Судове рішення #53546108


Ковпаківський районний суд м.Сум

м. Суми, вул. Першотравнева, 12, 40009, (0542) 61-11-63


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Ковпаківський районний суд м. Сум в особі судді Князєва В.Б., при секретарі Сема О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми про зобов’язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з адміністративним позовом та уточнені вимоги мотивує тим, що він належить до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії та має 2-у групу інвалідності, що настала внаслідок захворювання від Чорнобильської катастрофи згідно з Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи».

Згідно зі ст. 54 Закону розмір його пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Однак, розмір його пенсії не відповідав (та на сьогодні не відповідає) розміру, що визначений законодавством. В результаті, він недоотримав значну частину сум пенсії, на яку мав і має право.

В зв'язку із зазначеним 14.04.2009 року він звернулася до управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми, в якому отримує пенсію, з проханням провести перерахунок пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи», виплатити не отримані кошти. Однак, листом від 16.04.2009 р. у проведенні перерахунку пенсії та виплаті недоотриманих сум пенсії йому було відмовлено.

Враховуючи вищевикладене позивач просить постановити рішення, яким зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м.Суми з 01 січня 2008 року провести йому: перерахунок державної пенсії як інваліду 2 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до встановленого нового розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік; перерахунок додаткової пенсії як інваліду 2 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, згідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився по невідомій суду причині, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Судом встановлено, що позивач належить до ліквідаторів аварії на ЧАЄС 1 категорії та є інвалідом 2-ї групи наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 7-8).

Позивач отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який є спеціальним законом, на умовах та в межах дії якого призначаються пенсії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Цим Законом, а саме ч. 4 ст. 54 Закону № 2001, встановлено, що розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим :

*по І групі інвалідності - 10 мінімальний пенсій за віком;

*по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

*по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

При цьому, ч.5 цієї ж статті передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст. 50 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

інвалідам І групи — 100 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам II групи — 75 процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам III групи — 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до вимог ч.3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до вимог Закону України «Про прожитковий мінімум» прожитковим мінімумом є вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім’ям з дітьми, допомогу по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат, виходячи з вимог Конституції України та законів України.

Прожитковий мінімум встанолюється Кабінетом Міністрів України і щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Визначений ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначений Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, є певним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів соціальних виплат та допомоги.

Тобто, мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, є відправною величиною, від якої проводиться розрахунок пенсій, визначених в ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до Закону України " Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України " були внесені зміни до статей 50 та 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ". Згідно внесених змін до статті 50 Закону передбачено, що особам віднесеним до І категорії призначається щомісячна додаткова пенсія інвалідам 2 групи у розмірі 40 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір додаткової пенсії становить 99,60 грн. Також було змінено частину третю і четверту статті 54 вищевказаного Закону, де передбачено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 - 1990 роках по 2 групі інвалідності - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У внесених змінах до статей 50, 54 цього Закону також передбачено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із Законом України " Про державний бюджет України " і не може коригуватися іншими нормативно -правовими актами.

Також в судовому засіданні було встановлено, що 14.04.2009 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку розміру отримуваної ним пенсії, на що отримав відмову (а.с. 11, 12).

З 22.05.2008 року згідно рішення Конституційного Суду України ці зміни до Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" втратили чинність.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню, а саме: необхідно зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми провести позивачу перерахунок державної пенсії як інваліду 2 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до встановленого нового розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік; перерахунок додаткової пенсії як інваліду 2 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, згідно до ст.50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 22.05.2008 р.

Позовні вимоги позивача в частині зобов’язань відповідача на майбутнє провести перерахунок державної та додаткової пенсії як інваліду 2 групи відповідно до встановлення нового розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік не відповідають змісту законодавства, оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання.

Керуючись ст. ст. 17, 69-71, 76-86, 158-160,163 КАС України, ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України  № 10-рп/08 від 22.05.2008 року, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми провести ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії як інваліду 2 групи, щодо захворювання яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, згідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до встановленого нового розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік; перерахунок додаткової пенсії як інваліду 2 групи за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, згідно до ст.50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 22.05.2008 р.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Сум.


Суддя В.Б. Князєв


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація