Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #54242783

Справа № 539/477/16-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2016 року Лубенський міськрайонний суд

Полтавської області

В складі: головуючого судді - Жаги Е. Г.

при секретарі судового засідання Гусак А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Лубенський молочний завод» про право на спадкування за законом на 0,0179 частки в статутному капіталі товариства ,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ТОВ «Лубенський молочний завод» про право на спадкування за законом на 0,0179 частки в статутному капіталі товариства, мотивуючи свої вимоги тим, що його мати ОСОБА_2, яка мешкала в с. Березоточа Лубенського району Полтавської області 25.02.2002 року отримала Сертифікат іменних акцій, серії А №78 згідно якого стала власником простих іменних акцій відкритого акціонерного товариства «Лубенський молочний завод» в кількості 50(п’ятдесят) штук на загальну номінальну вартість 500 грн. Номінальна вартість однієї акції становить10 (десять) гривень. Кількість акцій, що випущені – 78 676 штук, статутний фонд складає 786 760 грн.

22.05.2015 року ОСОБА_2 померла в с. Березоточа Лубенського району. Після її смерті відкрилася спадщина крім іншого майна і на частку в статутному капіталі ТОВ «Лубенський молочний завод».

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лубенський молочний завод» є правонаступником публічного акціонерного товариства «Лубенський молочний завод», яке було відповідно правонаступником відкритого акціонерного товариства «Лубенський молочний завод».

05.02.2016 року приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок №34 по вул. Садовій в с. Березоточа Лубенського району, що належав спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ №170922, виданого 02.02.2006 року Виконавчим комітетом Березотіцької сільської ради Лубенського району.

Постановою приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 від 05.2016 року було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії – у видачі йому свідоцтва про право на спадщину на частку в статутному капіталі ТОВ «Лубенський молочний завод».

Як зазначено нотаріусом, відповідно до ст. 1219 ЦК України, не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема: право на участь у товариствах та право члена в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.

Відповідно до ОСОБА_4 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.02.2016 року його мати ОСОБА_2 входить до складу засновників (учасників) ТОВ «Лубенський молочний завод» з внеском до статутного фонду в розмірі 500 грн. Розмір статутного капіталу становить 2786760,00 грн.

Прохав суд визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, померлої 22.05.2015 року право на спадкування на 0,0179 частки статутного капіталу(фонду) Товариства з обмеженою відповідальністю «Лубенський молочний завод» в розмірі(частці) що відповідає 500 грн.

В судовому засіданні представник позивача за договором, адвокат ОСОБА_4 змінені позовні вимоги підтримав, прохав визнати за позивачем право на спадкування в порядку спадкування за законом після померлої 22.05.2015 року ОСОБА_2 на 0,0179 частки статутного капіталу(фонду) Товариства з обмеженою відповідальністю «Лубенський молочний завод» в розмірі(частці) що відповідає 500 грн.

Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні проти позову заперечувала, оскільки Статутом ТОВ «Лубенський молочний завод» Порядок передання(переходу) частки(її частини) учасника у статутному капіталі Товариства переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи – учасника Товариства лише за згодою інших учасників Товариства.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши всі подані письмові докази у справі та беручи до уваги докази сторін, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Судом встановлено, що мати позивача - ОСОБА_2, яка мешкала в с. Березоточа Лубенського району Полтавської області, 25.02.2002 року отримала Сертифікат іменних акцій, серії А №78 згідно якого стала власником простих іменних акцій відкритого акціонерного товариства «Лубенський молочний завод» в кількості 50(п’ятдесят) штук на загальну номінальну вартість 500 грн. Номінальна вартість однієї акції становить10(десять) гривень. Кількість акцій, що випущені – 78 676 штук, статутний фонд складає 786 760 грн., що підтверджується копією даного Сертифікату (а.с. 11) та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 13-16).

22.05.2015 року ОСОБА_2 померла в с. Березоточа Лубенського району, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.9) Після її смерті відкрилася спадщина крім іншого майна і на частку в статутному капіталі ТОВ «Лубенський молочний завод».

Товариство з обмеженою відповідальністю «Лубенський молочний завод» є правонаступником публічного акціонерного товариства «Лубенський молочний завод», яке було відповідно правонаступником відкритого акціонерного товариства «Лубенський молочний завод».

Приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 16 жовтня 2015 року було відкрито спадкову справу №292/2015 на майно померлої ОСОБА_2 на підставі заяви позивача ОСОБА_1 про прийняття спадщини.

Інших спадкоємців немає.

05.02.2016 року приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 позивачу ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок №34 по вул. Садовій в с. Березоточа Лубенського району, що належав спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ №170922, виданого 02.02.2006 року Виконавчим комітетом Березотіцької сільської ради Лубенського району, що підтверджується копією даного свідоцтва (а.с.10).

Постановою приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області ОСОБА_3 від 05.2016 року було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії – у видачі позивачу ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину на частку в статутному капіталі ТОВ «Лубенський молочний завод». Як зазначено нотаріусом, відповідно до ст. 1219 ЦК України, не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою спадкодавця, зокрема: право на участь у товариствах та право члена в об’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами (а.с.12).


Як вбачається із п.4.3.4 статуту ТОВ «Лубенський молочний завод», затвердженого протоколом № 2 від 03.06.2014 року , частка у статутному капіталі Товариства переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи – учасника Товариства лише за згодою інших учасників Товариства.

В судовому засіданні також встановлено, що попередньо позивач не звертався до Загальних зборів ТОВ «Лубенський молочний завод» із заявою щодо вирішення питання щодо спадкування ним частки у статуті даної юридичної особи. Згідно позиції відповідача при надходженні даної заяви вона вирішується виключно загальними зборами товариства.

Фактично проаналізувавши дані правові відносини, між сторонами відсутній дійсний спір про право. Позовні вимоги позивача про визнання права на спадкування за законом фактично випливають із вимог цивільного закону і не потребують додаткового підтвердження шляхом винесення судового рішення.

Згідно з роз’ясненнями постанови пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про Судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися за правилами позовного провадження до суду . А згідно з п. 9 постанови - вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК, статтями 55, 69 Закону України від 19 вересня 1991 року N 1576-XII "Про господарські товариства" і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК.

При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

Відповідно до ч.5 ст. 147 ЦК України частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариствах, із збереженням її цільового призначення.

За таких обставин в межах даної справи фактично відсутній предмет спору, так як п.4.3.4 статуту ТОВ «Лубенський молочний завод», частка у статутному капіталі Товариства переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи – учасника Товариства лише за згодою інших учасників Товариства. Питання отримання такої згоди , а також можливої компенсації частки відповідно до ст.148 ЦК України на час розгляду даної справи позивачем не вирішено.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 16, 147, 1218, 1219 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 213-215, 218 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лубенський молочний завод» про право на спадкування за законом на 0,0179 частки в статутному капіталі товариства - відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області в десятиденний строк з дня проголошення рішення через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.



Суддя Лубенського

міськрайонного суду ОСОБА_6 Е. Г.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація