Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #53753516

Коростишівський районний суд Житомирської області


Справа № 280/1838/15-а

Провадження № 2-а/280/8/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 лютого 2016 року м.Коростишів


Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого - судді Щербаченко І. В.,

при секретарі – Бондаренко Н. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Коростишеві адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов’язання призначити пенсію,


В С Т А Н О В И В:


У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Коростишівського районного суду Житомирської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області. В обґрунтування позову зазначає, що він має статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки в 1986 році працював на відповідних роботах. 27 листопада 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», надавши при цьому всі необхідні для призначення пенсії документи. Однак у листі від 07 грудня 2015 року №8794/03 відповідач відмовив йому в призначенні пенсії, посилаючись на відсутність в наказі періоду відрядження бригади в зоні відчуження, невідповідність паспортних даних даним у посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач вважає дану відмову неправомірною та просить зобов'язати відповідача призначити та нарахувати йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з дня його звернення, а саме з 27 листопада 2015 року.

Представник позивача подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати за його відсутності, позив підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати без участі представника відповідача, проти задоволення позову заперечив з підстав зазначених в письмових запереченнях проти позову.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності позивача та представника відповідача за наявними матеріалами справи відповідно до частини 5 статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А №038209, яке перереєстровано (а.с.12). 28 квітня 2016 року позивачу виповнилося 56 роки, що підтверджується копією паспорта (а.с.4).

27 листопада 2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про призначення йому пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Листом за вихідним номером 8794/03 від 07 грудня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області відмовило в призначенні йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку з наступних підстав: в наданому заявником наказі №288 від 28 жовтня 1986 року Коростишівського сільського будівельного комбінату щодо направлення бригади до села Старі Соколи не зазначено періоду відрядження бригади, до складу якої входив заявник; відповідно до паспортних даних прізвище заявника «Архипчук», а у посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії зазначено прізвище «Архіпчук»; село Старі Соколи Іванківського району Київської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення відповідно до постанови Кабінету Міністрів УРСР №106 від 23 липня 1991 року (а.с.14).

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, надаються зі зменшенням віку на 10 років. Відповідно до абзацу 3 пункту 1 частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Як вбачається з копії наказу №288 від 28 жовтня 1986 року ОСОБА_1 було направлено у складі бригади для будівництва житлових будинків в селі Старі Соколи Іванківського району Київської області (а.с.7). Відповідно до копії довідки від 25 грудня 1986 року виданої начальником комплексного пункту перевантаження та дезактивації (село Старі Соколи Іванківського району Київської області) ОСОБА_1 з 01 листопада 1986 по 30 листопада 1986 виконував роботи, пов’язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та будівництві житла для вахти СОПа, безпосередньо в зоні особливого контролю та має право на пільги, встановлені для працівників, зайнятих на зазначених роботах у тому числі в зоні особливого контролю в межах 30 км від Чорнобильської АЕС. Відпрацьовано 30 днів, 360 годин (а.с.13).

Відповідно до копії довідки за формою №122, виданої Коростишівським сільським будівельним комбінатом, ОСОБА_1 був безпосередньо зайнятий на роботах, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах (а.с.10).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року «Про затвердження Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, визначено Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особи повинні надати: посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС, яке повинно мати штамп про його перереєстрацію, дату її проведення; довідку форми № 122 (за установленою формою, затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питань № 122 від 09.03.1988 року).

Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств установ, і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

Відповідач у запереченні на адміністративний позов вказує на те, що заява є безпідставною та необґрунтованою, тому що в наказі №288 від 28 жовтня 1986 року, виданим Коростишівським сільським будівельним комбінатом щодо направлення бригади, до складу якої входив ОСОБА_1, до села Старі Соколи не зазначено періоду відрядження бригади, а також вказує на невідповідність паспортних даних даним у посвідченні учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до частини 3 статті 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Згідно статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Таким чином, дії Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суперечать чинному законодавству України, тому є протиправними, а отже позивач має право на пенсію зі зменшенням пенсійного віку на п’ять років.

Керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 18, 86, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд


П О С Т А Н О В И В:


Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії з віком зі зниженням пенсійного віку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку на п’ять років, відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 27 листопада 2015 року.

Постанова може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання її копії до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області.



Суддя І. В. Щербаченко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація