Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #54351326

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


У Х В А Л А


І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


10 березня 2016 року м.Київ К/800/35774/15 К/800/36950/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Заяць В.С.,

Стрелець Т.Г.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги Публічного акціонерного товариства «Центренерго» та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи без самостійних вимог на предмет спору - Державне підприємство «Енергоринок», Публічне акціонерне товариство «Центренерго», про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» звернулося з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа - Державне підприємство «Енергоринок», в якому просило зобов'язати відповідача визначити порядок та термін повернення Розпоряднику системи розрахунків Державному підприємству «Енергоринок» відповідно до Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку електричної енергії України, яка є Додатком № 4 до Договору між Членами оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року, коштів у сумі 91264 тис. грн., що були додатково перераховані Публічному акціонерному товариству «Центренерго» внаслідок прийняття постанови від 15 квітня 2015 року № 1243 «Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення на квітень 2015 року та перерахування коштів для ПАТ «Центренерго».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав про порушення у зв'язку із винесенням постанови від 15 квітня 2015 року № 1243 його прав та інтересів, оскільки встановлені додаткові перерахування ПАТ «Центренерго» коштів за рахунок інших учасників оптового ринку електроенергії без визначення при цьому порядку та термінів повернення додатково отриманих коштів. Вважає, що оскаржуваною постановою відповідач створив для позивача несприятливі умови на ринку електричної енергії у порівнянні з іншими учасниками та порушив положення Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Публічне акціонерне товариство «Центренерго».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2015 року, позов задоволено; зобов'язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначити порядок та термін повернення Розпоряднику системи розрахунків Державному підприємству «Енергоринок» відповідно до Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку електричної енергії України, яка є Додатком № 4 до Договору між Членами Оптового ринку електричної енергії України від 15 листопада 1996 року, коштів у сумі 91264 тис.грн., що були додатково перераховані Публічному акціонерному товариству «Центренерго» внаслідок прийняття постанови від 15 квітня 2015 року № 1243 «Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення на квітень 2015 року та перерахування коштів для ПАТ «Центренерго».

Не погоджуючись з рішенням судів першої та апеляційної інстанцій, Публічне акціонерне товариство «Центренерго» та Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просять судові рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» у поданих запереченнях просить касаційну скаргу залишити без задоволення, рішення апеляційного суду- без змін.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців зареєстровано в якості юридичної особи, має в своїй структурі Відокремлений підрозділ «Зуївська теплова електрична станція» (код ЄДРПОУ 26160818, 86783, м. Харцизьк, м. Зугрес, вул.60 років Жовтня, буд.100).

Позивач є енергогенеруючою компанією, до складу якої входять три теплові електростанції: Зуївська, Курахівська та Луганська. Встановлена потужність станцій ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» становить 4157 МВт.

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про електроенергетику» державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії.

Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

15 квітня 2015 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийнято постанову №1243 «Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення на квітень 2015 року та перерахування коштів для ПАТ «Центренерго», якою затверджено додатковий платіж на виконання урядового рішення (Дврзб) для ПАТ «Центренерго» на квітень 2015 року в сумі 91264 тис.грн., а третім пунктом зобов'язано розпорядника коштів Оптового ринку електричної енергії України забезпечити проведення розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії з урахуванням пункту першого цієї постанови.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про електроенергетику» купівля всієї електричної енергії, виробленої на електростанціях, потужність чи обсяг відпуску яких перевищують граничні показники (крім випадків, передбачених цим Законом), та весь її оптовий продаж здійснюються на оптовому ринку електричної енергії України. Функціонування інших оптових ринків електричної енергії в Україні забороняється.

Частиною 8 ст.15 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі договору.

15 листопада 1996 року з метою створення Оптового ринку та врегулювання взаємовідносин сторін, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею і постачанням та купівлі-продажу електричної енергії укладено Договір між Членами Оптового ринку електричної енергії України (ДЧОРЕ), предметом якого є встановлення правил та порядку функціонування прозорої і справедливої системи комерційних стосунків у процесі купівлі-продажу електричної енергії. Невід'ємною частиною договору є додатки, в томи числі Додаток 2 - Правила Оптового ринку електричної енергії України (далі - Правила ОРЕ), Додаток 4 - Інструкція про порядок використання коштів Оптового ринку (далі - ІВКОР).

Відповідно до п.п.3.2, 8.1.1 Правил ОРЕ розпорядник коштів Оптового ринку електричної енергії зобов'язаний розраховувати та нараховувати платежі виробникам електричної енергії, дотримуватись Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку (ІВКОР).

Згідно п.8.8.1 Правил ОРЕ розпорядник системи розрахунків повинен нарахувати та рівномірно розподілити між розрахунковими періодами доби додаткові платежі за рішенням НКРЕ - на виконання законодавчих актів та урядових рішень, погашення безнадійного боргу (Дврзб).

Відповідно до п.2.1 ІВКОР кошти Оптового ринку - це кошти, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання місцевих постачальників та Оптового постачальника, та є власністю учасників Оптового ринку і підлягають розподілу згідно з алгоритмом, затвердженим НКРЕ.

Згідно п.10.1.1 ІВКОР всі запропоновані зміни до алгоритму оптового ринку мають відповідати Закону України «Про електроенергетику», встановлюються і затверджуються відповідною постановою НКРЕ. НКРЕ відповідно до Закону України «Про електроенергетику» має виключне право вносити зміни до алгоритму оптового ринку самостійно без погодження з іншими органами.

Пунктом 10.1.8 ІВКОР постанови НКРЕ, згідно з якими вносяться зміни до Алгоритму Оптового постачальника, що передбачають додаткові перерахування коштів будь-яким окремим Сторонам Договору за рахунок інших, повинні визначати порядок та термін повернення додатково отриманих коштів.

Пунктом 10.3.2 ІВКОР передбачено, що алгоритм оптового ринку розробляється і впроваджується за принципом дотримання прозорого та справедливого порядку розподілу коштів між учасниками розподілу коштів оптового ринку за процедурою, визначеною пунктами 10.1.4-10.1.6 ІВКОР, та затверджується постановою НКРЕ.

Як встановлено абз.6 ч.11 ст.15 Закону України «Про електроенергетику», у кожному розрахунковому періоді (місяці) забезпечується оплата вартості електричної енергії та послуг, закуплених у цьому періоді оптовим постачальником електричної енергії, у рівному відсотку кожній енергогенеруючій компанії.

Отже, позивач зобов'язаний продавати на підставі двостороннього договору електричну енергію ДПЕ і має гарантоване законом право на отримання за неї оплати у рівному з іншими виробниками (енергогенеруючими компаніями) відсотку.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року №280-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» відповідачу надані повноваження змінювати алгоритм розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та нормативів перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії.

Відповідно до п.3 Тимчасового порядку внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2002 року №200, перед прийняттям рішення про внесення змін до алгоритму Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг забезпечує проведення експертизи з метою визначення можливих наслідків та економічної доцільності цих змін.

Судами обґрунтовано відзначено, що відповідачем не надані докази щодо проведення експертизи з метою визначення наслідків та економічної доцільності змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії, як того вимагає Тимчасовий порядок внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням.

Також судами попередніх інстанцій обґрунтовано відхилені твердження відповідача та третьої особи - ПАТ «Центренерго» про те, що у зв'язку з прийняттям постанови від 15 квітня 2015 року № 1243, зміни до алгоритму розподілу оптового ринку не вносились і не повинні вноситись, адже додатковий платіж був складовою тарифу на виробництво електричної енергії.

Алгоритм оптового ринку електричної енергії, у відповідності до ст.1 Закону України «Про електроенергетику», - порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Відповідно до п.9 ІВОКР алгоритм Оптового ринку складається з двох складових частин. Перша складова стосується порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання Місцевих постачальників (далі - Алгоритм Постачальників), і застосовується відповідно до Порядку визначення відрахувань коштів на поточні рахунки Місцевих постачальників та на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Оптового постачальника (далі - Порядку). Друга складова стосується порядку розподілу коштів з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Оптового постачальника, (далі - Алгоритм Оптового постачальника; разом з Алгоритмом Постачальників, далі - Алгоритм Оптового ринку).

Таким чином, алгоритм оптового ринку передбачає порядок розподілу будь-яких коштів, які надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, незалежно від природи їх виникнення.

Судами встановлено та відповідачем не заперечується, що кошти, у вигляді додаткового платежу згідно постанови від 15 квітня 2015 року № 1243 були розподілені із поточного рахунку із спеціальним режимом використання.

З урахуванням вищенаведених обставин колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що прийнявши постанову від 15 квітня 2015 року № 1243 «Про затвердження додаткового платежу на виконання урядового рішення на квітень 2015 року та перерахування коштів для ПАТ «Центренерго» та не визначивши порядок та термін повернення додатково отриманих коштів Публічним акціонерним товариством «Центренерго», відповідачем порушено норми Закону України «Про електроенергетику», Тимчасовий порядок внесення змін до алгоритму оптового ринку електричної енергії та здійснення контролю за його дотриманням, положення Договору між членами оптового ринку електричної енергії України й Інструкції про порядок використання коштів оптового ринку електричної енергії України та право позивача на користування коштами оптового ринку, які є власністю Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» як учасника Оптового ринку та підлягають розподілу згідно з алгоритмом, затвердженим Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.3 ст.220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційні скарги Публічного акціонерного товариства «Центренерго» та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг відхилити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 21 липня 2015 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.



Судді









  • Номер:
  • Опис: про зобов'язання вчинити дії щодо визначення порядку та терміну повернення коштів у розмірі 91264 грн.
  • Тип справи: Адміністративний позов
  • Номер справи: 805/1661/15-а
  • Суд: Донецький окружний адміністративний суд
  • Суддя: Голяшкін О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто у касаційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.05.2015
  • Дата етапу: 10.03.2016
  • Номер:
  • Опис: про зобов'язання вчинити певні дії
  • Тип справи: Касаційна скарга
  • Номер справи: 805/1661/15-а
  • Суд: Касаційний адміністративний суд
  • Суддя: Голяшкін О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.08.2015
  • Дата етапу: 27.03.2016
  • Номер:
  • Опис: про зобов'язання вчинити дії щодо визначення порядку та терміну повернення коштів у розмірі 91264 грн.
  • Тип справи: У порядку виконання судових рішень
  • Номер справи: 805/1661/15-а
  • Суд: Донецький окружний адміністративний суд
  • Суддя: Голяшкін О.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.09.2015
  • Дата етапу: 08.04.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація