Справа № 2а-930/08/1170
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2009 року. Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Яковлєва О.В.,
суддів - Мирошниченка В.С., Притули К.М.,
при секретарі - Дигас В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Державної податкової адміністрації України, Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії , -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з вимогами про зобов'язання Державної податкової адміністрації України: скасувати ідентифікаційний номерОСОБА_1; не надавати в подальшому ідентифікаційний номер ОСОБА_2 та ОСОБА_3виключити ідентифікаційний номер ОСОБА_1. та всю інформацію про неї з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; в подальшому не вносити ідентифікаційний номер та всю інформацію про ТюОСОБА_2. і ОСОБА_3в Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; здійснювати в подальшому облік ОСОБА_1., ТюОСОБА_2. і ОСОБА_3- як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера /за прізвищем, іменем та по-батькові, місцем проживання/; знищити облікову картку з ідентифікаційним номером ОСОБА_1., зобов'язання Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області: здійснювати в подальшому облік ОСОБА_1., ТюОСОБА_2. і ОСОБА_3- як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера /за прізвищем, іменем та по-батькові, місцем проживання/; проставити в паспорті ОСОБА_1. та ТюОСОБА_2. відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити підписом відповідальної особи з гербовою печаткою; видатиОСОБА_3. довідку з текстом: «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера», та завірити підписом відповідальної особи з гербовою печаткою, а після настання 16-річного віку зробити в паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити підписом відповідальної особи з гербовою печаткою.
Позов обґрунтували тим, що Законом України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» кожній фізичні особі присвоюється ідентифікаційний номер. Так як, вони є віруючими громадянами, що сповідують православну релігію, їм забороняється мати будь-який номер. Тому, користуючись правом наданим ст. 1 вищевказаного Закону звертались до Гайворонської МДПІ Кіровоградської області та ДПА України з заявами про відмову від ідентифікаційного номера. Однак, відповідачами в задоволенні даних заяв було відмовлено, у зв'язку з недотриманням Порядку внесення відміток до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи платника - податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого спільним Наказом ДПА України та Міністерством внутрішніх справ України №1345/9944 від 20.10.2004року.
ПозивачОСОБА_1., яка є також представником позивачів ТюОСОБА_2. та ОСОБА_3в судовому засіданні вимоги позову підтримала посилаючись на обставини викладені в заяві.
Представник відповідачів в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що відповідно до ч.2 ст.1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» №1003 від 16.07.1999року, для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків. В паспортах даних осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. З метою врегулювання даного питання ДПА України та МВС України прийнято спільний Наказ «Про затвердження Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів» №602/1226 від 19.10.2004року. Вищевказаним Порядком визначено механізм та процедуру внесення відміток про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера. Крім того, Порядком визначено, що особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера офіційно повідомляє про це у формі відповідної заяви /№В1, №В2/ орган державної податкової служби. Позивачі з заявами відповідної форми щодо відмови від ідентифікаційного номера до податкової служби не звертались. Крім того, вказав, що особи віком до 16 років здебільшого не отримують доходів та не підпадають під визначення платника податків, а тому ідентифікаційного номера не мають.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1., представника відповідачів та дослідивши матеріали справи, в межах заявлених вимог та на підставі доказів наданих сторонами, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.1 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», для осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи, зберігаються раніше встановлені форми обліку платників податків та інших обов'язкових платежів. У паспортах зазначених осіб робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера.
Частиною 2 статті 5 даного Закону визначено, що до Державного реєстру не вноситься інформація про осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи.
Відповідно до ч.3 ст. 5 Закону, реєстрація фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів проводиться державними податковими інспекціями по районах, районах у містах і містах без районного поділу за місцем постійного проживання платників, а для осіб, які не мають постійного місця проживання в Україні, - за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.
Частиною 8 ст. 5 Закону визначено, що зміни та уточнення щодо даних, занесених до Державного реєстру під час реєстрації, вносяться державними податковими інспекціями за місцем постійного проживання платників податків та інших обов'язкових платежів, а для осіб, які не мають постійного місця проживання в Україні, - за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.
Судом встановлено, щоОСОБА_1., ОСОБА_2 та ОСОБА_3. є віруючими і сповідують православну релігію, що підтверджується довідками №6-08, №7-08 та 8-08 від 07.07.2008року /а.с.21-23/. Відповідно до вчення Православної Церкви вони не мають права мати ідентифікаційний номер, а тому неодноразово звертались до Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області та ДПА України з заявами про відмову від ідентифікаційного номера та не встановлення в подальшому ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1року народження та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2року народження ідентифікаційних номерів. Згідно відповідей Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області за №НОМЕР_1 від 17.03.2008року /а.с.11/ та ДПА України НОМЕР_2від 21.03.2008року/а.с.13/ позивачам відмовлено в задоволенні вищевказаних заяв, так як відповідно до Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів» відмітка про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера, робиться у паспортах громадян, згідно Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого спільним наказом ДПА України та Міністерством внутрішніх справ України №602/1226 від 19.10.2004року.
Відповідно до вищевказаних норм суд погоджується, щоОСОБА_1у зв'язку із своїми релігійними переконаннями, має право відмовитись від ідентифікаційного номера.
Однак, пунктом 1.1 Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого спільним наказом ДПА України та Міністерством внутрішніх справ України №602/1226 від 19.10.2004року, визначено процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомила про це орган державної податкової служби у формі відповідної заяви /форма №В1 та №В2/.
Згідно п. 4 даного Порядку, фізична особа, яка відмовляється від ідентифікаційного номера, подає до органу внутрішніх справ за своїм місцем реєстрації довідку за формою №В3 та паспорт громадянина України.
Відповідно до пп. 6.1. п.6 вищевказаного Порядку, після надходження відривного корінця до форми № В3 від органу внутрішніх справ щодо внесення відмітки до паспорта громадянина, посадова особа органу державної податкової служби протягом двох тижнів учиняє відповідні дії щодо внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Таким чином, виходячи зі змісту вищевказаних норм, номер який проставляється органом внутрішніх справ на штампі у паспорті, є порядковим номером документа /відривного корінця до довідки за формою №В3/, на підставі якого було внесено дану відмову до паспорта органом внутрішніх справ. Реєстраційні дані, які подаються фізичною особою до органу податкової служби та номер який відображається у відмітці до Державного реєстру фізичних осіб - платників та інших обов'язкових платежів не вноситься. Після отримання в органах внутрішніх справ відмітки про право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера і передачі до органу податкової служби «Повідомлення органу внутрішніх справ про заміну паспортів і перенесення відміток та передачу відривних корінців до довідок за формою №В3 тих осіб, до паспортів яких було внесено відмітку вперше», облік доходів платників податків в органах державної податкової служби здійснюється за серією та номером паспорта, з використанням інформації про прізвище, ім'я та по-батькові.
Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання ДПА України скасувати ідентифікаційний номерОСОБА_1 не підлягає задоволенню, так як позивачем відповідно до п.1.1. Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, затвердженого спільним наказом ДПА України та Міністерством внутрішніх справ України №602/1226 від 19.10.2004року не дотримано процедури відмови фізичної особи від ідентифікаційного номера. Крім того, встановлено, що позивачем подавалась заява про відмову від ідентифікаційного номера від 03.03.2008року /а.с.17/, однак дана заява подана до Гайворонської міжрайонної податкової інспекції Кіровоградської області, яка не є органом, що має право скасовувати ідентифікаційний номер, викладена в довільній формі без надання відповідного комплекту документів.
Згідно пп.1.4 п.1 Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, у разі відсутності в неї ідентифікаційного номера повідомляє у формі заяви орган державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Форму заяви наведено в додатку 1 до Порядку.
Тобто, малолітні чи неповнолітні особи здебільшого не отримують доходів та не підпадають під ознаки платника податків. Відповідно до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів включаються відомості тільки про тих малолітніх або неповнолітніх осіб, які мають об'єкти оподаткування і зобов'язані сплачувати податки. Реєстрація в Державному реєстрі малолітньої або неповнолітньої особи може бути здійснена на підставі облікової картки за формою №1ДР, поданої та підписаної самою особою або її батьками. Відмова малолітньої чи неповнолітньої особи, яка не має ідентифікаційного номера здійснюється на підставі пп.1.1. та пп. 1.4 п.1 вищевказаного Порядку. Таким чином, з приводу вимоги про зобов'язання ДПА України не надавати ідентифікаційний номер ОСОБА_2 та ОСОБА_3, суд вважає останню передчасною і такою, що не підлягає задоволенню.
Вимога позивача ОСОБА_1. про зобов'язання ДПА України виключити ідентифікаційний номер останньої та всю інформацію про неї з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, є абсурдною, так як реєстраційні дані про особу платника податків, які знаходяться у органу державної податкової служби необхідні для забезпечення повноти обліку доходів, сплати податків, запобіганню помилок пов'язаних з нестачею інформації необхідної для обліку, необхідністю отримання інформації про доходи, як для Пенсійного фонду так і для інших випадків. Виключення ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів проводиться автоматично після задоволення заяви особи про відмову від вищевказаного номера.
Враховуючи, що судом залишено без задоволення вимога позивача ОСОБА_1. про зобов'язання ДПА України виключити ідентифікаційний номер останньої та всю інформацію про неї з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, залишенню без задоволення, з тих самих підстав, підлягає і вимога про не внесення ідентифікаційних номерів та всієї інформації про ТюОСОБА_2. і ОСОБА_3в Державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Вимоги позивачів про зобов'язання ДПА України та Гайворонської міжрайонної податкової інспекції Кіровоградської області про зобов'язання здійснювати в подальшому облік ОСОБА_1., ТюОСОБА_2. і ОСОБА_3- як платників податків та інших обов'язкових платежів за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера /за прізвищем, іменем та по-батькові, місцем проживання/, є тотожними і такими, що не підлягають задоволенню, так як громадяни України, які відмовились від прийняття ідентифікаційного номера, обліковуються як платники податків та інших обов'язкових платежів за серією та номером паспорта, згідно пп.1.3 вищевказаного Порядку.
Згідно 7.3. Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, після скасування (анулювання) відмітки в паспорті фізична особа проходить встановлену процедуру реєстрації у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів, про що їй видається картка фізичної особи - платника податків.
Тобто, виходячи зі змісту вищевказаної норми Порядку можливо зробити висновок, що після подання особою заяви про відмову від ідентифікаційного номера та проходження відповідної процедури, облікова картка фізичної особи - платника податків анулюється і поновлюється лише тоді, коли особа анулювала відмітку в паспорті про відмову від вищевказаного номера.
Відповідно до пп.5.1. п.5 Порядку, посадова особа органу внутрішніх справ при зверненні громадянина за місцем його реєстрації щодо внесення відмітки до його паспорта розглядає довідку за ф.№ В3 щодо повноти і правильності її заповнення та відповідності пред'явленому паспорту.
Підпунктом 5.2. п.5 Порядку визначено, що у разі відсутності невідповідностей посадова особа вносить на 7 - 9 сторінку паспорта відмітку, зміст та форму якої наведено в додатку 4.
Таким чином, вимога позивачів щодо зобов'язання Гайворонської міжрайонної інспекції Кіровоградської області проставити у паспорті ОСОБА_1. та ТюОСОБА_2. відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити підписом відповідальної особи з гербовою печаткою не підлягає задоволенню, так як відповідно до вищевказаних норм, зміст та форма відмітки не можуть бути довільними, а чітко передбачені додатком №4 до Порядку унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів. Крім того, вищевказану відмітку може бути внесено лише посадовою особою органу внутрішніх справ України, а не відповідальною особою податкової інспекція, як того бажають позивачі.
Вимога про видачуОСОБА_3. довідку з текстом: «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера», та завірити підписом відповідальної особи з гербовою печаткою, а після настання 16-річного віку зробити в паспорті відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити підписом відповідальної особи з гербовою печаткою не підлягає задоволенню. Так, вимога ОСОБА_3в частині: «після виповненняОСОБА_3. - 16 років внести в паспорт відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера та завірити підписом відповідальної особи з гербовою печаткою» не підлягає задоволенню, з підстав залишення без задоволення тотожних вимог ОСОБА_1. та ТюОСОБА_2., а в частині видачі довідки з текстом «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера», з підстав непередбаченості видачі даних довідок Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів та Законом України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», на який посилається позивач.
Керуючись ст.ст. 1,5 Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів», Порядком унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів, ст. 158 -163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Державної податкової адміністрації України, Гайворонської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Судові витрати, сплачений судовий збір у сумі 3.40гривень, покласти на ОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови - з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 05.06.2009 року.
Головуючий суддя О.В. Яковлєв
Судді В.С. Мирошниченко
К.М. Притула