Судове рішення #5230306
Справа № 2- 371/2009

Справа № 2- 371/2009

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

 

26 червня 2009 року Генічеський районний суд Херсонської області в складі:

 

            Головуючого судді         Постола В.С.

            При секретарі             Бондар О.В.,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ВАТ ЕК «Херсонобленерго» про визнання дій енергопостачальника незаконними,

           

 

 

В С Т А Н О В И В:

 

    Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, в якому посилається на те, що є споживачем електричної енергії, яку постачає відповідач. 27.01.2009 року за місцем її проживання представниками енергопостачальника проведено перевірку дотримання правил користування електричною енергією та за результатами цієї перевірки складено акт № 214485 (далі Акт) про порушення правил користування електричною енергією побутовим споживачем. На підставі цього акту будинок споживача відключено від енергопостачання, та нараховані збитки в розмірі 7012, 55 грн. Просить суд визнати акт незаконним та скасувати його, а також визнати незаконними дії відповідача щодо відключення її будинку від енергопостачання та нарахування збитків, а також скасувати це нарахування.

    В судовому засіданні позивачка та її представник ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги, посилаючись на надані докази,  вважають, що Акт складений незаконно, оскільки порушень Правил користування електричною енергією ОСОБА_1 не допускалося, будь-яких доказів, які б підтверджували факт вчинення порушення, окрім оскаржуваного акту, немає, крім того, акт не підписаний Споживачем, інформація, яка викладена в акті не відповідає дійсності. А зважаючи на те, що відключення будинку, належного позивачу від енергопостачання та нарахування збитків проведене на підставі незаконного Акту, тому й ці дії є неправомірними.  Просять позов задовольнити.

    Представник відповідача ОСОБА_3у судовому засіданні позов не визнала та пояснила суду, що оскаржуваний акт про порушення правил користування електричною енергією побутовим споживачем, складений представниками енергопостачальника підписано трьома працівниками РЕЗ і ЕМ, а тому згідно п. 53 Правил користування електричною енергією для населення дані акти вважається дійсними. На підставі актів енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання, а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача.

Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акта про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ.

В акті зафіксовано порушення Правил, яке полягало у без обліковому споживанні електричної енергії, підключенні без облікової от пайки з верхніх контактів автоматичного вимикача у схемі підключення 3-х фазного електролічильника. За даним актом нараховано до сплати сума збитків, розмір яких затверджений рішенням комісії Генічеського РЕЗ і ЕМ ВАТ “ЕК Херсонобленерго” по розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією побутовим споживачем, сума яких склала 7012, 55 грн. грн. Просила суд відмовити позивачу в задоволенні її позовних вимог у повному обсязі.    

Свідок ОСОБА_4. пояснив, що був присутнім при прведенні перевірки працівниками РЕЗ і ЕМ в будинку його знайомої ОСОБА_1. Він допустив представників енергопостачальника до приладу обліку, ними було зроблено зауваження щодо необхідності перенесення електролічильника на вулицю.  Він підписав якийсь документ, але його не читав. Акт залишив в гаражі ОСОБА_1.

Допитаний в судовому засіданні свідокОСОБА_5суду пояснив, що працює водієм -електриком Новоронцовського РЕЗ і ЕМ, ними було проведені заміри навантаження, яке йде до будинку позивача у нічний час, навантаження складало 14 Ампер. Зранку прийшли  до будинку споживача, позивача вдома не було, але їх впустив до будинку чоловік, який назвався «Квартирантом». Ним особисто була виявлена можливість без облікового споживання електричної енергії, діаметр перерізу прихованої електропроводки ним вимірювався, виходячи з держстандартів, без допомоги спеціальних приладів. При цьому пломби на електролічильнику порушені не були, але він припускає можливість відгинання пластикової коробки, яка наявна на автоматі  і підключення проводу. Схема порушення не складалася, оскільки вказане порушення не є порушенням в схемі обліку.

Свідок ОСОБА_6., пояснив, що працює електромонтером Новоронцовського РЕЗ і  ЕМ . Він був присутній при проведенні перевірки у ОСОБА_1. Він вимірював напругу спеціальним приладом, самого факту порушення не бачив, вважає, що вказане в Акті порушення є порушення схеми обліку та повинна була складатися схема порушення.

