Судове рішення #5476897

                                         

                             ПОСТАНОВА

                              Іменем України

12 травня 2009 року                 Міловський районний суд Луганської області

у складі:головуючого-судді                             ОСОБА_1

при секретарі                                          Пасічник Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с. Мілового справу за адміністративним позовом ОСОБА_2  до управління Праці та соціального захисту населення Міловської районної державної адміністрації

про утримання недоплаченої щорічної разової грошової допомоги інвалідам війни до дня 5 травня.

                               В С Т А Н О В И В:

    До суду звернувся із адміністративним позовом ОСОБА_2 у якому просить стягнути з відповідача управління праці та соціального захисту населення Міловської районної державної адміністрації на його користь суму недоплаченої щорічної допомоги за 2007 рік 2100,36 гривень, за 2008 рік 2486 гривень а всього 4586,36 гривень.

    Свої дії мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1категорії, а також інвалідом 2 групи знаходиться на обліку у відповідача управлінні праці та соціального захисту населення Міловської районної державної адміністрації Луганської області. Згідно ч.5 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”№ 3551-ХІІ від 22 жовтня 1993 року в подальшому “ОСОБА_3 о ветеранах”. “Пільги учасникам бойових дій та особам,прирівняним до них”, що річно до 5 травня “Інвалідам війни третьої групи виплачується разова грошова допомога у розмирі шести мінімальних пенсій за віком”. В супереч вимогам Закону України “Про статус ветеранів війни,гарантій їх соціального захисту” грошова  допомога відповідачем  призначена йому у 2007 році,2008 році була виплачена не в повному обсязі. Мінімальна пенсія за віком з 1 квітня 2007 року складає 410,06 гривень, з 1 квітня 2008 року складає 481 гривня. У 2007 році повинно було виплачено 410 х 8= 3280,48 гривень виплачено 360 гривень,у 2008 році повинно бути виплачено 481 х 8= 3848 гривень, виплачено тільки 400гривень а всього за вказані роки виплачено 760 гривень. Недоплата складає у 2007 році 410,06 х 8 -360 = 2920,48 у 2008 році  481х 8-400=3448 гривень . Всього недоплата складає 6368,48 гривень.

    Позивач ОСОБА_2 у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав посилаючись на вище означені обставини.

    Представник відповідача від управління Праці та Соціального захисту населення Міловської районної державної адміністрації до судового засідання не з'явився однак довів до суду  проте, щоб справа за адміністративним позовом  слухалась без їх участі, та було надано заперечення проти адміністративного позову.

Відповідно яких відповідач заявлений адміністративний позов не визнав та послався на слідуюче відповідно до закону україни “Про внесення змін до закону україни “про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року № 367-ХІV внесено зміни до ст.ст. 12,13,14,15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Якими передбачалось щорічно до 5 травня виплачувати ветеранам війни та особам. На яких поширюється чинність цього Закону разову грошову допомогу у кратному співвідношенні до розміру мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею застосовується виключно для визнання розмірів пенсій. Призначених згідно з вказаним Законом . Застосування мінімального розміру пенсії за віком для визначення надбавок,підвищень до пенсій та розмір допомоги Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не передбачено. Згідно зі ст. 17 Закону України “про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту” фінансування витрати, пов'язаних з його реалізацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Розмір щорічної разової грошової допомоги до дня перемоги ветеранам війни встановлюються, виходячи з обсягу видатків. Виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету на відповідні роки. Цим законом було призупинено дію частини 5 ст. ст. 12,13,14 Закону україни “Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту”. ОСОБА_3 України “Про державний бюджет України на 2007 рік” призупинив дію вищевказаних  статей в частині визначення розміру виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і відповідачу вірно була виплачена одноразова грошова допомога .Крім того згідно постанови Кабінету Міністрів України № 177 від 18.02.2004 року “Про забезпечення щорічної виплати разової грошової допомоги”  встановлено, що Міністерство Фінансів і Державне казначейство забезпечують виділення коштів Міністерству праці та соціальної політики для виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірах встановлених законом про Державний бюджет на відповідний рік, для подальшого перерахування їх місцевим органам праці та соціального захисту населення. Вимоги позивача  не забезпечені бюджетними призначеннями на відповідний рік 2007 і встановлюється виходячи із обсягу видатків виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету на відповідний рік. Виплата  за 2007 рік була здійснена у сумі 360 гривень у 2008 році 400 гривень.

    Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку про можливе часткове задоволення заявлений позовних вимог.

    Так відповідно ст.7  Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” слід, що “.... до інвалідів війни належать також інваліди з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок... ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи...”

    Відповідно посвідчення серії Б № 448415  слід, що позивач є інвалідом 2-ї групи і має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни- інвалідів війни і воно є безстрокове і дійсне на всій території України.(а.с.6)

    Згідно посвідчення  серії А № 007395  та вкладки до нього він э особою яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи і мається категорія №1.(а.с.5)

    За експертним висновком № 13 від 21 грудня1990 року позивач  має захворювання  іскуляторної енцефалопатиеї атеросклеротичного генеза повторниї ішимичний інсульт (травень 1989рік і серпень 1990 рік ) з правосторонім гемипарезом елементами моторної афазіі  пов'язане  з працею по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.(а.с.8)

    Згідно ч.5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” слід, що “ Щорічно до 5 травня  учасникам бойових дій виплачується разова допомога у розмірі,  5 мінімальних пенсій за віком”

    Відповідно  ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” “Мінімальній розмір пенсії за віком наявності у чоловіків 25років, а у жінок 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність,визначеного законом...”

    За ст.58 Закону України “Про державний бюджет України на 2008рік” було затверджено прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність з 1 січня 470 гривень,1 квітня – 481 гривня, 1 липня -482 гривні, з 1 жовтня 498 гривень.

    Відповідно цього закону  в розділі ІІ п.20 дії  ч.5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” були призупинені. Однак відповідно рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008   зміни  визнані такими, що не відповідають Конституції України(є не конституційними). Конституція України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів Конституційний Суд України дійшов до висновку, що законом  про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок-скасовування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

    Таким чином у 2008 році повинно бути виплачено відповідачем до 5 травня  з урахуванням , що  на 1 квітня прожитковий мінімуму   складав 481грн х 5-400=2005 гривень.

    Відповідно стягнення за 2007 рік  суд приходить до висновку , що у цій частині заявлених позовних вимог належить відмовити , оскільки  строк для звернення до суду  скінчився, позивач не довів причину  з яких підстав він не звернувся з відповідним позовом до суду одночасно коли йому стало відомо про порушення його прав .

    У своєму запереченні сторона відповідача  виказала свою думку про відмову у задоволенні заявлених вимог.

    Як слід з ч.1 ст. 100 КАС України “ Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.”    

    Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України “  Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк,який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.”

   

    Керуючись ч.5 ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”,рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, ст.ст. 2,17,87,94,99,100,158-163 КАС України,-

                    П О С Т А Н О В И В:

    Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

      Стягнути з управління Праці та Соціального захисту населення Міловської районної державної адміністрації Луганської області на користь ОСОБА_2 недоплачену щорічну разову грошову допомогу інвалідам війни до дня 5 травня у сумі 2005 гривень.

    У частині інших заявлених позовних вимог відмовити за не обґрунтованістю вимог та пропущення строку для звернення .

      Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення до Міловського районного суду. Апеляційна скарга на постанову Міловського районного суду подається протягом 20 днів до Донецького адміністративного  апеляційного суду, шляхом її направлення через Міловський районний суд після  подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження .Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано в строк. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

 

        Суддя:                     С.І. Чехов

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація