- позивач: ПАТ КБ "ПриватБанк"
- відповідач: Бархатов Сергій Петрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
УКРАЇНА
Апеляційний суд Житомирської області
Справа №274/4486/15-ц Головуючий у 1-й інст. Щербак Д. С.
Категорія 27 Доповідач Матюшенко І. В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2016 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Житомирської області в складі:
головуючого – судді Матюшенка І.В.
суддів: Широкової Л.В., Якухна О.М.
з участю секретаря судового засідання Мишаковської В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства комерційний банк ”ПриватБанк” на ухвалу Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 13 січня 2016 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк ”ПриватБанк” до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
в с т а н о в и л а :
У поданій апеляційній скарзі ПАТ акціонерний банк ”ПриватБанк” (далі – Банк), посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 13 січня 2016 року, якою закрито провадження у даній справі у зв’язку зі смертю відповідача. Апелянт зазначає, що суд безпідставно закрив провадження у справі не зупинивши його на підставі п. 1 ч. 1 ст. 201 ЦПК України, оскільки спірні правовідносини допускають правонаступництво.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив із положення п. 6 ч. 1 ст. 205 ЦПК України, відповідно до змісту якого суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо померла фізична особа, яка була однією із сторін у справі, коли спірні правовідносини не передбачають правонаступництва.
Проте, такий висновок суду є помилковим з огляду на наступне.
Із матеріалів справи вбачається, що Банк звернувся до суду з позовом у вересні 2015 року, провадження у справі відкрито 20.10.2015 року, відповідач ОСОБА_1 помер 06.03.2015 року, тобто до звернення Банку з позовом та відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
За змістом ст. 37 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов’язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Процесуальне правонаступництво – це заміна сторони або третьої особи (право попередника) іншою особою (правонаступником) у зв’язку з вибуттям із процесу суб’єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов’язки право попередника і він продовжує у цивільному судочинстві участь останнього.
Отже, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку ст. 37 ЦПК України шляхом залучення правонаступника, а не зміни відповідача, однак лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі.
Оскільки діючим законодавством України не передбачено судового регулювання спору з особою, яка на час звернення до суду померла та правоздатність якої припинено відповідно до приписів ч. 4 ст. 25 ЦК України, судом неправильно зазначено підставу для закриття провадження у справі. Відтак, оскаржувана ухвала підлягає скасуванню із закриттям провадження у справі з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 312, 313, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства комерційний банк ”ПриватБанк” задовольнити частково.
Ухвалу Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 13 січня 2016 скасувати, провадження у справі за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк ”ПриватБанк” до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором закрити з підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий Судді
- Номер: 2/0274/214/16
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 274/4486/15-ц
- Суд: Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
- Суддя: Матюшенко І. В.
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2015
- Дата етапу: 10.02.2016
- Номер: 22-ц/776/493/16
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 274/4486/15-ц
- Суд: Апеляційний суд Житомирської області
- Суддя: Матюшенко І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.01.2016
- Дата етапу: 10.02.2016