Судове рішення #53939132

П О С Т А Н О В А А.с.№ 2-а-1579/11


іменем України

11 березня 2011 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Гайдученко В.Д. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Обухівському районі Київської області про зобов’язання перерахувати пенсію,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, посилаючись на те, що він є інвалідом ІIІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримує передбачені статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" державну та додаткову пенсії. Враховуючи те, що розміри призначених і виплачуваних йому пенсій не відповідають розмірам, установленим цим Законом та на відмову відповідача провести йому у відповідність із останнім, просить зобов'язати управління пенсійного фонду провести перерахунок державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком з 21 липня 2010 року .

Ухвалою суду від 23.02.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 21.07.2010 року по 20.08.2010 року відповідно до ст.100 КАС України залишено без розгляду, цією ж ухвалою відкрито провадження у справі за період з 21.08.2010 року.

Відповідач в установлений ч.3 ст.183-2 КАС України строк заперечення щодо позову не надав.

      Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.  

Під час розгляду справи встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, інвалідом третьої групи, захворювання пов'язане з роботами на ЧАЕС, знаходиться на обліку в Управлінні та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи як інвалід третьої групи на підставі статті 54 та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі статті 50 Закону. Розміри пенсій нараховані та виплачуються на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654 “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”. Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсій.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Згідно з положеннями частини четвертої ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.  

Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  

Відповідно до ч.4  ст.54 цього ж Закону, у редакції, яка була чинна до 1 січня 2008 року, передбачалося, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою,  не можуть бути нижчими: по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.  

П.п.12 п.28 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

П.п.15 п.28 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:  по I групі інвалідності - 220 процентів прожиткового мінімуму   для осіб, які втратили працездатність; по II   групі   інвалідності  -  200  процентів  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по III  групі  інвалідності  -  180  процентів прожиткового   мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” та пункту 3 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”  визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнаних  неконституційними.  

Таким чином, з 22 травня 2008 року статті 50 та 54 Закону є чинними у редакції до 1 січня 2008 року.  

Відповідно до статті 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з утратою годувальника, у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких установлено причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими за шість мінімальних пенсій за віком.  

Згідно зі ст.50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам IIІ групи - у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 того самого Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.  

Обґрунтовуючи нарахований розмір пенсії, Управління роз'яснило позивачу, що при обчисленні пенсії вони виходили з розмірів, визначених Кабінетом Міністрів України.

Виходячи з вищезазначеного, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону №1058-ІУ встановлюється у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Положення частини 3 статті 28 цього Закону не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки частиною 1 цієї статті передбачено лише один мінімальний розмір пенсії за віком. Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.  

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру державної пенсії та додаткової пенсії позивачу застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону №796-ХІІ та розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком, а не постанова Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року №654, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача.  

Частиною п’ятою статті 54 Закону №796-ХІІ передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Однак, надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в т.ч. й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.  

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено чинною постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року №523 “Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою  годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи”, положення якої стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону №796-ХІІ. А в п.п.2 п.1 постанови КМУ від 16.07.2008 року №654 встановив розміри сум, за якими розраховуються пенсії, всупереч положенням зазначених статей Закону №796-ХІІ, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до частини третьої ст.67 Закону №796-ХІІ, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.  

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму. Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.  

Оскільки позивачу слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.  

Залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму ст.52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” було  встановлено мінімальний розмір пенсії за віком.

Згідно зі ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Відповідно до п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту.  

Згідно з ч.1 ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.  

      Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Згідно з ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи  третіх осіб, про захист яких вони просять.  

    Розглянувши адміністративний позов, приходжу до висновку, що   адміністративний позов необхідно задовольнити, оскільки вбачається доведеним, що відповідач в період з 21 серпня 2010 року, ігноруючи норми матеріального права, порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, тому мають місце неправомірні дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті державної пенсії, за виключенням суми фактично проведених виплат.

Керуючись ст.3,19,22,92 Конституції України, рішеннями Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, Законами України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",  “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, “Про Державний бюджет України на 2010 рік”, ст.8,9,10,11,12,18,21,69,71,86,94,159, 160,162,163,183-2 КАС України,-  

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

        Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Обухівському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, які передбачені ст.49 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, виходячи  із мінімальної пенсії за віком, яка встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з 21 серпня 2010 року.  

        Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Обухівському районі Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної пенсії згідно ст.54 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, згідно зі ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка повинна становити п’ятдесят процентів мінімальної пенсії за віком, встановленої частиною першою ст.28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, розмір якої визначений у розмірі прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність, згідно зі ст.52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” за виключенням суми фактично проведених виплат з 21 серпня 2010 року.  

        Постанова суду підлягає негайному виконанню.  

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського адміністративного апеляційного суду через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.  

  Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.  

Суддя ОСОБА_2




  • Номер: 2-а/1509/1624/11
  • Опис: визнання відмови відповідача безпідставною та зобов'язання нарахувати та виплатити державну допомогу як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1579/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гайдученко В.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.09.2011
  • Дата етапу: 20.10.2011
  • Номер: 2-а/2303/1289/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1579/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гайдученко В.Д.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 21.03.2011
  • Дата етапу: 31.07.2012
  • Номер: 2-а/1506/4494/11
  • Опис: Про визнання відмови відповідача виплатити щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни та вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1579/11
  • Суд: Біляївський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гайдученко В.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.08.2011
  • Дата етапу: 28.09.2011
  • Номер:
  • Опис: поновлення пропущенного строку для звернення до суду та стягнення недоплаченої соціальної допомоги Дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1579/11
  • Суд: Суворовський районний суд м. Одеси
  • Суддя: Гайдученко В.Д.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.01.2011
  • Дата етапу: 22.06.2011
  • Номер:
  • Опис: стягнення недоплаченої соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-1579/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Гайдученко В.Д.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 19.05.2011
  • Дата етапу: 07.06.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація