоги і підвищення та здійснення їх виплат
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-763/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Коваленко В.К.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.03.2011
  • Дата етапу: 06.05.2011
  • Номер: 2-а/397/11
  • Опис: визнання неправомірною та скасування постанови АВ№272044 від 02.01. 2011року про накладення адміністративного стягнення
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-763/11
  • Суд: Погребищенський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Коваленко В.К.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.03.2011
  • Дата етапу: 29.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація