Судове рішення #52229925

Брусилівський районний суд Житомирської області


Справа № 2-а-2829/11

ПОСТАНОВА

іменем України

"07" листопада 2011 р.

Суддя Брусилівського районного суду Житомирської області Коваленко В. К. , розглянувши |скороченому провадженні в смт.Брусилів справу за позовом ОСОБА_1 до правління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі про визнання дії протиправними та зобов’язання проведення перерахунку додаткової пенсії потерпілій 3 категорії.

ВСТАНОВИВ:

Позивачка просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку додаткової пенсії як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи третьої категорії відповідно до ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, і зобов’язати УПФУ в Брусилівському районі нарахувати та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01 лютого 2011 року по 30 вересня 2011 року. В обгрунтування позову позивачка вказала, що їй повинні проводити виплату податкової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, але доплата додаткової пенсії проводиться у меншому розмірі, що призвело до порушення її прав.

Зідповідач відмовив у перерахунку додаткової пенсії.

Відповідач у встановлений строк заперечення до суду не подав.

Позов подано до суду 25 жовтня 2011 року. Ухвалою від 07.11.2011 року позов в частині вимог за період з 01 лютого 2011 року по 31 березня 2011 року залишено без розгляду.

Перевіривши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Згідно копії посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи відповіді начальника управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі, позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 3, отримує державну пенсію за віком. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначена за Постановою КМУ № 530 від 28.05.2008 року становить - 76,40грн.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у ьспосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ст.ст. 49, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, якіпостраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 2,

щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, призначається у розмірі 30 процентівмінімальної пенсії за віком. Постановою КМУ № 530 від 28.05.08, які застосовані відповідачем,встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, якіпостраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що належать до категорії 3, в розмірі 5%прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне

пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності відповідного страховогостажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,визначеного законом. При цьому, за змістом частини 3 зазначеної норми, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.

Розмір мінімальної пенсії за віком згідно встановлених Законом України “Про державний бюджет України на 2011 рік” розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня 2011 року -750грн., з 1 квітня 2011 року -764грн., з 1 жовтня 2011 року -784грн., з 1 грудня 2011 року -800грн.

Таким чином, розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, розрахований

відповідно до ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи”, мав становити: з 1 січня 2011 року -750х30%=225грн., з 1

квітня 2011 року -764х30%=229,20грн., що значно більше ніж нараховано відповідачем.

Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет У краї на 2011 рік” від 14.06.2011 року № 3491-VI Прикінцеві положення Закону України “Про державний бюджет України на 2011 рік” доповнено пунктом 4 такого змісту: "4. Установити, у 2011 році норми і положення статей 39,50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( 796-12 (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 з наступними змінами), статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" ( 2195-15 ) (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 з наступними змінами), статей 14, 22, 37 та частини третьої ста 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12 ) (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе протягом періоду часу до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року яка діє з 23 липня 2011 року.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правової акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якої надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, яки має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

З урахуванням викладеного, діяння відповідача по нарахуванню позивачеві додаткової іієї в меншому розмірі, ніж передбачено Законом, є протиправними і вимоги позивача про нарахування додаткової пенсії та виплату недоплаченої перерахованої додаткової пенсії є обгрунтованими.

Відповідно до п.п. 2,4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильсьі катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, управління праці та соціального захист у населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються пенсії, надбавки до пенсії та додаткової пенсії.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пуні 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затверджено постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затверджено постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов’язані з наданням пільг щодо пенсійні забезпечення згідно із Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і ста: роботи, пенсій по інвалідності та у зв’язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов’язкове державі пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадка: передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цьог Закону). Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечу? своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійс перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

абезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на '

зховання та інших виплат , які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду

і інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати

енсій, доплат до них.Оскільки згідно з Положенням відповідач повинен здійснювати перерахунокпенсій, то розмір недонарахованих коштів повинен визначатися відповідачем, а не судом.

Із змісту ст.ст.2,6,99 КАС України вбачається, що суд розглядає справи про захист прав,

свобод чи інтересів осіб. Кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо

вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права,

свободи або інтереси. Строк звернення до суду починається з дня, коли особа дізналася або

повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач ставить вимогу про нарахування та виплату додаткової пенсії з 01 лютого 2011 року по 30 вересня 2011 року. Суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року, оскільки саме такий спосіб захисту прав позивача, який суд вважає порушеним, відповідає принципам адміністративного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч.І ст.256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню

в межах суми стягнення за один місяць.

Судові витрати необхідно віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 21, 71, 99, 100, 159-163, 183-2, 256, 267 КАС України, ст.ст. 49.

51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи”, Постановою КМ України № 745 від 06.07.2011 року, ст.21 Закону

України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, Законом України від 14.06.2011 року №

3491 -VI, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі щодо відмови

у проведенні перерахунку ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду,

заподіяну здоров’ю, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесеній

до категорії 3, в розмірі, встановленому ст.51 Закону України “Про статус і соціальний захист

громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що становить 25% мінімальної пенсії за віком, за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року, протиправними.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Брусилівському районі провести за

період з 01 квітня 2011 року по 22 липня 2011 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, як особі, яка постраждала внаслідок

Чорнобильської катастрофи, віднесеній до категорії 3, виходячи із розміру, встановленого ст.51

Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи”, що становить 25% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює

прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеному Законом України “Про державний

* бюджет України на 2011 рік”.

В іншій частині позову відмовити за безпідставністю.

Судові витрати прийняти на рахунок держави.

Постанову в частині зобов’язання нарахувати та виплатити додаткову пенсію звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного

адміністративного суду через Брусилівський районний суд Житомирської області протягом

десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційноїскарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова,якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Коваленко В. К.



  • Номер: 2-а/1023/4963/11
  • Опис: пенсія р/к
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2829/11
  • Суд: Славутицький міський суд Київської області
  • Суддя: Коваленко В.К.
  • Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.02.2011
  • Дата етапу: 31.01.2014
  • Номер: 2-а/2871/11
  • Опис: про визнання дій відповідача протиправними та про зобов'язання здійснити нарахування та виплатити підвищення до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-2829/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Коваленко В.К.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 12.04.2011
  • Дата етапу: 27.05.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація