УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2010 року Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Пономаренко М.С.
при секретарі Терещенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Білопіллі подання старшого державного виконавця ВДВС Білопільського районного управління юстиції ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання виконавчого листа по справі № 6-1 виданого 11.03.2010 року Білопільським районним судом Сумської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ТОВ «Охангарон Мухліса ОСОБА_3» 59700 доларів США основного боргу, 10557 доларів СІЛА неустойки, 2500 доларів США витрати позивача по відрядженню, 3000 доларів США витрат на юридичні послуги, 4466,63 доларів США витрат по оплаті арбітражного збору, а всього 80223,63 доларів США шляхом визначення суми стягнення за виконавчими документами у гривневому еквіваленті,-
ВСТАНОВИВ:
31 серпня 2010 року старший державний виконавець відділу державної виконавчої служби Білопільського районного управління юстиції ОСОБА_1 звернулася до суду із поданням про встановлення способу і порядку виконання виконавчого листа по справі № 6-1 виданого 11.03.2010 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ТОВ «Охангарон Мухліса ОСОБА_3» 80223,63 доларів США шляхом визначення суми стягнення за виконавчими документами у гривневому еквіваленті, мотивуючи свої вимоги тим, що на думку державного виконавця в резулютивній частині ухвали суду присуджена сума повинна бути зазначеною у гривневому еквіваленті. Окрім того, державний виконавець зазначає, що відсутній дієвий законодавчо передбачений механізм відкриття ДВС депозитних рахунків у іноземній валюті для проведення стягнень та виплат.
В судовому засіданні старший державний виконавець Долина Т.А. подання підтримала.
Зазначила, що відповідно до ст.192 ЦК України законним платіжним засобом , обов»язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця гривня.
Пояснила, що виконавча служба є державною і діє згідно із ЗУ «Про виконавче провадження» та інших Законів, відповідно до яких відсутній дієвий законодавчо передбачений механізм відкриття депозитного рахунку відділом держаної виконавчої служби в іноземній валюті, а від так і виконання рішень судів, які передбачають стягнення в іноземній валюті, є неможливим.
Представник стягувана ОСОБА_4 з поданням погодився частково. Надав суду клопотання про стягнення із боржника грошових коштів у національній валюті «гривні» та подальшу конвертацію грошових коштів в національній валюті «гривні» через обслуговуючий банк в долари СЩА та перерахунок конвертованої валюти на валютний рахунок ТОВ «Охангарон Мухліса ОСОБА_3»(Узбекистан)-
Боржник ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був сповіщений про час, день та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомив.
Суд заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи вважає, що подання про встановлення способу і порядку виконання виконавчого листа по справі № 6-1 виданого П,03.2010 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ТОВ «Охангарон Мухліса ОСОБА_3» 80223,63 доларів США шляхом визначення суми стягнення за виконавчими документами у гривневому еквіваленті, задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно ст, 373 ЦПК України, за наявності обставин, що утруднюють виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім’ї, відсутність присудженого майна а натурі, стихійне лихо тощо), за заявою державного виконавця або за заявою сторони суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення в судовому засіданні з викликом сторін у виняткових випадках може відстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
В судовому засіданні встановлено , що ухвалою Білопільського районного суду від 25 січня 2010 року клопотання ТОВ «Охангарон Мухліса ОСОБА_3» задоволено : надано дозвіл на примусове виконання рішення Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово- промисловій палаті України від ЗО липня 2009 р. у справі АС № 30у/2009 р. за позовом ТОВ «Охангарон Мухліса ОСОБА_3» до ОСОБА_2 про стягнення 59700 доларів СПІД основного боргу, 10557 доларів США неустойки, 2500 доларів США витрати позивача по відрядженню, 3000 доларів США витрати на юридичні послуги, 4466,63 доларів СІЛА витрати по оплаті арбітражного збору, а всього 80223,63 доларів США (а.с. 45-47).
Ухвала суду набрала законної сили та виконується примусово.
Згідно із ст. 1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий розгляд і вирішення справ з метою захисту прав, свобод чи інтересів фізичних та юридичних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України „ Про виконавче провадження ”, стягнення за виконавчими документами у першу чергу звертається на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті.
Також ст. 51 Закону України «Про виконавче провадження» визначений порядок звернення стягнення на майно боржника при обчисленні боргу у гривнях або іноземній валюті, зокрема, зазначено, що звернення стягнення на кошти боржника у гривнях та інше майно боржника при обчисленні боргу в іноземній валюті здійснюється в порядку, передбаченому цією статтею.
Зі змісту вказаної статті вбачається, що вона ніяким чином не виключає можливість стягнення коштів боржника в іноземній валюті, а навпаки визначає конкретний механізм їх стягнення саме в процесі здійснення виконавчого провадження.
Діюче законодавство не забороняє використовувати іноземну валюту при здійсненні розрахунків, зокрема, і при стягненні грошових коштів в іноземній валюті в процесі виконання судового рішення.
Так, старший державний виконавець зазначає, що п.14 постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 року № 14 «Про судове рішення у цивільній справі» надано роз»яснення, що відповідно з частиною першою статті 192 ЦК законним платіжним засобом, обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. У зв’язку з цим при задоволенні позову про стягнення грошових сум суди повинні зазначати в резолютивній частині рішення розмір суми, що підлягає стягненню, цифрами і словами у грошовій одиниці України - гривні. При стягненні періодичних платежів суд має вказати період, протягом якого проводиться виконання.
У разі пред’явлення позову про стягнення грошової суми в іноземній валюті суду слід у мотивувальній частині рішення навести розрахунки з переведенням іноземної валюти в українську за курсом, встановленим Національним банком України на день ухвалення рішення.
Але, в цьому ж п.14 зазначеної Постанови вказано, що суд має право ухвалити рішення про стягнення грошової суми в іноземній валюті з правовідносин, які виникли при здійсненні валютних операцій, у випадках і в порядку, встановлених законом (частина друга статті 192 ЦК, частина третя статті 533 ЦК; Декрет Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю).
Таким чином, можливість звернення стягнення на кошти в іноземній валюті передбачена Законом України „ Про виконавче провадження ”, а тому посилання державного виконавця на те, ЩО в державній виконавчій службі не відкритий валютний рахунок і це є обставиною, яка виключає здійснення виконавчого провадження, є необгрунтованими.
Щодо валюти виконання зобов’язання, суд вважає необхідним зазначити, що вона випливає
зі змісту укладеного між сторонами договору, зазначена в рішенні суду, яке є чинним, а тому підлягає обов’язковому виконанню органами державної виконавчої служби. Суб»єкт звернення не наділений повноваженнями переглядати або ставити під сумнів судові рішення, а наділений законодавчо повноваженнями щодо їх виконання.
Керуючись er. 373 ЦПК України, ст.ст. 5, 50-51 Закону України. „ Що виконавче провадження ”, суд -
УХВАЛИВ:
В задоволенні подання старщого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Білопільського районного управління юстиції ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання виконавчого листа по справі № 6-І виданого ІJ.03.2010 року Білопільським районним судом Сумської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь TOQ «Охангарон Мухліса ОСОБА_3» 80223,63 доларів США шляхом визначення суми стягнення за виконавчими документами у гривневому еквіваленті, відмовити за необґрунтованістю.
Ухвала суду може бути оскаржена до апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд шляхом подачі в п’ятиденний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 6-36/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Пономаренко М.С.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.11.2015
- Дата етапу: 18.11.2015