№ 2 – 133/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2009 року с.м.т. Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Островської Н.І.,
при секретарі Катренко Ю.С.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Старовірівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання права власності на Ѕ частину будинку з надвірними побудовами як спадщину після смерті чоловіка,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з вимогою про визнання права власності на Ѕ частину будинку з надвірними побудовами, як спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2.
Як підставу позову зазначила, що 20 січня 2008 року помер її чоловік ОСОБА_2, який при житті постійно проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді Ѕ частини будинку з надвірними побудовами, розташованого у с. Старовірівка Шевченківського району Харківської області по вул. Шкільна-56. Вона є спадкоємицею першої черги за законом після смерті чоловіка, але оформити спадщину не має можливості у зв’язку з відсутністю свідоцтва про право власності на Ѕ частину будинку, тобто на ту частину, яка належала при житті її чоловіку. На той час свідоцтва про право власності на житлові будинки не видавалися. Домоволодіння реєструвалися у погосподарській книзі сільської ради. На даний час у позивача виникла необхідність в узаконенні всього домоволодіння.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і наполягав на задоволенні позову.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надавши письмову заяву з проханням розглянути справу без його участі, позов визнав у повному обсязі і не заперечував проти його задоволення у попередньому судовому засіданні.
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні відповідачем позову у попередньому судовому засіданні, рішення ухвалюється в порядку ч. 4 ст. 174 ЦПК України. Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову, якщо це не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши всі наявні у ній докази, оцінивши їх у сукупності, вислухавши пояснення сторін, допитавши свідків, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
20 січня .2008 року помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 5).
Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді Ѕ частини будинку з надвірними побудовами, розташованого у с. Старовірівка Шевченківського району Харківської області по вул. Шкільна-56.
У відповідності до інформації виконкому Старовірівської сільської ради Шевченківського району Харківської області № 154 від 30.01.2009 року, будинок значиться зареєстрованим у погосподарській книзі сільської ради, особовий рахунок № 44, був побудований у 1968 році. Головою господарства був ОСОБА_2, який помер 20.01.2008 року. Свідоцтво про право власності на нерухоме майно власнику не видавалося (а.с. 13).
Згідно інформації комунального підприємства «Шевченківське бюро технічної інвентаризації» № 270 від 03.12.2008 року, за ОСОБА_1 значиться Ѕ частина житлового будинку у с. Старовірівка Шевченківського району Харківської області по вул. Шкільна-56, на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконкомом Старовірівської сільської ради Шевченківського району 09.09.2008 року, рішення № 38 (а.с. 7).
Відповідно до повідомлення Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області № 230 від 27.02.2009 року, після смерті ОСОБА_2, померлого 20.01.2008 року, ніхто з громадян не звертався з заявами про прийняття спадщини, спадкова справа не заведена, заповіти від імені померлого не посвідчувалися (а.с. 18).
Свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтвердили, що позивач та ОСОБА_2 після одруження у 1960 році мешкали разом та будували будинок за вказаною адресою.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно довідки № 264 від 11.03.2009 року, виданої Старовірівською сільською радою, на момент смерті ОСОБА_2 за вказаною адресою: с. Старовірівка, вул.. Шкільна, буд. 56 проживали ОСОБА_2 та позивачка.
Позивач ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про одруження (а.с. 6), а також є спадкоємицею першої черги після смерті чоловіка.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що померлому ОСОБА_2 на праві власності належить Ѕ частина вказаного будинку з надвірними побудовами.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 130, 174, 212, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1261 ЦК України,-
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 з дня набрання рішенням суду законної сили право власності на Ѕ частину будинку з надвірними побудовами, розташованого у с. Старовірівка Шевченківського району Харківської області по вул. Шкільна-56, як спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2, який помер 20 січня 2008 року.
Копію рішення направити відповідачу.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подання в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя Н.І.Островська