Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #54316781

Справа № 148/363/16-ц

Провадження №2/148/268/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2016 року Тульчинський районний суд Вінницької області

в складі: судді Штифурко Л.А.,

секретаря Лавренюк А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в залі суду м. Тульчин цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2, за участю органу опіки та піклування Тульчинської міської ради Вінницької області  про надання дозволу на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди батька,

ВСТАНОВИВ:

          

16 лютого 2016 року ОСОБА_1 звернулась в суд з вказаним вище позовом. Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивувала тим, що перебувала в зареєстрованому шлюбі з відповідачем ОСОБА_2 з 29 жовтня 2006 року по 11 липня 2008 року. Від даного шлюбу вони мають доньку – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка  проживає з нею. Позивач матеріально утримує та належним чином піклується про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.  З часу розірвання шлюбу відповідач участі у вихованні дитини та догляді за нею не бере, розвитком дитини не цікавиться, Донька часто хворіє застудними захворюваннями, для лікування та профілактики яких, за рекомендаціями лікарів, необхідне періодичне перебування дитини на морі. Позивач вважає, що тимчасовий виїзд дитини за кордон буде сприяти покращенню її здоров’я, розширенню світогляду дитини, добре позначиться на її духовному та інтелектуальному розвитку як особистості, стимулюватиме вивчення іноземних мов і буде гарною підготовкою до самостійного життя.

Разом з тим, згідно чинного законодавства тимчасовий виїзд за межі України особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку можливий лише за згодою обох батьків та в їхньому супроводі або супроводі осіб, які ними уповноважені.

Відповідач проживає за межами України, в США. 25 листопада 2013 року він надав письмовий дозвіл на тимчасовий виїзд їх спільної доньки за кордон, однак даний дозвіл не приймається митними органами України, оскільки він посвідчений нотаріусом штату, де проживає відповідач, а не консулом.

В інший спосіб отримати згоду відповідача на тимчасовий виїзд дитини за кордон позивач не має змоги, а тому змушена була звернутися до суду та просить надати їй дозвіл на тимчасовий виїзд з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 за кордон у всі країни світу,  без дозволу (згоди) батька дитини ОСОБА_2 терміном на три роки. Дозволити їй або її офіційному представникові без згоди батька ОСОБА_2 оформлювати документи для тимчасового виїзду за кордон у всі країни світу або супроводу неповнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 за межі України,  терміном на три роки. 

  В судовому засіданні позивач позовні вимоги уточнила в частині надання дозволу для тимчасового виїзду закордон у всі країни світу з метою відпочинку та лікування її неповнолітній доньці ОСОБА_3 терміном на три роки без згоди батька ОСОБА_2 та в її супроводі як матері ОСОБА_4 позов задовольнити у повному обсязі та допустити рішення до негайного виконання.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином шляхом надіслання йому за його заявою на електронну адресу судової повістки та інших процесуальних документів. Від нього до суду надійшла заява з проханням розглядати справу у його відсутність через неможливість прибуття його в судове засідання у зв’язку з перебуванням за межами України. Проти позовних вимог не заперечує.

Представник органу опіки та піклування Тульчинської міської ради Вінницької області в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Від нього до суду надійшла заява з проханням розглядати справу у його відсутність, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріалами справи та оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

  Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 перебували в зареєстрованому шлюбі з 29 жовтня 2006 року по 11 липня 2008 року, що підтверджується копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії 1-АМ № 040008, виданого Відділом РАЦС Тульчинського РУЮ Вінницької області 11 червня 2008 року (а.с.11).

Від даного шлюбу сторони мають спільну малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що встановлено з копії свідоцтва про народження серії 1-АМ № 069832, виданого 18 квітня 2007 року Відділом РАЦС Тульчинського РУЮ Вінницької області (а.с.12).

Відповідно до довідки виконавчого комітету Тульчинської міської ради Вінницької області  № 452 від 16.02.2016 року (а.с.13) донька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживає разом з матірю, ОСОБА_1 за адресою: вулПирогова, 5, м. Тульчин.

Згідно довідки відділу ДВС Тульчинського РУЮ Вінницької області  від 16 лютого 2016 року (а.с.14) виконавчих листів про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 у відділі не перебуває.

