- позивач: Макаренко Тетяна Миколаївна
- відповідач: Наддніпрянська селищна рада Дніпровського району м. Херсона
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 666/6920/15-ц
Провадження № 2/666/517/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.03.2016 року, Дніпровський районний суд м. Херсона у складі:
головуючого судді Рядчої Т.І.,
за участю секретаря Гуменюк Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м. Херсона про визнання права власності на земельну ділянку,-
встановив:
Позивач звернулася до суду з позовом до Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м. Херсона, в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 25.02.2016 року просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на земельну ділянку, що розташована на території Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м. Херсона для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,09 га. Позовні вимоги позивач обґрунтовує тими обставинами, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 12.11.2007 року, після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку, яка розташована на території Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м. Херсона для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,09 га. За свого життя померла не здійснила державну реєстрацію права власності на зазначену земельну ділянку. Право власності на зазначену земельну ділянку у померлої виникло на підставі Розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації від 13.08.2007 року №927. На підставі зазначеного розпорядження виготовлено державний акт на право власності на земельну ділянку, але не був зареєстрований за відсутністю заяви ОСОБА_2, внаслідок смерті останньої. Відповідно до акту зі списання бланків державних актів на право власності 27.12.2012 року державний акт на право власності виготовлений на ім"я ОСОБА_2 списано в зв"язку зі смертю останньої. Позивач є єдиним спадкоємцем після смерті своєї матері. Позивач своєчасно прийняв спадщину в установленому законом порядку, подавши заяву до Першої Херсонської державної нотаріальної контори. Однак нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв"язку з відсутністю оригінала правовстановлюючого документу на земельну ділянку спадкодавця.
Представник позивача в судове засідання не прибула, подала заяву в якій позовні вимоги підтримала та просила розглянути справу без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився подав заяву про розгляд справи без його участі, проти передачі земельної ділянки у власність спадкоємиці ОСОБА_1 не заперечував.
Суд, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1, виданого 12.11.2007 року Наддніпрянською селищною радою Дніпровського району м. Херсона, актовий запис №22 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов"язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов"язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 ЦК України.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку, яка розташована на території Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м. Херсона для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,09 га, яка належала померлій на підставі розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації від 13.08.2007 року №927 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання державних актів на право власності на земельні ділянки та надання їх у власність" згідно якого із земель СВАТ "Обрій", що розташовані на території Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м. Херсона для ведення товарного сільськогосподарського виробництва надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 4,09 га.
Статтею 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно зі ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Судом встановлено, що ОСОБА_1 прийняла спадщину своєчасно в установленому законом порядку, подавши 05.05.2008 року заяву про прийняття спадщини до Першої Херсонської державної нотаріальної контори. Згідно листа №1007/02-14 від 23.12.2015 року Першої Херсонської державної нотаріальної контори позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на нерухоме майно. Згідно листа №2228-99.2-3592/2-15 Міжрегіонального управління держгеокадастру у м. Херсоні та Автономній Республіці Крим відповідно до акту зі списання бланків державних актів на право власності, на право постійного користування земельною ділянкою та додатків до державних актів, затвердженого головним управлінням Держкомзему у Херсонській області 27.12.2012 року, державний акт на право власності виготовлений на ім"я ОСОБА_2 списано у зв"язку з її смертю. Відповідно до ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Статтею 392 ЦК України регламентовано, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивачем доведені, обґрунтовані належними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі. Керуючись ст.ст. 1220-1223, 1261, ЦК України, ст.ст. 10, 60,174, 212, 215, 224-226 ЦПК України,суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м. Херсона про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку, що розташована на території Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району м. Херсона для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 4,09 га.
Рішення суду може бути оскаржено сторонами у 10-ти денний термін з дня його проголошення до апеляційного суду Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпровський районний суд м. Херсона.
Суддя Т.І.Рядча
- Номер: 2/666/517/16
- Опис: визнання права власності
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 666/6920/15-ц
- Суд: Дніпровський районний суд м. Херсона
- Суддя: Рядча Т. І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.12.2015
- Дата етапу: 14.03.2016