Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #54349215

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


16 березня 2016 року Справа № Б-48/67-09


Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючогоКороткевича О.Є. (доповідач у справі),

суддівКоваленка В.М., Погребняка В.Я.

розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_4

на ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 23.12.2015 року

у справі Господарського суду№ Б-48/67-09 Харківської області

за заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_7 Фізичної особи-підприємця ОСОБА_6

провизнання банкрутом,


Представники сторін в судове засідання не з'явилися.


ВСТАНОВИВ:


Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 23 грудня 2015 року у справі № Б-48/67-09 (головуючий суддя: Шутенко І.А., судді: Гетьман Р.А., Плахов О.В.) припинено провадження за апеляційною скаргою фізичної особи ОСОБА_4.

Не погодившись із прийнятою судом апеляційної інстанції ухвалою, скаржник фізична особа ОСОБА_4 звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, якою просить скасувати ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 23 грудня 2015 року у справі № Б-48/67-09 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заяви ліквідатора ФОП ОСОБА_6 про забезпечення вимог кредиторів відмовити.

Доводи касаційної скарги зводяться до порушення судом норм процесуального та матеріального права, зокрема, ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 66, 67 Господарського процесуального кодексу України.

Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Припиняючи провадження за апеляційною скаргою фізичної особи ОСОБА_4, суд апеляційної інстанції виходив з того, що між апелянтом та сторонами у справі відсутній правовий зв'язок та не доведено порушення прав останнього.

Так, нормами ч. 1 ст. 91 ГПК України передбачено право на апеляційне оскарження судового рішення, що не набрало законної сили особою, яка не брала участі у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки.

Нормами ч. 6 ст. 106 цього ж кодексу встановлено, що апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду можуть подавати сторони та інші учасники судового процесу, передбачені цим Кодексом та Законом про банкрутство.

Провадження у справах про банкрутство здійснюється в порядку, передбаченому ГПК України, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.

В силу особливостей справи про банкрутство (ст. 41 ГПК України), коло осіб, які мають право оскаржити судові рішення у справі про банкрутство, діючим законодавством звужено до учасників такої справи задля попередження необґрунтованого втручання інших осіб, які не є учасниками справи, у хід процедури банкрутства.

Учасниками провадження у справі про банкрутство, згідно зі ст. 1 Закону про банкрутство, є сторони, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство, Фонд державного майна України, державний орган з питань банкрутства, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа акціонерів або учасників товариств з обмеженою чи додатковою відповідальністю.

Між тим, стаття 1 Закону про банкрутство передбачає, що кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів). Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство. До конкурсних кредиторів відносяться також кредитори, вимоги яких до боржника виникли внаслідок правонаступництва за умови виникнення таких вимог до порушення провадження у справі про банкрутство. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство.

При цьому, колегія суддів бере до уваги, що вказаний вище перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство названа стаття відносить також інших осіб, які у випадках, передбачених Законом про банкрутство, беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Однак, судом апеляційної встановлено, що заявник апеляційної скарги фізична особа ОСОБА_4 із заявою до боржника з кредиторськими вимогами не звертався, у встановленому порядку статусу учасника справи про банкрутство не набув, доказів щодо порушення прав та вирішення питання про права та обов'язки останнього не надав.

Так, слід зазначити, що судове рішення є таким, що прийняте про права та обов'язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині рішення містяться висновки суду про права та обов'язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов'язки таких осіб.

В зв'язку з викладеним, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла правомірного висновку, що на момент звернення з апеляційною скаргою скаржник був позбавлений можливості оскаржити судові рішення у справі про банкрутство.

На підставі зазначеного, колегія суддів приходить до висновку, що ухвала Харківського апеляційного господарського суду від 23 грудня 2015 року у справі № Б-48/67-09 прийнята у відповідності до фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства і підстав для її зміни чи скасування не вбачається.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, суд


ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення.

2. Ухвалу Харківського апеляційного господарського суду від 23 грудня 2015 року у справі № Б-48/67-09 залишити без змін.


Головуючий: О.Є. Короткевич

Судді: В.М. Коваленко

В.Я. Погребняк


  • Номер:
  • Опис: визнання банкрутом
  • Тип справи: Роз'яснення і виправлення рішення, ухвали (банкрутство) (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: Б-48/67-09
  • Суд: Господарський суд Харківської області
  • Суддя: Короткевич О.Є.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.07.2018
  • Дата етапу: 18.07.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація