справа № 2-277/09
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 липня 2009 року смт. Куликівка
Куликівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого-судді – Білого М.М.
при секретарі – Бережанської С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
до відповідача - Куликівської селищної ради, юридична адреса: Чернігівська область Куликівський район смт. Куликівка, вул. Щорса,
третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
Куликівської державної нотаріальної контори, юрид. адреса: 16300, Чернігівська область смт. Куликівка вулиця Коцюбинського, 27,
Відділу Держкомзему у Куликівському районі, юрид. адреса: Чернігівська обл., смт. Куликівка, вул. Шевченка, 110,
про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, –
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 11.06.2009 року звернувся до суду з позовом до Куликівської селищної ради, в якому просить визначити йому додатковий строк достатній для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його матері ОСОБА_2.
В попередньому судовому засіданні 01.07.2009 року позивач подав до суду додаткову позовну заяву до Куликівської селищної ради, в якій просить визначити йому додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини ще й після смерті батька ОСОБА_3, який помер 05.04.2003 року.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що 05 квітня 2003 року помер його батько ОСОБА_3, а 07 липня 2004 року померла його мати ОСОБА_2. Після їхньої смерті залишилася спадщина у виді сертифікатів на право на земельні частки (паї) та свідоцтв про право на майнові паї.
За життя на випадок своєї смерті батьки заповітних розпоряджень не складали. А єдиним спадкоємцем першої черги всього майна покійних батьків є позивач. Інших дітей батьки не мали.
У визначений законодавцем 6-ти місячний строк для прийняття спадщини позивач із заявою про прийняття спадщини до Куликівської державної нотаріальної контори не звернувся, оскільки не був обізнаним в положеннях цивільного законодавста, що стосуються спадщини і на той час знаходився за межами Куликівського району, а також не мав коштів для того, щоб розпочати процедуру спадкуваня. А тепер, коли він звернувся до нотконтори, то нотаріус по цій причині відмовив йому у вчиненні нотаріальних дій та видачі свідоцтв про право на спадщину за законом та запропонував, звернутися до суду за визначенням додаткового строку для прийняття спадщини.
Представники Куликівської селищної ради, Куликівської райдержнотконтори, Відділу Держкомзему у Куликівському районі, будучи належним чином повідомленими про місце, дату і час розгляду даної справи, в судове засідання не з’явилися, але в письмових заявах наданих суду повідомили, що позов позивача підтримують та просять справу розглянути без їхньої участі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню по наступним підставам.
В судовому засіданні доведено, що позивач є єдиним спадкоємцем першої черги за законом всього майна покійних батьків ОСОБА_3, який помер 05.04.2003 року та матері ОСОБА_2, яка померла 07.07.2004 року.
Після смерті батьків позивач спадщину фактично прийняв.
Своєчасно, у визначений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини, в нотаріальні органи за отриманням свідоцтв про право на спадщину за законом позивач не звернувся з поважних причин, оскільки не був обізнаним в цивільному законодавстві по питаннях, що стосується спадщини і на той час не одержав належну правову допомогу.
Згідно частини 3 статті 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини
Інших спадкоємців першої черги майна покійних батьків позивача не встановлено.
Відповідач позов визнав. Визнання ним позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому при викладених обставинах є всі підстави для задоволення позову.
Судові витрати по справі відшкодуванню не підлягають, оскільки строк оформлення спадщини пропущений з вини позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216, 1220, 1223, 1233, 1235, 1268 -1270 та 1272 ЦК України, а також ст.ст. 174, 209, 212- 215, 218 ЦПК України, суд, –
В И Р І Ш И В:
1. ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, визначити додатковий строк для подання в нотаріальні органи заяв про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті 05 квітня 2003 року його батька ОСОБА_3 та після смерті 07 липня 2004 року його матері ОСОБА_2 до 10 жовтня 2009 року.
2. Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.М. Білий