- відповідач: Животівська сільська рада
- позивач: Бабенко Василь Романович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 141/62/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2016 року смт. Оратів
Оратівський районний суд Вінницької області
В складі: головуючого - судді Лисака О.І.
при секретарі Данилюк В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні смт. Оратів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Животівської сільської ради Оратівського району Вінницької області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, у відсутності сторін -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Оратівського районного суду Вінницької області з позовом до Животівської сільської ради Оратівського району Вінницької області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини. Позовні вимоги мотивові тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Животівка Оратівського району Вінницької області померла його мати - ОСОБА_3. ОСОБА_3 заповіту не залишила. Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно, яке знаходиться на території Животівської сільської ради Оратівського району Вінницької області, яке складається з права на земельну частку (пай) розміром 2,70 га, яке належало спадкодавцю на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від05.03.1997 року. Своєчасно, в передбачений законом строк позивач ОСОБА_1 не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини зв'язку з необізнаністю із чинним законодавством, віддаленістю місця проживання від місця відкриття спадщини, тому просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Животівка Оратівського району Вінницької області, терміном 3 (три) місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Позивач ОСОБА_1, будучи належним чином повідомлена про день та час розгляду справи в судове засідання не з'явилася, надавши суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Животівської сільської ради Оратівського району Вінницької області ОСОБА_4, будучи належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України ухвалення у попередньому судовому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 174 і 175 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст.174 ЦПК України, позивач може відмовитись від позову, а відповідач визнати позов протягом усього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем викладено в адресованих суду письмових заявах, ці заяви приєднуються до справи.
Відповідно до ч.4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд, вивчивши вимоги позову, дослідивши докази в справі, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно із повторним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 06.12.2004 року виданого виконавчим комітетом Животівської сільської ради Оратівського району Вінницької області ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Животівка Оратівського району Вінницької області померла мати позивача - ОСОБА_3.
Згідно із повторним свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 11.06.1977 року ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 матір'ю якої є ОСОБА_5.
Згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 05.06.1997 року виданого Оратівською районною державною адміністрацією ОСОБА_3 на підставі рішення Оратівської районної державної адміністрації від 04.10.1996 року за №230 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП "Мир" розміром 2,70 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов'язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.
Згідно зі ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 10 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності.
Згідно зі ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних та юридичних осіб, поданим відповідно ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.ст. 57, 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів. Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Статтею 1270 ЦК України встановлено строк для прийняття спадщини - шість місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до довідки №16/01-16 від 30.01.2016 року виданої Оратівською державною нотаріальною конторою спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 в Оратівській державній нотаріальній конторі не заводилась.
Згідно п.24 Постанови Пленуму ВСУ від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
В судовому засіданні встановлено, що протягом встановлених ст. 1270 ЦК України шести місяців з часу відкриття спадщини позивач ОСОБА_1 не подав до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини. Після закінчення встановленого строку ОСОБА_1 звернувся в суд для визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини та навів причини пропуску строку для прийняття спадщини, які суд визнав поважними.
Керуючись ст.ст.10, 11, 57, 60, 61, 130, 174, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 р., -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Животівка Оратівського району Вінницької області, терміном 3 (три) місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судові витрати залишити без відшкодування.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької області через Оратівський районний суд Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом
СУДДЯ О.І. Лисак
- Номер: 2/141/44/16
- Опис: Про визанання додаткового строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 141/62/16-ц
- Суд: Оратівський районний суд Вінницької області
- Суддя: Лисак О. І.
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.01.2016
- Дата етапу: 10.02.2016