Згідно посвідчення серії Д № 400689, виданого 29 березня 2010 року Вінницькою держадміністрацією, ОСОБА_3, є дитиною, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (а.с. 10).

З довідки амбулаторії ЗПСМ м. Тульчин від 16.02.2016 року судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на диспансерному обліку у сімейного лікаря з приводу діагнозу: часто хворіюча ГРВІ (а.с. 15).

Судом також встановлено, що позивач, турбуючись про виховання та утримання дитини, має бажання та можливість виїзду за кордон, де може забезпечити відпочинок, оздоровлення, дитини. Крім того, судом встановлено, що тимчасові поїздки за кордон для лікування та відпочинку можуть сприяти в оздоровленні неповнолітньої ОСОБА_3, яка хворіє, є дитиною, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також її духовному та фізичному розвитку.

Згідно ст.141 СК України батьки мають рівні права та обов'язки щодо дитини.

Згідно ч.2 ст.150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Статтею 313 Цивільного Кодексу України визначено, що фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Порядок виїзду за кордон дітей громадян України визначено Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 року № 3857-ХІІ, постановою КМУ від 27.01.1995 року № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», постановою КМУ від 31.03.1995 року № 231 (із змінами) «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення».

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 року  оформлення проїзного документа дитини провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників батьків чи дітей у разі потреби самостійного виїзду неповнолітнього за кордон.   За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.  Проїзний документ дитини видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері

громадянства. Проїзний документ на дитину оформляється терміном на три роки

або до досягнення нею 18-річного віку.

           Згідно пункту 18 «Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення», затверджених Постановою КМУ  від 31.03.1995 року №231,  оформлення паспорта/ проїзного документа здійснюється на підставі заяви батьків (законних представників батьків чи дітей), а у разі, коли батьки не перебувають у шлюбі між собою, - того з них, з ким проживає дитина, справжність підпису яких засвідчено нотаріально. За наявності заперечень одного з батьків документ може бути оформлено на підставі рішення суду.      

Відповідно до п.4 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених Постановою КМУ від 27.01.1995 р.,  виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків, у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених  копій, зокрема, рішення суду  про  надання  дозволу  на   виїзд   з   України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

Таким чином, чинне законодавство передбачає можливість оформлення проїзного документа дитини та виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків за рішенням суду.

З огляду на викладене, діючим законодавством не встановлено обмеження щодо виїзду неповнолітньої дитини за кордон, а лише встановлено певний порядок її виїзду за кордон за згодою батьків або дозволу суду при відсутності згоди одного з батьків.                

Приймаючи до уваги, що позивач має складнощі в отриманні належним чином оформленої згоди відповідача, який проживає за межами України,  на тимчасовий виїзд  дитини за кордон, а також беручи до уваги той факт, що судом при розгляді даної справи не встановлено обмежень чи заборон, які унеможливлюють виїзд малолітньої дитини за межі України для тимчасового перебування, суд вважає можливим позовні вимоги задовольнити.

Справи, в яких суд допускає рішення до негайного виконання, визначено в ст. 367 ЦПК України. Справа, що розглядається, не відноситься до їх категорії, а тому суд не приймає доводи позивача про необхідність допуску рішення до негайного виконання.

Керуючись ст.ст. 10, 11,  57-61, 88, 209,  212-215, ЦПК України, ст.ст. 141,  153,  155,  157 СК України, ст. 313 ЦК України, Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», суд, –

                                                      ВИРІШИВ:

          

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, за участю органу опіки та піклування Тульчинської міської ради Вінницької області  про надання дозволу на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди батька - задовольнити.

Надати дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон у всі країни світу терміном на три роки з метою відпочинку, лікування неповнолітній ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, без згоди її батька ОСОБА_2 в супроводі її матері ОСОБА_1.

Надати дозвіл ОСОБА_1 або її офіційному представникові, оформлювати проїзні документи для тимчасового виїзду за кордон або супроводу у всі країни світу терміном на три роки з метою відпочинку, лікування неповнолітньої ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, без згоди її батька ОСОБА_2.                

Рішення суду може  бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Вінницької області через Тульчинський районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не не були присутні у судовому засіданні під час його проголошення, - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Л.А.Штифурко


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація