№ 1-581/09
ПОСТАНОВА
про попередній розгляд та повернення справи прокурору
Іменем України
17 червня 2009 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в складі:
головуючого судді Дацюк О.И.
при секретарі Таран Т.В.
за участю прокурора Грабовського Є.Г.
розглянувши попередньо у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання кримінальну справу за звинуваченням ОСОБА_1 в скоєнні злочину, передбаченого ст. 15 ч. 2, 186 ч. 2 КК України , -
ВСТАНОВИВ:
Кримінальна справа за звинуваченням ОСОБА_1 надійшла до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя з обвинувальним висновком, затвердженим прокурором, для розгляду по суті.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що підстав для закриття, призупинення провадження у справі немає, органом попереднього слідства обвинувальний висновок складений відповідно до вимог КПК України, запобіжний захід обвинуваченому обраний правильно, підстав для його зміни або скасування немає, порушень процесуального законодавства і права обвинуваченого на захист органом попереднього слідства не вбачається.
Однак, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що це не у повній мірі відповідає дійсності, а справа підлягає поверненню прокуророві з наступних підстав.
Відповідно до ст. 249-1 КПК України суддя своєю постановою повертає справу прокурору у разі, якщо прокурором були суттєво порушені вимоги статей 228-232 цього Кодексу, для усунення виявлених порушень.
Стаття 228 КПК вказує, що, прокурор, одержавши від слідчого справу з обвинувальним висновком, зобов'язаний перевірити, зокрема:
- чи правильно кваліфіковано дії обвинуваченого за статтями кримінального закону;
- чи додержано вимог закону при складанні обвинувального висновку;
- чи додержано органами дізнання або досудового слідства всіх інших вимог цього Кодексу.
Між тим обвинувальний висновок не відповідає вимога ст. 223 КПК з наступних підстав.
ОСОБА_1 звинувачується у тому, що 18.12.2008 року близько 16.45 годин, маючи умисел на відкрите викрадення чужого майна, перебуваючи біля будинку № 20 по вул. Пархоменка у м. Запоріжжя, с застосування насильства, яке не є небезпечним для життя та здоров'я потерпілого, яке виразилося у тосу. Що ОСОБА_1 двома руками схопив сумку, що знаходилася у правій руці потерпілого, та кількома ривками намагався відкрито викрасти майно ОСОБА_2, однак, був затриманий працівниками міліції.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 15 ч. 2 ст. 186 КК України, однак, остаточно обвинувачення викладено наступним чином: «відкрите викрадення чужого майна (грабіж), поєднаний з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров'я потерпілого». Таким чином, в обвинуваченні не вказано, що скоєний закінчений замах, а не закінчений злочин.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що прокурором при вивченні справи зверхньо та неналежним чином перевірено правильність кваліфікації дій обвинуваченого за статтею кримінального закону та додержання вимог закону при складанні обвинувального висновку, тобто не виконано вимоги ст. 228 КПК України, що є підставою для повернення справи прокуророві в порядку ст. 249-1 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 237, 240, 244, 249-1 КПК України, п. 3 абз. 3 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами України законодавства, що регулює повернення кримінальних справ на додаткове розслідування» № 2 від 11.02.2005 року,-
ПОСТАНОВИВ:
Повернути кримінальну справу за звинуваченням ОСОБА_1 в скоєнні злочину, передбаченого ст. 15 ч. 2, ст. 186 ч. 2 КК України, прокурору Шевченківського району м. Запоріжжя для усунення виявлених порушень.
Постанова оскарженню не підлягає, на неї може бути внесене подання прокурором.
Суддя О.І. Дацюк