Судове рішення #54398465

Справа № 625/42/16-ц

Провадження № 2/625/32/16


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.03.2016 року с. Різуненкове

Коломацький районний суд Харківської області у складі головуючого судді Яковенко А.О., за участю секретаря судового засідання - Рахімова О.Б.,

представника позивача - не прибув,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача про витребування доказів у справі за цивільним позовом ОСОБА_1 до Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області про визнання права власності,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Коломацького районного суду Харківської області з позовною заявою, у якій після уточнення позовних вимог, прийнятих судом, просив суд визнати за ОСОБА_1 право власності на ? житлового будинку з господарськими надвірними спорудами, розташованого по АДРЕСА_1; визнати за повнолітньою недієздатною ОСОБА_2 право власності на ? житлового будинку з господарськими надвірними спорудами, розташованого по АДРЕСА_1, після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

В обґрунтування позовних вимог позивачем в позові зазначено наступне. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер - ОСОБА_3, який був чоловіком позивачки; після його смерті залишилась спадщина, а саме: житловий будинком з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на території Покровської сільської ради Харківської області. За життя спадкодавець не оформив документи на будинок як на об'єкт права приватної власності, а через відсутність правовстановлюючого документа на будинок, як на об'єкт права власності позивач, у зв'язку з його смертю, оформити спадщину у нотаріальній конторі неможливо, оскільки державний нотаріус може видати свідоцтво на спадщину тільки на майно, яке належало спадкодавцю особисто на праві приватної власності, у зв'язку з чим просив суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В судове засідання, призначене на 22.03.2016 року, представник позивача не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, представник відповідача просив суд слухати справу без його участі, про що надав відповідну заяву (а.с. 79).

В судове засідання, призначене на 22.03.2016 року, представник відповідача не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, представник відповідача просив суд слухати справу без його участі, про що надав відповідну заяву (а.с. 42).

Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, потреба заслухати представника відповідача та свідків відсутня, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, а тому суд вважає, що справу слід розглянути за наявними в ній матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи та докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, а визнання прийняттю, з наступних підстав.

З матеріалів справи судом вбачається, що вказана справа є справою про визнання права власності в порядку спадкування за законом на нерухоме майно, яке залишилось після смерті чоловіка позивача.

Згідно зі свідоцтвом про одруження, виданого Покровським с/бюро ЗАГС Краснокутського району Харківської області, позивач - ОСОБА_3 та ОСОБА_1, 07 березня 1962 року уклали шлюб, про що був зроблений актовий запис № 10 (а.с. 10). Чоловік позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтво про смерть, виданого 23.02.2005 року виконкомом Покровської сільської ради Харківської області, актовий запис № 14 (а.с. 11).

Відповідно до технічного паспорта на жилий, судом встановлено, що будинок по АДРЕСА_1 зареєстрований на власника ОСОБА_3 (а.с. 12-14), а також інформаційною довідкою Коломацького МКПТІ від 17.01.2014 року за № 10, відповідно до якої власником вказаного будинку на праві приватної власності є ОСОБА_3 (а.с. 15).

Після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на все майно, що належало спадкодавцю на момент смерті, мають набути дружина та його донька, оскільки інші спадкоємці за законом та/або заповітом - відсутні.

Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року N 7 згідно з правилами статті 1220 ЦК та статті 249 ЦПК часом відкриття спадщини слід вважати день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданим відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.

Судом встановлено, що часом відкриття спадщини для спадкування за законом для позивача після смерті ОСОБА_3, є ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11).

Згідно з п. 1 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року N 7 спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України (далі - ЦК), законами України від 2 вересня 1993 року N 3425-XII "Про нотаріат", від 23 червня 2005 року N 2709-IV "Про міжнародне приватне право", іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами. Відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі - ЦК УРСР), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Таким чином, суд приходить до висновку, що спірні відносини спадкування за законом для ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_3, регулюються правилами Цивільного кодексу України.

Згідно з ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За таких умов, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належить до спадкоємців першої черги права на спадкування за законом, після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, оскільки на момент його смерті, жодна особа з заявою про визнання права власності на жилий будинок з надвірними будівлями, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1, не звернулась.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року N 7 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Позивач звернувся до органу держаного нотаріату на території Коломацького району Харківської області з питання спадкування спірного майна, але у видачі свідоцтва про право власності на спірне майно йому було відмовлено.

Стосовно права спадкування ОСОБА_2, суд зазначає наступне.

Батьками ОСОБА_2 є ОСОБА_3 та ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження, виданого 18.03.1965 року Покровським с/бюро ЗАГС Краснокутського району Харківської області, актовий запис № 6 (а.с. 16).

Рішенням Коломацького районного суду Харківської області від 17.04.2014 року у справі № 625/62/14-ц, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнано недієздатною та призначено опікуна - ОСОБА_5 Вказане рішення набрало законної сили 27.04.2014 року (а.с. 58).

Відповідно ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ч. 1 ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Таким чином, ОСОБА_2 має право на обов'язкову частку спадкового майна після смерті батька - ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Враховуючи, що позивач звернувся за свідоцтвом про право на спадщину до Коломацької державної нотаріальної контори Харківської області, але у його видачі йому було відмовлено, тобто умови для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину позивачем вичерпані, суд приходить до висновку про наявність порушеного права у правовідносинах спадкування за законом для ОСОБА_1 та ОСОБА_2 після смерті ОСОБА_3.

Судом встановлено, що у спадковій справі ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, заяви спадкоємців - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відмову від права на спадщину відсутні; крім того відомості, надані Коломацькою державною нотаріальною конторою Харківської області, містять заяву ОСОБА_1 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 на нерухоме майно та грошовий вклад (а.с. 65, 72), а відповідно до копії свідоцтва про право власності на спадщину за законом, ОСОБА_1 є спадкоємцем грошового вкладу ОСОБА_3 у ВАТ «Державний ощадний банк України» (а.с. 96).

Окрім цього, спадкова справа ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, містить заяви спадкоємців - ОСОБА_5 та ОСОБА_6, подані до Коломацької державної нотаріальної контори Харківської області про відмову від спадщини на користь ОСОБА_1 (а.с. 63, 64).

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Згідно з ч. 2 ст. 11 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Відповідач правом участі у судовому засіданні не скористався, письмових заперечень щодо поданого позову до суду не надав, тобто використав свої процесуальні права як особи, яка бере участь у справі, на власний розсуд. Крім того, визнання позову відповідачем не суперечить вимогам ч. 2 ст. 11 ЦПК України та не порушує нічиїх прав, свобод та інтересів.

За таких умов, враховуючи наявність порушеного права позивача, факт того, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належить до спадкоємців першої черги за законом, після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, а також доведеності факту наявності у спадкодавця спірного майна (жилого будинку з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1), суд приходить до висновку що цивільний позов ОСОБА_1 до Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області про визнання права власності - необхідно задовольнити.

З матеріалів справи вбачається, що фактично спір щодо визнання права власності на спадкове майно між особами, які беруть участь у справі відсутній, питання про їх відшкодування позивачем у позові не порушувалось, а тому судові витрати при ухваленні судом рішення позивачеві не відшкодовуються.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1223, 1241, 1258, 1261 ЦК України, Постановою Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року N 7, ст.ст. 10, 11, 57, 61, 88, 169, 212-215, 223, 294 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

1. Цивільний позов ОСОБА_1 до Покровської сільської ради Коломацького району Харківської області про визнання права власності - задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати за ОСОБА_1 право власності на ? житлового будинку з господарськими надвірними спорудами, розташованого по АДРЕСА_1; визнати за повнолітньою недієздатною ОСОБА_2 право власності на ? житлового будинку з господарськими надвірними спорудами, розташованого по АДРЕСА_1, після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

3. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Харківської області через Коломацький районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

ССуддя: А. О. Яковенко




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація