Справа №22 -1155|09 Головуючий у 1 інстанції Куценко О.В. Категорія 45,47,49 Доповідач Кривохижа В. І.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2009 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах
апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
Головуючої: Кривохижі В.І.
Суддів: Голованя А.М.
Черниш Т.В.
при секретарі Дімановій Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 2 березня 2009 року, -
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2008 року ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.
Зазначала, що відповідачі від шлюбу мають дитину - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, яка з 1997 року постійно проживає з нею та її чоловіком на їх повному утриманні. Вони влаштували онуку до школи, піклуються про її здоров»я та виховання. За цей період батьки дитиною не цікавилися, матеріальної допомоги на її утримання не надавали, до школи не приходили, навчанням доньки не цікавилися. Остання також просить позбавити батьківських прав своїх батьків.
Рішенням Кіровського районного суду м.Кіровограда від 2 березня 2009 року позовні вимоги задоволені. Відповідачів позбавлено батьківських прав відносно неповнолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, з переданням її на опікування органу опіки та піклування Кіровоградської міської ради та стягнуто з них аліменти з кожного в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 23 березня 2008 року і до 20 лютого 2014 року на користь тих фізичних чи юридичних осіб, яким буде передана на виховання дитина.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 ставить питання про скасування рішення суду в частині задоволення вимог з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні вимог про позбавлення його батьківських прав зі стягненням аліментів в розмірі 1/8 частини замість 1/4 частини з кожного. Зазначає, зокрема, що після розірвання шлюбу в 2001 році він не зустрічався з донькою, оскільки ОСОБА_3 наполягала, щоб він не травмував дитину, допомогу надавав добровільно матері, а останні три роки не допомагав. При цьому, суд необґрунтовано послався на думку малолітньої дитини та помилково стягнув аліменти в розмірі 1/4 частини замість 1/8.
Заслухавши доповідача, пояснення представника відповідача, яка підтримувала доводи скарги, третьої особи, позивача, які заперечували проти її доводів, колегія суддів вважає, що скарга не ґрунтується на законі, не спростовує висновків суду, а тому не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч.2 ст.150 СК України батьки зобов»язані піклуватися про здоров»я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно п.2 ч.1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов»язків по вихованню дитини.
Судом встановлено, що протягом останніх трьох років неповнолітня ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, проживає з бабусею та дідусем, а її батьками є відповідачі, які не піклуються про неї, не цікавляться її життям та здоров»ям, не надають матеріальну допомогу.
Згідно письмового висновку органу опіки та піклування, підтриманого в судовому засіданні, відповідачі ухилилися від виконання батьківських обов»язків, вихованням, утриманням дитини не займаються, а тому зазначено за доцільне позбавити їх батьківських прав (а.с.16).
Суд першої інстанції належним чином встановив обставини справи, дав правильну оцінку наданим доказам і відповідно до ст.ст. 150, 164, 166, 167 СК України дійшов обґрунтованого висновку про можливість позбавлення відповідачів батьківських прав відносно ОСОБА_4 у зв»язку з ухиленням їх від виконання своїх обов»язків по вихованню дитини з передачею її на опікування органу опіки та піклування.
Оскільки згідно ст.166 СК України одночасно з позбавленням батьківських прав, суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину, відповідно до ст.ст. 180-183 СК України їх обґрунтовано стягнуто з відповідачів у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 23 березня 2008 року до 20 лютого 2014 року.
Тому безпідставними є доводи апеляційної скарги, які були предметом розгляду в судовому засіданні і їм дана належна оцінка, висновків суду вони не спростовують. При визначенні розміру аліментів судом враховані як матеріальне становище дитини, так і платника аліментів, а також інші обставини, що мають істотне значення. Інші доводи скарги також не дають підстав для висновку про порушення або неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги немає.
Керуючись ст.ст.303, 307, 308, 313-315 ЦПК України колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу відхилити, а рішення Кіровського районного суду м. Кіровограда від 2 березня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуюча:
Судді: