С права №2а-1138
2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2009 року.
Буський районний суд Львівської області
в складі:головуючого-судді Бадівської І.В.
при секретарі Монастирській А.Т.
розглянувши справу у судовому засіданні в залі суду м.Буська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Буської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій, стягнення коштів, зобов»язання до вчинення дій,
в с т а н о в и в:
Позивачка ОСОБА_1. 27.04.09 р. звернулася в Буський райсуд з позовом до Управління праці і соціального захисту населення Буської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій, зобов’язання зробити перерахунок та виплатити недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 травня 2007 р. по 30 грудня 2008 р.
Позивачка в позовній заяві вважає, що їй всупереч вимог ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та ст.8, п.3 ст.22 Конституції України допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась не в повному обсязі. Просить стягнути різницю між допомогою по догляду за дитиною та до досягнення нею трьохрічного віку та розміром прожиткового мінімуму, що становить 9184,50 грн.
В судовому засіданні позивачка позов підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач – Управління праці та соціального захисту населення Буської райдержадміністрації у запереченнях на позов проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позовних вимог за відсутності протиправних дій з боку управління. Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, подав клопотання слухати справу у відсутності представника.
????? Суд вважає, що справу слід розглядати у відсутності представника відповідача, в порядку статті 71 КАС України на основі наявних доказів.
Суд, заслухавши думку позивача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, мотивуючи це наступним.
Позивачка ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину ОСОБА_2 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 17.04.2007 року).
Згідно ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім»ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених за цим же Законом та іншими законами України. Вказаний вид державної допомоги сім»ям з дітьми призначається і виплачується через органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно із положеннями ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», в редакції до 9 липня 2007 року – допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2007 року – 434 грн.; з 1 квітня 2007 року – 463 грн.; з 1 жовтня 2007 року – 470 грн.
Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2008 року – 526 грн.; з 1 квітня 2008 року – 538 грн.; з 1 липня 2008 року – 540 грн.; з 1 жовтня 2008 року – 557 грн.
Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими обмежується дія ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
З дня ухвалення Конституційним Судом України вище згаданого рішення, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність, отже, з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Щодо позовних вимог про стягнення недоплаченої допомоги за 2008 рік, то суд вважає, що дана вимога підлягає до задоволення.
Пунктом 23 розділу 2 Закону України від 28.12.2007 р. "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " частину 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» викладено в новій редакції : «Допомога по догляду з дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.»
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. № 10-рп/2008 по справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо невідповідності Конституції України окремих положень , ст.65 розділу 1, пунктів 61,62,63,66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ", Конституційний Суд України роз»яснив, що Конституція України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Конституційний Суд дійшов висновку, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти дію чи скасовувати їх.
Хоча вказане Рішення Конституційного Суду прямо не встановлює неконституційність пункту 23 розділу 2 "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України " висновок Конституційного суду України щодо неможливості внесення законом про Державний бюджет зміни до інших законів, зупиняти дію чи скасовувати їх носить загальний характер, стосується не лише неможливості внесення цим законом змін до Закону України «Про судоустрій України», Закону України «Про статус суддів», Закону України «Про оплату праці», а і до інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, які є складовою конституційного права громадян на соціальний захист і достатній рівень життя кожної людини.
-2-
Відтак, суд вважає, що позивачці з 01.2008 по 12.2008 р. повинна була нараховуватися і виплачуватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на підставі ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», в редакції , що діяла до 28.12.2007 р.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності , суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 7- 14, 69, 71, 86, 99,143, 146, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Буської районної державної адміністрації Львівської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2008 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Буської районної державної адміністрації у Львівській області провести нарахування та виплату з 09.07.2007 р. по 31.12.2008 р . ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Львівської області через Буський районний суд Львівської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови суду і подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційного адміністративного суду Львівської області.
Суддя І.В.Бадівська.