Судове рішення #5358934


Справа № 2-а-582

2009 рік

                       

                             ПОСТАНОВА

                            ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                       

27 травня 2009 року        Диканський районний суд Полтавської області у складі:

Головуючої – судді Щабельської І.В.

При секретарі судового засідання – Іванченко В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с-ща Диканька у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області про перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності, щодо якої встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Диканському районі Полтавської області /далі УПФ/ про перерахунок та нарахування державної та додаткової пенсії по інвалідності, щодо якої встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, вказавши, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській  атомній електростанції /далі – ЧАЕС/, якого віднесено до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, є інвалідом 3 групи внаслідок цього, тому, відповідно до вимог ст.ст. 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХП /далі – 796-ХП/,  має право на державну пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Однак вказана пенсія обох видів йому нараховується в значно меншому розмірі, ніж передбачено у вказаному законі, тому 30 березня 2009 року він звернувся з відповідною заявою до відповідача про перерахунок йому пенсії відповідно до вимог вказаного закону. 03 квітня 2009 року відповідачем у проведенні відповідного перерахунку йому було відмовлено, тому позивач просив зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та призначити йому з 30 березня 2009 року державну пенсію по 3 групі інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, що складає 2988 грн.  та додаткову пенсію у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, що складає 249 грн., з наступним перерахунком розмірів вказаних пенсій у зв’язку із змінами розміру мінімальної пенсії за віком.

В судове засідання сторони не з’явилися, подавши клопотання про розгляду справи без їхньої участі, тому справа була розглянута у порядку письмового провадження.

Відповідач подав суду письмові заперечення, вказавши, що позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який є особою, що віднесена до 1 категорії постраждалих осіб та інвалідом 3 групи відповідно, призначена державна пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 980 грн. 00 коп., встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 654  від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», а додаткова – в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» - у розмірі 74 грн. 70 коп., а також нараховане підвищення як інваліду війни 3 групи та доплата на поліпшення матеріального стану як інваліду 3 групи. В задоволенні позову просили відмовити, мотивуючи визначеною відповідачу вимогою керуватися при нарахуванні пенсії саме  постановами Кабінету Міністрів України.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.


Відповідно до ч. 1 ст. 54 вказаного Закону пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи хвороби, може призначатися по бажанню громадянина із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках. В той же час, відповідно до частини 4 статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів 3 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.


Згідно зі статтею 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи - у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.


Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої, згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІУ), встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.


Як встановлено судом, позивач є інвалідом 3 групи згідно посвідчення серії НОМЕР_2 від 06 листопада 2008 року, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно посвідчення Серії НОМЕР_1 від 10 жовтня 1993 року, віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі статті 54 Закону № 796-ХІІ та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 цього Закону.


Розрахунок державної пенсії позивачу УПФ провело виходячи з положень постанови Кабінету Міністрів України № 654  від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», та додаткової – у розмірі 15 % прожиткового мінімуму, керуючись  постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» .


Відповідно до вимог ст.  22 та ч. 1 ст. 46 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються кожному і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих свобод. При цьому громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової непрацездатності, втрати годувальника, та у інших передбачених законом випадках.


Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку призначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХП.


За таких обставин суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення державної пенсії в розмірі не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.


При цьому суд керується положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України, згідно якої, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, законам України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує той акт, який має вищу юридичну силу.


Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачу застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України № 654  від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»  та постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».


Суд не приймає до уваги пояснення представників відповідача про те, що, відповідно до ч. 5 ст. 54 Закону № 796-ХП, порядок обчислення пенсії по інвалідності в даному випадку визначається Кабінетом Міністрів України, так як надання такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, при визначенні даного порядку, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановленого цим же Законом.


Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України, внесені у Закон № 796-ХП зміни, які обмежували право громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС,  на одержання державної та додаткової пенсії у розмірах, визначених ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону № 796-ХП, тому суд,  відповідно також і до вказаної підстави, вважає застосування інших норм при нарахуванні позивачу пенсії неправомірним.


Відповідно до вимог ст.. ст.. 50 та 54 Закону № 796-ХП під час визначення позивачу розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за основу береться  пенсія за віком, яка визначається ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування» у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, так як іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. При цьому прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, у свою чергу установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Згідно ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року № 835-VI прожитковий мінімум на 1 особу у 2009 році залишається на рівні грудня 2008 року. Згідно ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007 року № 107-IV прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у грудні 2008 року складав 498 грн.   Таким чином з дня звернення позивача до відповідача про проведення йому перерахунку як державної, так і додаткової пенсії розмір державної пенсії йому повинен був бути нарахований у сумі 2988 грн. /498 грн. х 6/, а розмір додаткової повинен складати 249 грн. 00 коп. /498 грн. /100 х 50/.

За таких обставин суд приходить до висновку про порушення відповідачем прав позивача, тому вважає необхідним визнати відмову відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону № 796-ХП неправомірною та зобов’язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії у 2009 році відповідно до вимог вказаного закону згідно поданої ним заяви.

Що стосується послідуючого перерахунку державної та додаткової пенсії позивачу у зв’язку із змінами розміру мінімальної пенсії за віком, то суд не вбачає підстав для задоволення позову у вказаній частині, так як не може передбачити в майбутньому наявність чи відсутність порушення відповідачем прав позивача.

На підставі викладеного керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст.  50, 54, 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  ст.. 28 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.. 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст. ст. 6-12, 94, 122, 158-161, 163, 167, 186 КАС

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області задовольнити частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області провести перерахунок державної пенсії ОСОБА_1 з 30 березня 2009 року відповідно до положень ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 6 /шести/ мінімальних пенсій за віком, що у 2009 році складає 2988 грн.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, ОСОБА_1 з 30 березня 2009 року відповідно до положень ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, що у 2009 році складає 249 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня виготовлення постанови суду в повному обсязі та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження  через Диканський районний суд з одночасною подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча:            /підпис/


Суддя

Диканського районного суду                                                           І.В. Щабельська

ДОВІДКА

Постанова у повному обсязі виготовлена 01 червня 2009 року. Постанова станом на 01 червня 2009 року в законну силу не вступила.



Суддя

Диканського районного суду                                                           І.В. Щабельська





















                         Справа № 2-а-582

2009 рік

                       

                             ПОСТАНОВА

                            ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                        /вступна та резолютивна частина/

27 травня 2009 року        Диканський районний суд Полтавської області у складі:

Головуючої – судді Щабельської І.В.

При секретарі судового засідання – Іванченко В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с-ща Диканька у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області про перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності, щодо якої встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, -

керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст.  50, 54, 60 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  ст.. 28 Закону України «Про загальнобов’язкове державне пенсійне страхування», рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.. 55 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», ст. ст. 6-12, 94, 122, 158-161, 163, 167, 186 КАС

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області задовольнити частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області провести перерахунок державної пенсії  ОСОБА_1 з 30 березня 2009 року відповідно до положень ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 6 /шести/ мінімальних пенсій за віком, що у 2009 році складає 2988 грн.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Диканському районі Полтавської області провести перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, ОСОБА_1 з 30 березня 2009 року відповідно до положень ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, що у 2009 році складає 249 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня виготовлення постанови суду в повному обсязі та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження  через Диканський районний суд з одночасною подачею її копії до апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча:




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація