2-а-576/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2009 року Ленінський районний суд м. Вінниці
в складі: головуючого судді Якименко М.М.,
при секретарі: Стаховій Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського району м. Вінниці №2 (Вишенька) ,Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради, про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої разової грошової допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ленінського району м. Вінниці №2 (Вишенька) про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої грошової допомоги до 5 травня, як інваліду 3 групи , який має право на пільги , встановлені законодавством України для ветеранів війни—інвалідів війни.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу згідно ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 367-XIV від 25.12.1998 року щорічно до 5 травня повинна надаватися грошова допомога у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком, однак ця допомога не була виплачена в повному обсязі. В результаті позивачу не доплачено допомогу в 1999 році в сумі 105 гривень, за 2000 рік 1475,92 гривні , за 2001 рік 1701,39 гривень, за 2002 рік 1776 гривень, за 2003 рік 1776 гривень, за 2004 рік 1862,83 гривні, за 2005 рік 2054 гривні, за 2006 рік 2243 гривні , за 2007 рік 2409 гривень, за 2008 рік 3067 гривень, за 2009 рік 3106 гривень. Зазаначені суми просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Ленінського району м. Вінниці №2 (Вишенька).
У ході попереднього судового засідання , за згодою позивача, суд залучив до участі в справі в якості відповідача Головне управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради. В подальшому в ході розгляду справи, ОСОБА_1 просив суд визнати дії відповідачів щодо нарахування та виплати разової щорічної грошової допомоги неправомірними та стягнути з Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради невиплачені суми за зазанчений в його позові періоди.
Представник Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог, про що надала письмові пояснення, крім того просила суд застосувати ч.1 ст.100 КАС України, в зв»язку із пропуском позивачем строку для звернення до суду з позовом.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Ленінського району м. Вінниці №2 (Вишенька) в попередньому судовому засіданні заперечила проти позовних вимог ,також надала письмові пояснення, просила суд застосувати ч.1 ст.100 КАС України.В судове засідання повторно не з»явилась, суд вирішив розглянути справу у її відсутність.
Вислухавши пояснення позивача та представника Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради , дослідивши матеріали справи, встановив настуне.
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи, який має право на пільги , встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
Відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року N 367-XIV щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком, згідно ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», на час виплати позивачу разової грошової допомоги, становив 481 грн.
Позивач отримав за 2008 рік 300 гривень разової грошової допомоги.
Відповідно до ч.3 ст.2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни до ч.5 ст.12 та ч.7 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» де зазначено, що до 5 травня учасникам бойових дій та інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах Бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Такий розмір визначено в Постанові КМ України №183 від 12.03.2008 р. «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зазначені зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнані таким, що є неконституційними (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни внесені Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає Конституції України, а тому це не є підставою для відмови в реалізації позивачу конституційної гарантії та права на отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі визначеному в ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
За змістом ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до ст.ст. 8, 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того в ч.3 ст.152 Конституції України зазначено, що матеріальна шкода завдана фізичній чи юридичній особі дією законодавчого акта, визнаного неконституційним, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
З огляду на вищевикладене позивач, як інвалід 3 групи, який має право на пільги , встановлені законодавством України для ветеранів війни-нвалідів війни має право на отримання разової грошової допомоги у розмірі встановленому ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25 грудня 1998 року N 367-XIV, з врахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, на час здійснення виплат – 481 грн., що складає 481грн.?7-300 грн.= 3067грн. Суд приходить до висновку про задоволення позову в цій частині.
Наполягаючи на стягнення недоотриманої суми за 2009 рік , позивач просив стягнути її в розмірі 3106 гривень. Суд приходить до висновку про передчасність та необгрунтованість заявленої вимоги, оскільки положення ст.17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», передбачає, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги. А тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Відтак, незважаючи на те, що положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» втратили чинність лише з 22.05.2008 року, слід врахувати, що позивач звернувся до суду у березні 2009 року, тобто після ухвалення Рішення Конституційним Судом України, та в межах строку, протягом якого він мав право звернутися до суду за отриманням недоплаченої допомоги.
Ст.99 КАС України передбачений річний термін для звернення до суду за захистом права, свободи та інтересу.
Пиймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав з порушенням строку , визначеному ст.99 КАС України, не просив суд його поновити,приймаючи до уваги заяви відповідачів, які наполягали на його застосуванні, суд прихоодить до висновку, про відмову в задоволенні позову в частині стягнення недоотриманих сум за 1999-2007 роки.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії (бездіяльність) відповідачів є неправомірними, оскільки останні порушили свої завдання, зокрема Управління праці та соціального захисту населення Ленінського району м. Вінниці №2 (Вишенька) по нарахуванню позивачу розміру разової грошової допомоги , а Головне управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради провела її виплату не в повному розмірі ,як того вимагає Закон.
На підставі викладеного, ст. 8, 22, 152 Конституції України, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 12 - 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року N 3551-XII із змінами від 25.12.1998 року № 367-XIV,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради та Управління праці та соціального захисту населення Ленінського району м. Вінниці №2 (Вишенька) щодо нарахування ОСОБА_1 розміру разової грошової допомоги.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінського району м. Вінниці №2 (Вишенька) провести перерахунок разової грошової допомоги за 2008 рік ОСОБА_1 на підставі положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Стягнути з Головного управління праці і соціального захисту населення Вінницької міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену суму разової грошової допомоги за 2008 рік в сумі 3067 гривень.
В решті позову відмовити.
Постанова суду набуває законної сили, якщо не було подано заяву про її апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: