АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22ц-1101/2009 року Головуючий по 1-й інстанції :
Литвин М.М.
Суддя-доповідач:
Новохатня В.А.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
3 червня 2009 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого : Акопян В.І.,
Суддів : Новохатньої В.А., Петренка В.М.
при секретарі: Зеленській О.І.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 16 лютого 2009 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення боргу та пені від суми невиплачених аліментів.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду,-
В С Т А Н О В И Л А:
Рішенням Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 16 лютого 2009 року позов ОСОБА_1 - задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 2348 грн. 83 коп заборгованості по сплаті аліментів станом на 01.02.2009 р.
Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 117 грн. 86 коп. судових витрат, сплачених позивачкою при зверненні до суду.
У задоволенні позовних вимог про стягнення з ОСОБА_2 пені за несплату аліментів у розмірі 8 086 грн. 59 коп. ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 прохає рішення суду в частині відмови в стягненні пені за несплату аліментів скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, та ухвалити в цій частині нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, підстав для задоволення скарги не знаходить.
Згідно ст.308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
У відповідності зі ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.
Відповідно з ч.1 ст.196 Сімейного Кодексу України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобовґязана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
Ухвалюючи рішення щодо вимог ОСОБА_1 про відповідальність ОСОБА_2 за прострочення сплати аліментів, суд першої інстанції повно зґясував фактичні обставини справи, дав належну оцінку наданим доказам і дійшов правильного висновку про відсутність підстав на стягнення неустойки за прострочення сплати аліментів.
Встановлено, що відповідач щомісячно сплачував аліменти на користь позивачки, але за станом здоровґя не мав постійного місця роботи і сплачував аліменти не в повному обсязі, у звґязку з чим утворилася заборгованість. А тому вини відповідача у простроченні сплати аліментів не встановлено.
Крім того, як передбачено статтею 196 Сімейного Кодексу України, пеня за прострочення сплати аліментів сплачується за умови повідомлення боржника державним виконавцем про наявність заборгованості і про строк погашення, оскільки саме з цієї дати необхідно нараховувати пеню за кожен день прострочення виплати заборгованості до її погашення. Позивачкою не надано доказів на підтвердження зазначеного і судом не встановлений факт щодо повідомлення відповідача про наявність заборгованості і про строк погашення державним виконавцем.
За таких обставин судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено в задоволенні вимог про стягнення з відповідача неустойки в розмірі 8086 грн. 59 коп.
Викладені в апеляційних скаргах доводи безпідставні та не спростовують висновків суду.
Рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального й процесуального права, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - відхилити.
Рішення Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 16 лютого 2009 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий: В.І. Акопян
Судді
Апеляційного суду: В.А. Новохатня
В.М. Петренко