Свідок ОСОБА_7. суду пояснила, що складала Акт, вказане порушення є порушенням схеми обліку, чому не складалася схема порушення не пам'ятає. А також пояснила, що з місця порушення вилучався електропровід, але в акті про це нічого не зазначено.  Пломби у абонента не порушені. А також пояснила, що у Споживача виявлена можливість без облікового користування електричною енергією. Самого факту виявлено не було.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін та свідків, вважає позов таким, що підлягає  задоволенню, з наступних підстав.

Позивач є власником житлового будинку № АДРЕСА_1  та відповідно договору № 074/110 від 01.09.2006 року є споживачем електричної енергії, яку постачає відповідач. Працівниками відповідача за адресою АДРЕСА_1 проведена перевірка дотримання вимог Правил користування електричною енергією  та було складено акт про порушення Правил користування електричною енергією побутовим споживачем № 214485 від 27.01.2009 року,  за яким нараховано до сплати суму збитків в розмірі 7012,55 грн.

Вказаний акт не погоджений зі споживачем, а підписаний знайомим позивачаОСОБА_4., який не є членом її сім'ї і не є споживачем електричної енергії у вказаному будинку, що підтверджується довідкою з сільської ради, а також встановлено з пояснень ОСОБА_4., який допитаний судом в якості свідка.

У відповідності до п. 53 Правил користування електричною енергією для населення (далі по тексту - ПКЕЕН), затверджених постановою КМУ № 1357 від 26.07.1999 року (з наступними змінами і доповненнями) у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.

В даному випадку, позивач не відмовлявся від підпису у Акті. ОСОБА_4., яким підписано Акт, не є споживачем,  тому суд визнає, що Акт не підписаний Споживачем, що є порушенням ПКЕЕН, а тому він є незаконним.

 Крім того, відповідач не надав  суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували факт втручання Споживача у схему обліку та без облікове користування електричною енергією, а тому вказані в Акті відомості щодо без облікового користування електричною енергією ОСОБА_1 є лише припущенням представників енергопостачальника та об'єктивно не встановлено.   До пояснень свідків ОСОБА_5 ОСОБА_7. про те, що позивач допустив без облікове споживання електричної енергії суд відноситься критично, оскільки працівники енергопостачальника є заінтересованими особами, так як за результати перевірок і нарахування збитків, вони преміюються, що визнано представником відповідача у судовому засіданні.

На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання (у випадках, передбачених пунктом 35 ПКЕЕН), а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Оскільки відключення будинку споживача від енергопостачання проведене на підставі незаконного Акту, тому ці дії представників енергопостачальника  також визнаються судом незаконними.

        Також суд приходить до висновку що комісія Генічеського РЕЗ і ЕМ ВАТ “ЕК Херсонобленерго” по розгляду актів про порушення правил користування електричною енергією побутовим споживачем прийняла незаконне рішення щодо нарахування позивачу заподіяних збитків, оскільки збитки нараховується внаслідок порушення споживачем Правил користування електричною енергією для населення, якого в цьому випадку не встановлено. Крім того, сторонами не заперечується, що розмір збитків змінювався комісією Генічеського РЕЗ і ЕМ з 21000 грн. до 7000 грн., що свідчить про нарахування збитків не за Методикою, а за розсудом Відповідача.

Таким чином, суд вважає, що діями Відповідача були порушені права споживача електричної енергії, а тому позовні вимоги є обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Судові витрати , понесені позивачем у розмірі 1030 грн., що включають витрати на ІТЗ в сумі 30 грн., а також витрати на правову допомогу в розмірі 1000 грн.,  підлягають стягненню з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією для населення, ст. ст. 11, 16, 22, 23 ЦК України, ст.ст.10, 11, 57-66, 81, 88, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд, -

 

В И Р І Ш И В:

 

Позов ОСОБА_1 до ВАТ ЕК «Херсонобленерго» про визнання дій енергопостачальника незаконними задовольнити.

Визнати Акт №  214485 про порушення Правил користування електричною енергією побутовим споживачем ОСОБА_1  від 27.01.2009 року  незаконним та скасувати його.

Визнати незаконними дії представників ВАТ ЕК «Херсонобленерго»  по відключенню будинку № АДРЕСА_1від енергопостачання.

Визнати незаконними дії ВАТ ЕК «Херсообленерго» по нарахуванню збитків у сумі 7012, 55 грн. та скасувати це нарахування.

Стягнути з ВАТ ЕК «Херсонобленерго» на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1030 грн. ( одна тисяча тридцять грн.. 00 коп.).

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через Генічеський районний суд протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, що має бути поданою впродовж десяти днів після проголошення рішення.

 

 

Суддя Генічеського районного

суду Херсонської області                             В.С.Постол

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація