- Відповідач (Боржник): Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
- Позивач (Заявник): Вільний Валерій Іванович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 грудня 2015 року м. Київ К/800/24228/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Загороднього А.Ф.
Заїки М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
В жовтні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про перерахунок пенсії в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, станом на 01.01.2008, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії станом на 01.01.2008 відповідно до довідки УМВС про грошове забезпечення від 05.04.2013 №90/6195 з подальшою її виплатою та зобов'язати відповідача здійснити повну виплату не донарахованих коштів за весь період недоплати.
Постановою Кіровського районного суду м.Кіровограда від 28 листопада 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність. Зобов'язано відповідача провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 від 09.04.1992 та постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007, на підставі довідки №90/6195 від 05.04.2013, тобто, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність та здійснити її виплату з 01.11.2013 з урахуванням сум отриманих за цей час. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року постанову суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позову.
ОСОБА_2 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати Кіровського районного суду м. Кіровограда від 28 листопада 2014 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Перевіривши наведені доводи касаційної скарги, рішення судів щодо застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що ОСОБА_2 було звільнено з посади заступника начальника управління по роботі з особовим складом УМВС України в Кіровоградській області на пенсію 01.09.1998.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області проведено перевірку достовірності видачі уточнюючих довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2008 для проведення перерахунку пенсій відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №1294 від 07.11.2007 та станом на 01.04.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №355 від 23.04.2012.
Даною перевіркою встановлено список посад, по яким співробітникам фактично проведена виплата надбавки у січні 2008 року, право на яку оскаржує позивач, та складено списки осіб та список пенсійних справ, розміри пенсій по яким підлягають перерахунку. Посада з якої звільнився позивач, у зазначених списках, по яким фактично проводилася виплата, не значиться.
ОСОБА_2 15.01.2014 звернувся із заявою до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якій просив повідомити про неприйняття до уваги при перерахунку його пенсії в 2013 році надбавки за оперативно-розшукову та аналітичну роботу за 2008 рік (28%), зазначивши, що довідка від відділу ВФЗБО УМВС України в Кіровоградській області направлена на адресу відповідача в квітні 2013 року.
Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області листом від 24.01.2014 відмовило в проведенні перерахунку пенсії позивача мотивуючи відмову тим, що за результатами проведеної перевірки достовірності довідок про грошове забезпечення пенсіонерів, виплата надбавки за оперативно-розшукову діяльність за посадою, з якої позивач вийшов у відставку не підтверджено.
Не погоджуючись з діями відповідача та вважаючи їх неправомірними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що встановлено факт виконання під час проходження служби позивачем оперативно-розшукової діяльності та наявністю нормативно-правових актів, що передбачають обов'язкове включення відповідної надбавки до складу заробітку щ якого обраховується розмір пенсійної виплати та відмовив в задоволенні решти позовних вимог з посиланням на статтю 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», де передбачено, що виплата різниці в пенсії за минулий час можлива лише за останні 12 місяців.
Відмовляючи у задоволенні позову суд апеляційної інстанції виходив з того, що оскільки пенсія позивачу призначена та виплачується в порядку та відповідно до вимог чинного законодавства, підстави для визнання протиправними дій відповідача відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Згідно частини 3 статті 43 Закону України «Про міліцію» здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право за цим Законом, та членами їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців,осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою з 01.01.2008 встановлені нові розміри посадових окладів та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати доплати, надбавки, премії і визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема Міністерством внутрішніх справ України.
Пунктом 1 зазначеної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюється в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992» №45 від 13.02.2008, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно з пунктом 5 цього Порядку, для перерахунку пенсії враховується посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати підвищення та щомісячна премія - в середніх розмірах, які фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 зазначеного Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанцій, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідач діяв в межах своїх повноважень та відповідно діючих законодавчих норм, оскільки станом на 01.01.2008 по відповідній посаді з якої позивачу призначено пенсію, не було встановлено та не виплачувалась надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформативно-аналітичне забезпечення органів державної влади.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального та процесуального права. Оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 квітня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про перерахунок пенсії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді А.Ф. Загородній
М.М.Заїка
- Номер:
- Опис: про перерахунок пенсії
- Тип справи: Касаційна скарга
- Номер справи: 404/8446/14-а
- Суд: Касаційний адміністративний суд
- Суддя: Білуга С.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.05.2015
- Дата етапу: 30.12.2015