Судове рішення #521361
Справа № 2-58/2007р

 

Справа № 2-58/2007р.

Категорія: 14

РІШЕННЯ

Іменем    України

30 січня 2007 року Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді - Спіжавка Г.Г. при секретарі - Цюпа Г.М. з участю сторін: позивача ОСОБА_1, , представника позивача ОСОБА_2, представника   відповідача   Буйновської   С.І.,   представника   третьої   особи   на   стороні відповідача ОСОБА_4,

розглянувши у судовому засіданні в м. Заставна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Заставнівської РДА про визнання недійсним договору про добровільне дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 28.11.2006 року звернувся до суду з позовом про визнання недійсним договору укладеного 24 листопада 2005 року між ним та Заставнівського районною державною адміністрацією, згідно якого достроково за взаємною згодою сторін розірвано договір оренди земельної ділянки водного фонду, посвідченого приватним нотаріусом Заставнівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 від 29 грудня 2001 року за реєстром НОМЕР_1 із змінами та доповненнями. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що договір про добровільне розірвання договору оренди був укладений з умовою переоформлення договору на конкретну особу, а саме на його дружину ОСОБА_5, що в подальшому не було виконано, а також те що договір був укладений між ним та Заставнівського райдержадміністрацією, яка на момент укладення договору не мала повноважень розпорядження землями Горішньошерівецької сільської ради.

В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав, пояснивши, що 07 листопада 2005 року, він звернувся з заявою до Горішньошерівецької сільської ради про переоформлення договору оренди земельної ділянки на його дружину ОСОБА_5 Дане питання було узгоджене з головою Горішньошерівецької сільської ради, який погодився переукласти договір оренди після розірвання попереднього договору з ним, а також виніс дане питання на засідання сесії сільської ради, яка 09.01.2006 року ухвалила рішення про надання дозволу його дружині ОСОБА_5 на розробку проекту виділення даної земельної ділянки, а 16.05.2006 року новим складом ради відмінила дане рішення.

24 листопада 2005 року між ним як „Орендарем" та Заставнівського райдержадміністрацією як „Орендодавцем було укладено договір про добровільне дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від 29 грудня 2001 року. Однак на момент укладання даного договору Заставнівська райдержадміністрація не мала на це повноважень. З 01 січня 2002 року, в зв'язку з прийняттям нового Земельного кодексу України , повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів, на період до розмежування земель державної та комунальної власності, перейшли до райдержадміністрацій ( ст. 12 перехідних положень ЗК України), однак з 17 березня 2004 року, після того як рішенням НОМЕР_1Чернівецької обласної ради були затверджені межі села Горішні Шерівці, Заставнівського р-ну, Чернівецької області, це право перейшло до Горішньошерівецької сільської ради. Крім того  Горішньошерівецькою сільською радою до теперішнього часу договір на оренду даної земельної ділянки з його дружиною не укладено, що було умовою розірвання попереднього договору оренди. Таким чином він вважає, що правочин про розірвання договору оренди вчинено ним під впливом помилки і тому цей правочин повинен бути визнаний судом недійсним, адже, без обіцянки переоформити договір оренди земельної ділянки на його дружину він не укладав би договір про добровільне розірвання договору оренди, так як в освоєння земельної ділянки його сім"єю вкладені великі кошти.

Представник Заставнівської райдержадміністрації - відповідача по справі в судовому засіданні позов не визнала пояснивши, що ОСОБА_1 написав заяву про розірвання договору оренди від 29.01.2001 року. На основі цієї заяви 24 листопада 2005 року між ним як „Орендарем" та Заставнівського райдержадміністрацією як „Орендодавцем „ було укладено договір про добровільне дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від 29 грудня 2001 року. Дійсно на момент укладення даного договору землі села Горішні Шерівці були встановлені, однак функції, щодо розпорядження землями за межами села райдержадміністрацією сільським радам не були передані.

Представник третьої особи на стороні відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснив що дійсно сесією сільської ради від 16.05.2006 року відмінено рішення сесії від 09.01.2006 року про надання ОСОБА_5 дозволу на розробку проекту виділення земельної ділянки, яка раніше находилась в оренді її чоловіка ОСОБА_1. Дане рішення прийнялось в зв'язку з тим, що на протязі 4 місяців ОСОБА_5 не виготовила проект відведення земельної ділянки.

Враховуючи наведене, а також дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов доведений, обґрунтований, а тому підлягає до задоволення.

Так, згідно ст. 12 перехідних положень Земельного кодексу України, повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів, на період до розмежування земель державної та комунальної власності, перейшли до райдержадміністрацій. 17 березня 2004 року рішенням НОМЕР_1Чернівецької обласної ради були затверджені межі села Горішні Шерівці, Заставнівського р-ну, Чернівецької області в результаті чого земельна ділянка, яка знаходилась в оренді ОСОБА_1 ввійшла в межі села, а тому право щодо розпорядження даною земельною ділянкою, згідно ст. 83 ЗК України перейшло до Горішньошерівецької сільської ради.

Згідно ст. 203 ЦК України особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасників правочину мають бути вільними і відповідати його внутрішній волі, а також спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

На момент укладення договору про добровільне дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від 29 грудня 2001 року Заставнівська райдержадміністрація не мала підстав виступати в даному договорі від імені Орендодавця. Тому, згідно ст. 215 п.1 ЦК України даний право чин є недійсним.

Крім того ч.1 ст.229 ЦК України, якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним. Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов"язків сторін, таких властивостей і речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням.

Тому суд прийшов до висновку, що вказаний договір оренди землі розірвано позивачем ОСОБА_1 під впливом помилки та з неналежною стороною, а тому повинен бути скасований.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 203, 215,229 ЦК України, ст. 83 та ст. 12 Перехідних положень ЗК України, ст.ст. 213- 215 ЦПК України, суд

 

ВИРІШИВ:

 

Позов задовольнити.

Визнати договір від 24 листопада 2005 року між ДОСОБА_1, як „Орендарем" та Заставнівською райдержадміністрацією, як „Орендодавцем,, про добровільне дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки водного фонду, посвідченого приватним нотаріусом Заставнівського районного нотаріального округу ОСОБА_3 від 29 грудня 2001 року за реєстром НОМЕР_1 із змінами та доповненнями недійсним.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішенця суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Копія  апеляційної скарги  одночасно  надсилається  особою,  яка її подає,  до суду апеляційної інстанції.

Суддя                 Спіжавка Г.Г.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація