№ 2 – 445/08
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2008 року смт. Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Островської Н.І.,
при секретарі Катренко Ю.С.,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2, так як встановлений цивільним законодавством строк ним був пропущений.
Як підставу позову зазначив, що 01 березня 2002 року помер його батько ОСОБА_2, який постійно мешкав в с. Борівське Шевченківського району Харківської області. Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка, розташована на території Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області. У встановлений законодавством строк із заявою про прийняття спадщини він до держнотконтори не звернувся, спадщину прийняв фактичним шляхом і вважав, що цього достатньо, через відсутність паспорта громадянина України, який було викрадено у 1991 році, та тільки нещодавно отримано з об»єктивних причин в органах внутрішніх справа, також через юридичну малограмотність, відсутність інформації про порядок прийняття спадщини. При зверненні до Шевченківської державної нотаріальної контори йому було відмовлено в оформленні спадщини, з посиланням на пропуск строку.
В судовому засіданні позивач підтримав позов, наполягав на його задоволенні та просив визначити додатковий строк для прийняття спадщини строком в два місяці.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надавши письмову заяву з проханням розглянути справу без його участі, позов визнав у повному обсязі і не заперечував проти його задоволення.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст.174 цього ж Кодексу. Згідно з ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши наявні у ній докази, дослідивши їх у сукупності, заслухавши позивача, з’ясувавши думку відповідача, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Оскільки правовідносини виникли на момент дії Цивільного кодексу УССР 1963 року, суд розглядає справу згідно вимог вказаного законодавства.
Згідно ст. 549 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління та володіння спадкоємним майном.
У відповідності до ст. 550 ЦК України за заявою заінтересованої особи, яка пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може продовжити строк, достатній для прийняття спадщини.
Відповідно ст. 524 ЦК України спадкуванням є перехід майна (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідно до ст. 529 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, батькові позивача, на праві приватної власності належала земельна ділянка, яка розташована на території Борівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, про що свідчить складений 28 березня 2000 року заповіт (а.с. 7).
01 березня 2002 року ОСОБА_2 помер у с. Борівське Шевченківського району Харківської області.
Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка.
Згідно заповіту, складеному 28 березня 2000 року, ОСОБА_2 заповідав ОСОБА_1 належний йому на праві приватної власності земельний сертифікат серії ХР № 0107285 /а.с.7/.
Позивач є спадкоємцем першої черги після смерті батька. Встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини, тобто для звернення до Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області пропустив з поважних причин через юридичну малограмотність та відсутність протягом тривалого часу паспорта громадянина України.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, в частині поновлення строку на звернення про прийняття спадщини, суд виходить з обставин справи щодо поважності причин, що зумовили пропуск позивачем строку на прийняття спадщини. ( юридична малограмотність позивача.
На підставі викладеного, суд вважає позовну заяву задовольнити та визначити позивачу додатковий строк в два місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 212, 214 - 215 ЦПК України, ст.ст. 524, 529, 549-550 ЦК України 1963 року, суд,-
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк в два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2, який помер 01 березня 2002 року.
Копію рішення направити відповідачу.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя Н.І.Островська